هاشمی به امید تدبیر

۱۳۹۶/۰۵/۱۱ در ۱۷:۲۵

وزیر بهداشت

ایران پزشک: چهار سال پیش، کلید ساختمان ایوانک در جیب چشم‌پزشکی گذاشته شد که در محافل خصوصی شناخته شده‌تر و در انظار عمومی ناشناخته بود. سید حسن هاشمی توانست از مجلس شورای اسلامی، ۲۶۰ رای موافق، ۱۸ رای مخالف و ۶ رای ممتنع بگیرد. این تعداد رای موافق هاشمی در مقایسه با سایر وزرای کابینه یازدهم، او را در مقام چهارم بعد از طیب نیا، چیت چیان و دهقان قرار می‌داد. با این حال می‌توان آقای چشم پزشک را رکوددار رای موافق نمایندگان مجلس در حمایت از یک وزیر بهداشت در طول تاریخ جمهوری اسلامی ایران دانست.

رکورددار عمل جراحی لیزیک در ایران، وقتی سکان هدایت وزارت بهداشت را به دست گرفت که سلامت در اولویت نبود. زمانی که وزرای بهداشت قبل از خود را بر مسند متزلزل این وزارت‌خانه دیده و از طرفی وضعیت نا به سامان سلامت بر همگان آشکار بود.

یکی از اولین اقدامات هاشمی، برگزیدن رسول دیناروند، رییس سازمان غذا و دارو در دوران وزارت لنکرانی به ریاست دوباره این سازمان بود. اتفاقی که توانست با وجود حاشیه‌هایی، ثباتی نسبی به بازار دارویی کشور بدهد. وجود طرح تحول سلامت به عنوان مهم‌ترین و بزرگ‌ترین طرح تحولی دولت یازدهم، همه نگاه‌ها را به دستان آقای چشم پزشک دوخته بود. اتفاقی بزرگ که از همان ابتدای راه با انتقادهایی همراه شد. اجرای این طرح، انتخاب سایر معاونین را برای هاشمی سخت‌تر کرد و محمد آقاجانی به عنوان معاون درمان و علی اکبر سیاری به عنوان معاون بهداشت انتخاب شدند تا دو بال اصلی اجرای طرح تحول سلامت شکل بگیرند. انتقادها به مرور از سمت و سوی سیاسی به کارشناسی سوق پیدا کرد. جایی که اولویت پیدا کردن درمان بر بهداشت در طرح تحول مطرح شد و در نتیجه در سومین سال اجرای این طرح، از کار افتادن یکی از دو بال به صورت عیان بر همگان مشخص شد.

هاشمی بارها و بارها بزرگ‌ترین مشکل خود برای اجرای این طرح را، عدم همکاری بیمه‌ها و به واسطه آن، وزارت رفاه دانست. جدال وزارت بهداشت و رفاه تا جایی پیش رفت که در تصویب قانون ششم توسعه نیز به انتقال سازمان بیمه سلامت به وزارت بهداشت منجر شد. هرچند شورای عالی بیمه با اختلاف یک رای در وزارت رفاه ماند، اما وزارت بهداشت بارها و بارها توپ بسیاری از مشکلات اجرای طرح تحول را در زمین بیمه‌ها و وزارت رفاه انداخت. سازمان تامین اجتماعی نیز در این میان بی‌نصیب نماند و تقریبا در تمام مصاحبه‌ها و اظهارنظرهای مسئولین وزارت بهداشت، عملکرد این سازمان در پرداخت هزینه‌های درمان بیماران به وزارت بهداشت زیر سوال رفت.

نگاهی فشرده به چهار سال تصدی سید حسن هاشمی بر وزارت بهداشت و اجرای طرح تحول سلامت، نشان می‌دهد که آقای چشم پزشک پیش شرط‌ها برای ادامه مسیر خود در وزارت بهداشت را بر همکاری و در غیر این‌صورت، حذف تیم اقتصادی دولت چیده است. تیمی که در کنار دست و پنجه نرم کردن با مشکلات اقتصادی کشور، بار مالی طرح تحول سلامت را نیز بر دوش کشید و به گواه مسئولین وزارت بهداشت در این راستا چندان موفق عمل نکرده است.

حالا باید یکی دو روز منتظر ماند تا تصمیم رییس جمهور مبنی بر همکاری یا عدم همکاری با تیم هاشمی را دید. این‌که حسن روحانی کدام تیم را ترجیح می‌دهد هنوز در ابهام است و رایزنی‌های فراوان و احتمالات بی‌شماری مطرح می‌شود. با همه این اوصاف باید دید روحانی از افرادی همانند محمدباقر نوبخت در سازمان برنامه و بودجه و علی ربیعی در وزارت رفاه به نفع سید حسن هاشمی در وزارت بهداشت خواهد گذشت یا مشکلات موجود در مسیری قرار می‌گیرند که حل شوند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/81kV9

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک