عضو کمیسیون اجتماعی مجلس:

هنجارهای اجتماعی قابل حذف نیست

۱۳۹۶/۰۵/۰۸ در ۱۶:۲۲

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با ذکر این‌که هنجارهای اجتماعی از جامعه قابل حذف نیست، گفت: باید هنجارهای اجتماعی را مدیریت کنیم تا عوارض و آسیب‌هایش کمتر شود؛ به همین دلیل بحث این‌که در پیشگیری، مداخلات علمی باشد مهم است.

به گزارش ایران پزشک، رسول خضری با اشاره به تشکیل اورژانس اجتماعی از ده سال پیش گفت: سال ۸۶ در ذیل بند ب ماده ۱۵ قانون بودجه، اولین بار بود که این موضوع در کشور ما آغاز شد و محور آن مداخلات روانی اجتماعی به جای مداخلات انتظامی و قضایی بود.

وی در خصوص وظایف این اورژانس اظهار کرد: وظایف اورژانس اجتماعی بیشتر حالت پیشگیرانه و در دسترس بودن دارد و کاملا تخصصی و علمی است و در مباحثی از جمله کودک آزادی، همسر آزاری، چه به صورت حضور در محل، چه به صورت مداخله‌ای به صورت فردی، خانوادگی یا اجتماعی مداخله می‌کند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با ذکر این‌که هنجارهای اجتماعی از جامعه قابل حذف نیست، تاکید کرد: باید هنجارهای اجتماعی را مدیریت کنیم تا عوارض و آسیب‌هایش کمتر شود؛ به همین دلیل بحث این‌که در پیشگیری، مداخلات علمی باشد مهم است.

وی با بیان این‌که این مسئله فرابخشی است، ادامه داد: اورژانس اجتماعی، هماهنگی فرابخشی می‌خواهد تا سازمان بهزیستی در این امر به خوبی عمل کند.

خضری گفت: اورژانس اجتماعی ده سال است که تشکیل شده و ابتدا در کلان شهرها بود و بعد در شهرهای بالای ۲۰۰ هزار و الان به شهرهای زیر صدهزار نفر رسیدیم.

وی به بیان تفاوت اورژانس معمولی با اورژانس اجتماعی پرداخت و بیان کرد: بحث‌های جسمی مثل اورژانس‌های معمولی که در بیمارستان‌ها می‌بینید برای مواقعی است که به صورت حاد بروز کرده و حادثه‌ای پیش آمده، ولی در اورژانس اجتماعی به دنبال پیشگیری هستیم؛ در آسیب‌های اجتماعی فرهنگ سازی، تربیت خانوادگی و در راس آن آموزش بسیار مهم است.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در ارزیابی خود نسبت به عملکرد اورژانس اجتماعی گفت: به عنوان اورژانس که بتواند این موارد را کاهش دهد تاثیرات خودش را گذاشته و نمی‌توان آن را نادیده گرفت، ولی این‌که چقدر توانسته در کاهش آسیب‌های اجتماعی موثر باشد، ما فقط در اورژانس موارد سرریز شده و به بحران رسیده را شاهد بودیم که نیاز به مداخلات اورژانس داشته است.

وی در پایان در رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: بازخورد اورژانس اجتماعی در جامعه خوب بوده و هم نیاز به اعتبارات بیشتر، نظارت بیشتر و همچنین تیم قوی‌تری در این حوزه داریم.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/5d6ka

برچسب‌ها, , , , , , , , ,

ایران پزشک