سخنگوی وزارت بهداشت:

همکاری ایران و پاکستان در حوزه دارو در دستور کار قرار گرفت

۱۳۹۶/۰۹/۲۹ در ۱۶:۲۲

قائم مقام وزیر بهداشت گفت: به منظور جلوگیری از قاچاق دارو و به ویژه داروهای تقلبی که در پاکستان ساخته و به کشورهای مجاور صادر می‌شود، برنامه‌های مشترکی از سوی دو کشور در حال انجام است.

به گزارش ایران پزشک، ایرج حریرچی در مراسم افتتاحیه سومین نشست فنی و مشاوره‌ای شورای منطقه شرقی سازمان جهانی بهداشت که صبح امروز در تهران برگزار شد با اشاره به دستاوردهای مهم سفر اخیر خانم سائره افضل تارر، وزیر خدمات بهداشتی، مقررات و همکاری‌های پاکستان به ایران، گفت: یکی از مسائلی که همواره در دیدار دو وزیر مورد بحث بوده، موضوع همکاری در سازمان‌های جهانی به خصوص سازمان بهداشت جهانی و سازمان‌های مرتبط با سلامت در جهان است.

وی در ادامه با اشاره به علاقه‌مندی افضل تارر جهت همکاری مشترک در زمینه‌های اولویت‌دار در حوزه سلامت برگرفته از پتانسیل‌های دو کشور ، افزود: امیدواریم این گونه دیدارها منجر به تسریع در اجرایی شدن تفاهم نامه‌های امضا شده شود و دستاوردهای ارزشمندی برای دو ملت داشته باشد.

معاون کل وزارت بهداشت با بیان این‌که برنامه ملی ایران در حوزه پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر از سوی سازمان بهداشت جهانی جزء ۱۰ برنامه برتر دنیا شناخته شده، گفت: ایران تجربیات موفقی در ادغام خدمات بهداشتی، درمانی و استفاده از دانشگاه‌های علوم پزشکی در ارائه خدمات بهداشتی و درمانی داشته است.

سخنگوی وزارت بهداشت بیان کرد: همکاری ایران و پاکستان در حوزه دارو در دستور کار قرار گرفته و به منظور جلوگیری از قاچاق دارو و به ویژه داروهای تقلبی که در پاکستان ساخته و به کشورهای مجاور صادر می‌شود، برنامه‌های مشترکی از سوی دو کشور در حال انجام است.

به گفته حریرچی، هماهنگی مرزی برای کنترل بیماری‌های واگیر برای دو کشور مهم است؛ زیرا می‌تواند از ورود بیماری‌های مسری و بیماری‌های مشترک انسان و دام و واگیر به ایران پیشگیری کند.

وی تاکید کرد: نظام سلامت ایران توانسته در سال‌های اخیر موفقیت‌های بسیار زیادی در حوزه‌های مختلف داشته و در حوزه بهداشت، شاهد ارتقای شاخص‌های بهداشتی مهمی مانند مرگ مادران باردار، نوزادان و کودکان کمتر از یک و پنج سال، ریشه کن کردن فلج اطفال، کاهش بروز بیماری‌های واگیر و غیرواگیر بودیم.

معاون کل وزارت بهداشت تصریح کرد: خانم افضل تارر در زمینه ارائه مراقبت‌های اولیه سلامت، کنترل بیماری‌های واگیر و غیرواگیر و اهداف توسعه پایدار به ویژه در حوزه بیمه سلامت و طرح تحول سلامت، کشور ایران را موفق دانست و گفت: درصدد هستیم تا از تجربیات ایران در این موارد استفاده کنیم؛ زیرا زمینه پوشش همگانی سلامت یک تکلیف برای تمام کشورها تعیین شده است.

قائم مقام وزیر بهداشت در پایان به امضای تفاهم نامه همکاری‌های مشترک در حوزه سلامت توسط وزیر بهداشت کشورمان با همتای خود در کشور پاکستان (در حاشیه سفر رییس جمهوری به اسلام آباد) اشاره کرد و گفت: برنامه عملیاتی تفاهم نامه مذکور در تهران در حاشیه سفر اخیر خانم سائره افضل تارر امضا شد و امیدواریم که با حمایت‌ها و مساعدت‌های ایشان، برنامه عملیاتی هر چه سریع‌تر اجرایی شود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/Juoxo

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک