عضو شورای عالی سازمان نظام پرستاری:

نگاه مسئولان نسبت به گزارش خطا خوب نیست

۱۳۹۵/۱۲/۱۸ در ۱۳:۴۰

عضو شورای عالی سازمان نظام پرستاری گفت: در اعتباربخشی برای گزارش دهنده خطا، تشویقاتی در نظر گرفته می‌شود، اما متاسفانه دید مسئولان نسبت به گزارش خطا خوب نیست و با برخوردهای غلطی که با گزارش دهنده خطا می‌شود منجر به این می‌شود که گزارش خطا کم و این خطا تکرار شود.

به گزارش ایران پزشک به نقل از سازمان نظام پرستاری، زینب فدایی در خصوص خطاهای پزشکی و پرستاری گفت: خطاهای پزشکی و پرستاری جزو موارد اجتناب ناپذیر در حوزه سلامت به شمار می‌روند و باید رویکرد حوزه سلامت به سمت کاهش این خطاها پیش برود. خطاهای پزشکی و پرستاری می‌تواند به تنهایی صورت گیرد یا  مکمل یکدیگر باشند.

وی افزود: ایمنی بیمار در اجرای  برنامه‌های اعتباربخشی پزشکی و خطاهای پزشکی و پرستاری در اولویت‌ها و جزو استانداردها است، زیرا استانداردها عنوان می‌کند که خطاهای پزشکی و پرستاری باید علت‌یابی شود و رو به کاهش برود.

عضو شورای عالی سازمان نظام پرستاری تصریح کرد: اگر بخواهیم علت این خطاها را دسته‌بندی کنیم، در دسته اول شناسایی بیمار به درستی انجام نمی‌شود؛ زیرا در حوزه سلامت برای شناسایی بیمار شناسه‌هایی چون نام، نام خانوادگی، نام پدر و غیره وجود دارد و اغلب خطاهایی که به پرستاری باز می‌گردد به دلیل شناسایی نادرست بیمار است؛ زیرا پرستاران بیمار را با تخت شناسایی می‌کنند و این باعث بروز خطا می‌شود.

فدایی با بیان این‌که از دیگر علت‌های بروز خطا در پرستاری، شیفت‌های کاری و تحمل بار کاری زیاد و خستگی‌ها و فرسودگی‌های شغلی است، گفت: با اجرای قانون ارتقای بهره‌وری می‌توان این بار کاری و زیاد پرستاری را کاهش داد تا این خطاها به وجود نیاید و علاوه بر به خطر افتادن جان بیمار، احتمال به خطر افتادن جان پرستار نیز وجود دارد.

وی ادامه داد: برای مقابله با این کار می‌توان با گزارش صحیح خطا و تحلیل ریشه‌ای خطاهای پزشکی از بروز این نوع خطاها جلوگیری کرد تا دیگران از تجربیات آنان استفاده و این کار را تکرار نکنند و مسئولان نیز در مقابل گزارش خطا باید برخورد خوبی داشته باشند و برای فردی که  خطا را گزارش می‌کند تنبیه در نظر گرفته نشود و دید بدی به آن نداشته باشند؛ زیرا در اعتباربخشی برای گزارش دهنده خطا، تشویقاتی در نظر گرفته می‌شود، اما متاسفانه دید مسئولان نسبت به گزارش خطا خوب نیست و با برخوردهای غلطی که با گزارش دهنده خطا می‌شود منجر به این می‌شود که گزارش خطا کم و این خطا تکرار شود.

فدایی خاطر نشان کرد: در خصوص خطاهای پزشکی نیز شناسایی بیمار به درستی انجام نمی‌شود و علت اصلی است؛ اصول جراحی و اصول خطاهای ایمن رعایت نمی‌شود. پزشکان نیز دارای شیفت‌های متوالی هستند و این نیز باعث بروز خطا در پزشکان است.

عضو شورای عالی سازمان نظام پرستاری در پایان گفت: پزشکان باید وضعیت بیمار را به شکل صحیح بررسی و داده‌ها را تحلیل کنند و قضاوت صحیح نسبت به وضعیت بیمار داشته باشند و در بالین تصمیم‌گیری صحیحی انجام دهند تا به گونه‌ای خطاهای پزشکی نیز کاهش یابد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/ScXBQ

برچسب‌ها, , , , , ,

ایران پزشک