هزار روز اول عمر درست تغذیه کن، همه عمر سالم بمان

۱۳۹۵/۰۹/۰۲ در ۱۹:۵۹

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، فعالیت‌های هوا زی را در پیشگیری از دیابت موثر دانست و گفت: آن‌چه برای متخصصین تغذیه مهم‌ترین عامل خطر به شمار می‌آید، چاقی و اضافه وزن است.

به گزارش ایران پزشک، آرش رشیدی در برنامه «غذا، سلامت، زندگی» شبکه رادیویی سلامت با بیان این مطلب، گفت: به طور تقریبی در تمام جوامع با شیوع اضافه وزن، تعداد مبتلایان به دیابت نیز افزایش می‌یابد.

وی افزود: طی دو دهه گذشته، حوزه جدیدی در علم تغذیه و پزشکی شناخته و بررسی‌های علمی مورد تاییدی نیز انجام شده است. بسیاری از اتفاقاتی که در میان‌سالی و سال‌مندی به لحاظ سلامت رخ می‌دهد ریشه در دوران جنینی و سال‌های ابتدایی زندگی دارد؛ بدین معنا که سوءتغذیه در این دوران موجب می‌شود فرد استعداد بیشتری برای ابتلا به بیماری‌ها در میان‌سالی داشته باشد.

رشیدی ادامه داد: بنابراین انتظار داریم عدم توجه به تغذیه سالم در دوران بارداری، منجر به بیماری‌هایی مانند دیابت، فشار خون بالا و دیابت فرزندان شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار کرد: اگر به تغذیه کودک با شیر مادر در دو سال اول زندگی توجه شود، قطعا فرزندان سالم‌تری خواهیم داشت که یونیسف این دوران را «هزار روز اول عمر» نام‌گذاری کرده که کلیدی‌ترین روزهای سلامت زندگی فرزندان‌مان است.

وی بیان کرد: افراد باید در تمام سنین برای حفظ عضلات خود تلاش کنند، زیرا حفظ عضله بعد از ۵۰ سالگی مشکل می‌شود.

رشیدی در پایان با تاکید بر اهمیت تغذیه سالم اظهار داشت: انجام فعالیت‌های هوا زی مانند پیاده‌روی و اساسا زندگی پرتحرک در پیشگیری از ابتلا به دیابت موثر است.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/MuVfj

برچسب‌ها, , , , , ,

ایران پزشک