نویسندگان چطور می‌میرند

۱۳۹۷/۰۱/۰۲ در ۰۷:۴۰

استیون کینگ

نویسندگان نیز مانند تمام انسان‌های دیگر دچار بیماری و عوارض ناشی از آن می‌شوند. جهان داستان نویسان نیز مانند جهان انسان‌های دیگر سرشار از مشکلات ریز و درشت است. در این بین نویسندگان معروفی نیز در جهان بودند و هستند که با بیماری دست و پنجه نرم می‌کنند یا می‌کردند.

به گزارش خبرنگار ایران پزشک، نویسندگان زیادی در جهان دچار بیماری بودند. داستان نویسانی که آثار بسیار معروف ادبیات جهان را نوشتند، اما سرانجام به واسطه یک بیماری از پا در آمدند. در این مطلب کوتاه به تعدادی از این نویسندگان اشاره می‌کنیم.

 

مارسل پروست

نویسنده مطرح فرانسوی نیمه اول قرن بیستم از زندگی آسوده‌ای از نظر مالی برخوردار بود، اما ضعف جسمانی و بیماری زندگی او را از همان کودکی تحت تاثیر قرار داد. خالق  (رمان بسیار معروف «در جستجوی زمان از دست رفته» برای اولین بار در ۸ سالگی دچار حمله آسم شد و به همین دلیل دوران کودکی و نوجوانی‌اش را در خانه گذراند. با این حال برای نوشتن داستان‌ها و به خصوص رمان بزرگش همه نیروی خود را به کار گرفت. او بعدها به ناراحتی قلبی هم مبتلا شد.

پروست ۱۰ سال آخر زندگی‌اش را در یک اتاق خواب دم گرفته گذراند. او در همین اتاق می‌نوشت، مطالعه می‌کرد و از دوستانش پذیرایی می‌کرد.

 

استیون کینگ

او یکی از محبوب‌ترین رمان نویسان جهان است و کتاب‌هایی که تا امروز نوشته بیشتر از ۳۰۰ میلیون نسخه فروش داشته است. بعضی از داستان‌های این نویسنده مشهور به فیلم‌های مهمی در عالم سینما تبدیل شدند. فیلم‌هایی مثل درخشش، رستگاری در شائوشنگ و مسیر سبز از جمله این فیلم‌ها است.

استیون کنیگ که یکی از ثروتمندترین نویسندگان جهان به شمار می‌آید، در اثر تصادف شدید دچار شکستگی‌های متعدد استخوان شد. این تصادف با وجود گذشت سال‌ها هنوز هم گاهی باعث بروز دردهای جسمی در او می‌شد. هنوز بدنش انعطاف اولیه را به دست نیاورده و کمی خمیده راه می‌رود. همین تصادف باعث شد بیماری ذات الریه هم بگیرد و ۲ ماه در بیمارستان بستری شود. خودش در این باره می‌گوید: ریه‌ام عفونی شد و بعد یک لوله کردند توی سینه‌ام. همه فکر می‌کردند می‌میرم، ولی من هنوز این‌جا هستم. (عکس مطلب مربوط به استیون کینگ است)

 

آنتوان چخوف

نویسنده مشهور روسی که او را بعد از شکسپیر، بزرگ‌ترین نمایشنامه نویس دنیا می‌دانند و یکی از مهم‌ترین داستان کوتاه نویس‌های دنیا هم محسوب می‌شود. او در خانواده‌ای فقیر به دنیا آمد و با این‌که توانست در رشته پزشکی تحصیل کند و نویسنده مشهوری شود، بر اثر فقر دوران کودکی و زحمت‌های شبانه روزی دوران جوانی به بیماری سل مبتلا شد.

چخوف در حالی که ۲۵ سال بیشتر نداشت، اولین خلط‌های خونی را که نشان از بیماری سل داشت، مشاهده کرد. با این حال هیچ وقت دست از تلاش برنداشت، ولی وضعیت بیماری‌اش روز به روز بدتر می‌شد. سرانجام هم مجبور شد به دستور پزشکان به نقاط جنوبی فرانسه برود، اما آن‌جا هم با این‌که کار کردن برایش زیان داشت از نوشتن دست نکشید، بعد از مدتی معالجه به آلمان رفت و در آسایشگاه مسلولان اقامت کرد که البته همان جا در سن ۴۴ سالگی درگذشت.

 

آلبرکامو

نویسنده، فیلسوف و روزنامه نگار الجزایری – فرانسوی که بعد از رودیارد کلیپلینگ جوان‌ترین برنده جایزه نوبل است هم به بیماری سل مبتلا بود. کامو در سال ۱۹۵۷ به خاطر «آثار مهم ادبی که به روشنی به مشکلات وجدان بشری در عصر حاضر می‌پردازد» برنده جایزه نوبل ادبیات شد. کامو در ژانویه سال ۱۹۶۰ میلادی در اثر یک سانحه رانندگی درگذشت.

 

رومن رولان

نویسنده فرانسوی برنده نوبل برای رمان «ژان کریستف» بر اثر بیماری سل درگذشت.

 

فئودور داستایوفسکی

این نویسنده برجسته روسی و صاحب رمان‌های بزرگی مثل «جنابت و مکافات»، «جن زدگان» و «ابله» به بیماری صرع مبتلا بود. متحمل‌ترین فرض درباره صرع داستایوفسکی این است که حمله‌های خفیفی از دوران کودکی به او دست می‌داد و تازه پس از حادثه تلخ هجدهمین سال عمرش یعنی به قتل رسیدن پدرش، این حمله‌ها شکل صرع به خود گرفت. داستایوفسکی تجربه‌هایش را درباره این بیماری در رمان‌هایش گنجانده است. به عنوان مثال در رمان «برادران کارامازوف» شخصیتی به نام «اسمردیاکوف» به صرع مبتلاست.

 

ارنست همینگوی

این نویسنده آمریکایی و خالق آثار برجسته‌ای مثل «زنگ‌ها برای که به صدا در می‌آیند»، «وداع با السحه» و «پیرمرد و دریا» که در سال ۱۹۵۴ جایزه نوبل را دریافت کرد، دچار افسردگی اساسی بود.

او چند بار تحت شوک درمانی قرار گرفت، اما افسردگی تا پایان عمر همراهش بود. البته ظاهر افسردگی در خانواده همینگوی موروثی است و فیلم مستندی در این باره ساخته شده است. این مستند «فرار از جنون» نام دارد که باربارا کاپل آن را کارگردانی و اپرا وینفری تهیه‌اش کرده است. مارپل همینگوی، نوه ارنست همینگوی، درباره این فیلم گفته: «با اطلاع از این‌که سابقه خودکشی و افسردگی در خانواده من زیاد بوده، همیشه در حال فرار از آن بودم و هر روز با این نگرانی از خواب بیدار می‌شوم که نکند من هم در چنین شرایطی قرار بگیرم.» مارپل همینگوی توانسته حال روانی خود را در حالت طبیعی حفظ کند. هرمان هسه، ریچارد براتیکان، ویرجینیا وولف و سیلویا پلات هم از افسردگی اساسی رنج می‌بردند.

 

جورج اورول

اریک آرتور بلر با نام مستعار جورج اورول داستان نویس، روزنامه نگار، منتقد ادبی و شاعر انگلیسی بود که او را بیشتر برای ۲ رمان معروف و پرفروشش «مزرعه حیوانات» و «۱۹۸۴» می‌شناسند.

جورج اورول مثل بسیاری از روشنفکران و نویسندگان اروپایی هم عصرش در دهه ۱۹۳۰ به اسپانیا رفت تا علیه ارتش فاشیست ژنرال فرانکو بجنگد. او در این جنگ مجروح شد و هیچ وقت کامل بهبود پیدا نکرد و همین جراحت‌های ناشی از جنگ و البته بیماری مزمن ریوی‌اش (گفته می‌شود سل بوده) در نهایت به مرگش انجامید. اورول با وجود این بیماری‌ها، سیگاری بود، به شکلی که حتی وضعیت وخیم ریه‌هایش مانع سیگار کشیدن مداوم او نمی‌شد و همین مساله یکی از دلایل مرگ زود هنگام او در ۴۶ سالگی شد.

 

هارولد پینتر

این نمایشنامه نویس بزرگ انگلیسی که نمایشنامه‌های «شبی بیرون از خانه»، «جشن تولد» و «پیشخدمت» از جمله آثار مطرح او هستند در سال ۲۰۰۲ میلادی و در ۷۲ سالگی به سرطان مبتلا شد، اما دست از تلاش برنداشت و در سال ۲۰۰۵ میلادی جایزه نوبل ادبیات را از آن خود کرد. او این پیروزی را در حالی به دست آورد که رقیبان بزرگی مثل آورهان پاموک (نویسنده ترک) و آدونیس (شاعر روسی) داشت. آکادمی نوبل در بیانیه خود از او به عنوان نویسنده‌ای یاد کرد که در آثارش مشکلات و مسائل پشت پرده زندگی روزمره را افشا می‌کند. پینتر با وجود کهولت سن توانست ۶ سال با سرطان مبارزه کند.

 

اریش کِستنِر

این نویسنده، شاعر، فیلمنامه نویس و طنزپرداز آلمانی بیشتر به دلیل پرداختن به ادبیات کودکان مشهور شده است. فیلم «خواهران غریب» به کارگردانی «کیومرث پوراحمد» که در سال ۱۳۷۴ به نمایش درآمد، بر اساس داستان خواهران غریب اثر همین نویسنده ساخته شد.

کستنر را در جنگ جهانی اول به عنوان سرباز به جبهه‌های جنگ فرستادند، اما در جبهه جنگ به بیماری قلبی مبتلا شد. او بیمار و ضعیف به خانه برگشت. کستنر در سال ۱۹۷۴ بر اثر بیماری سرطان از دنیا رفت.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/vehF1

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک