هک شدن آیداتیس تکذیب شد

۱۳۹۶/۰۸/۲۱ در ۲۲:۱۱

رییس دفتر آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت خبر هک شدن سامانه آیداتیس را تکذیب کرد.

به گزارش ایران پزشک، محمود تارا با بیان این‌که هیچ نشانه‌ای مبنی بر هک یا نفوذ به سامانه آیداتیس یافت نشده، گفت: وزارت بهداشت در اقدامی ضربتی با تشکیل ستادی عملیاتی، ادعای مطرح شده مبنی بر افشای اطلاعات بیماران مراجعه کننده به مراکز درمان اعتیاد کشور که به صورت سازمان دهی شده منتشر شده بود را بررسی کرد و از مراکز نظارتی مانند مرکز تهدیدات سایبری وزارت ارتباطات و پلیس فتا در این راستا دعوت به بررسی صحت و سقم ادعاهای مطرح شده کرده است.

وی افزود: بررسی شواهد فعلی نشان می‌دهد تاکنون هیچ نشانه‌ای مبنی بر هک یا نفوذ به سامانه آیداتیس یافت نشده است.

تارا گفت: با توجه به این‌که وزارت بهداشت، اطلاعات هویتی بیماران این مراکز را در سامانه آیداتیس نگهداری نمی‌کند این اطمینان اولیه وجود دارد، افرادی با هدف تشویش اذهان عمومی و برنامه ریزی شده در نظر دارند جلوی حرکت بزرگ وزارت بهداشت در ساماندهی مراکز درمان اعتیاد و همت این وزارت‌خانه در پیشگیری از سو استفاده‌های برخی جریان‌های معدود در این مراکز را بگیرند.

رییس دفتر آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت بیان کرد: وزارت بهداشت همچنین نگهداری اطلاعات مراکز درمان اعتیاد در مراکز خارج از کشور را تکذیب و اعلام می‌کند هیچ یک از سایت‌های رسمی وزارت بهداشت نظیر این سامانه در مرکز داده خارج از کشور، وجود ندارند و این سامانه‌ها منحصرا در مرکز داده وزارت بهداشت استقرار دارند.

تارا ادامه داد: وزارت بهداشت از مراکز نظارتی درخواست کرد تا با ارزیابی سامانه‌ها و اطمینان خاطر مبنی بر غیر واقعی بودن ادعاها، احتمال سو استفاده افراد سودجو و گروه‌های فرصت طلب مربوطه از سامانه‌های ذیربط را اعلام کنند. شواهدی مبنی بر سو استفاده سازمان یافته این افراد سود جو در مخالفت با اقدام مثبت وزارت بهداشت وجود دارد که پیگیری قانونی در این زمینه با جدیت دنبال خواهد شد.

گفتنی‌ست بعد از ظهر امروز خبری در یکی از رسانه‌ها مبنی بر هک شدن سامانه آیداتیس که مربوط به ثبت اطلاعات معتادین در مراکز ترک اعتیاد است، منتشر شده بود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/21V4I

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک