ورزش غیرمستمر تاثیری بر سلامت ندارد

۱۳۹۶/۰۱/۲۷ در ۱۶:۲۷

یک کارشناس پزشکی ورزشی با اشاره به ورزش‌های خوب و موثر برای سلامت افراد، گفت: ورزشی برای افراد خوب است که اولا آن ورزش مورد علاقه فرد باشد و دوما ورزشی که انجام می‌دهیم علمی باشد.

به گزارش ایران پزشک، حمید مساعدیان با اشاره به ورزش‌های خوب و موثر برای سلامت افراد، گفت: ورزشی برای افراد خوب است که اولا آن ورزش مورد علاقه فرد باشد؛ زیرا اگر فردی به ورزشی علاقه نداشته باشد قاعدتا استمراری نخواهد داشت و وقتی استمراری نداشته باشد آن ورزش تاثیری بر فرد و سلامت او نخواهد داشت؛ پس باید اول دنبال ورزشی باشیم که به آن علاقمند باشیم.

وی ادامه داد: دوم این‌که ورزشی که انجام می‌دهیم، علمی باشد؛ یعنی بر اساس علم روز آن ورزش را انجام بدهیم. اگر ورزش را از آن شدت و حدت تحمل بدنی خود و بر اساس جثه و وزن خود یا بر اساس آن آموزش‌هایی که می‌بینیم انجام ندهیم، نه تنها فایده‌ای نخواهد داشت، بلکه می‌تواند مضراتی برای فرد داشته باشد و حتی باعث صدماتی برای فرد شود.

این کارشناس پزشکی ورزشی با بیان این‌که یک ورزش خوب ورزشی است که بتواند مستمر باشد، تاکید کرد: یعنی اگر ورزشی را دو روز با شدت بالا شروع کنیم در نهایت با اصرار دوستان تا یک ماه ادامه پیدا کند و بعد از آن رهایش کنیم، آن ورزش نمی‌تواند تاثیری که انتظارش را داریم داشته باشد و این‌که آن مدت زمان لازم را از لحاظ علمی، فعالیت ورزشی می‌توانید به نفع سلامت استفاده ببرید که حداقل ۳ تا ۴ بار و در هر بار هم حدود ۴۰ الی ۵۰ دقیقه و در هفته حداقل ۱۸۰ دقیقه ورزش کنید.

وی در ادامه بیان کرد: بعضی از افراد در طول هفته نمی‌توانند ورزش کنند و می‌توانند فعالیت‌های ورزشی خود را به روز جمعه موکول کنند و یک برنامه ۳ تا ۴ ساعته مستمر داشته باشند و ورزش خوب آن است که بتوانید آن را با دوستان و خانواده انجام دهید. این انگیزه‌ها خودش می‌تواند حتی باعث ارتقای سلامت روانی فرد باشد و در نهایت این‌که اگه ورزش را بتوانید با طبیعت تلفیق کنید علاوه بر تاثیر جسمی، باعث تاثیر روحی و روانی خیلی بهتری می‌شود.

مساعدیان تصریح کرد: در هر صورت هر کسی به فراخور امکانات خود در هر منطقه و محل سکونتی که است باید بهترین حالت را برای خود انتخاب کند تا بتواند از فواید خوب آن برای سلامتی و به نوعی بهترین بیمه سلامتی خود استفاده کند.

وی در پاسخ به این پرسش که برای کسانی که به تازگی می‌خواهند ورزش را شروع کنند چه توصیه‌ای دارید و این‌که چه ورزش‌هایی را در چه بازه زمانی شروع کنند، گفت: توصیه من این است که اگر ورزشی را می‌خواهند شروع کنند، آن را با سطح پایین‌تری شروع کنند و محکی بزنند تا ببینند وضعیت جسمی و حد روحی خود نسبت به انتخاب آن فعالیت ورزشی به چه صورت است و سپس شدت آن ورزش را کم کم افزایش بدهند؛ بعضی از افراد اصطلاحا خیلی هیجان زده یا جو زده می‌شوند و یک ورزش را با یک شدت بالا و هزینه بالا شروع می‌کنند و بیست روز تا یک ماه ادامه می‌دهند و بعد از چند جلسه از آن فعالیت ورزشی سر خورده می‌شوند.

مساعدیان در پایان در برنامه «ورزش و همگانی» رادیو سلامت اظهار کرد: در نتیجه ما ورزش را باید بر اساس توانایی خودمان از یک سطح و حتما با راهنمایی یک مربی خوب شروع کنیم، کم کم ادامه بدهیم و حتی ممکن است تا سطح قهرمانی هم بتوانیم آن را ادامه بدهیم به خاطر همین در انتخاب نوع ورزش و سطح آن ورزشی که می‌خواهیم انجام بدهیم، بسیار باید دقت و سعی کنیم تا ورزشی را انتخاب نماییم که بتوانیم آن را ادامه بدهیم و روی یک یا دو رشته ورزشی تمرکز کنیم و تلاش کنیم از آن استفاده کنیم و تمام تکنیک‌ها و آموزش‌های لازم را ببینیم تا بتوانیم با رعایت اصول علمی بهترین استفاده را از فعالیت‌های ورزشی ببریم.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/JZdVL

برچسب‌ها, , , ,

ایران پزشک