رئیس کل سازمان نظام پرستاری مطرح کرد:

وزارت بهداشت دست از سیاست‌های پرستارستیزی بردارد

۱۳۹۴/۱۱/۱۹ در ۱۴:۲۳

رئیس کل سازمان نظام پرستاری خواستار حذف پرستارستیزی و توجه دست‌اندرکاران امر سلامت به نیازهای پرستاران شد.

به گزارش پایگاه خبری «ایران پزشک» به نقل از مهر، علی محمد آدابی، رئیس کل سازمان نظام پرستاری در تشریح وضعیت پرستاری کشور گفت: رویکرد وزارت بهداشت طی ۲ سال اخیر با جامعه پرستاری نامناسب بوده و شاهد سیاست‌های ناروا از سوی این وزارتخانه بوده‌ایم.

وی با تاکید بر اینکه تلاش شده در دوره جدید شکل‌گیری سازمان نظام پرستاری تعامل و همکاری با وزارت بهداشت برقرار شود، اظهار داشت: امیدواریم با درک متقابل از حقوق یکدیگر بتوانیم بر مشکلات فائق شویم.

آدابی، حمایت از پرستاری را وظیفه وزارت بهداشت دانست و گفت: بهتر است وزارت بهداشت دست از سیاست‌های پرستارستیزی بردارد و حرف دل پرستاران را از جمع منتخبین آنها بشنود.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری در واکنش به اظهارات سخنگوی وزارت بهداشت که عنوان کرده بود «عده‌ای فقط ادعای نمایندگی پرستاران را دارند»، گفت: اعضای شورای عالی نظام پرستاری در دوره جدید از یک انتخابات منظم که در سطح ۱۱۸ هیئت مدیره پرستاری برگزار شده، انتخاب شده‌اند.

وی ادامه داد: اعضای شورای عالی نظام پرستاری به عنوان عصاره نخبگان پرستاری و عالی‌ترین مرجع اظهارنظر کارشناسی در حوزه پرستاری محسوب می‌شوند و کسانی که این جایگاه را قبول ندارند، بگویند چه کسانی ارجح هستند که به عنوان منتخب و نماینده پرستاران صحبت کنند.

آدابی در ادامه به آثار و تبعات منفی طرح تحول نظام سلامت اشاره کرد و گفت: در پی اجرای طرح تحول سلامت و تجمیع قدرت و ثروت در دست عده‌ای، به شدت این خطر احساس می‌شود که این افراد بتوانند نمایندگان بیشتری داشته باشند که قوانینی را به نفع خودشان به تصویب برسانند.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری با بیان این مطلب که وزیر بهداشت در همه کشورها پزشک نیست، تاکید کرد: بر اساس مطالعه‌ای که از ۴۴ کشور مطرح دنیا انجام شده است، تنها وزیر بهداشت ۳ کشور، پزشک هستند.

وی ادامه داد: در کشور فنلاند از سال ۲۰۱۱ تاکنون یک روزنامه‌نگار، وزیر بهداشت است. همچنین در کانادا این مسئولیت بر عهده یک سیاستمدار است و در فرانسه، وزیر بهداشت این کشور دارای مدرک حقوق عمومی است.

به گفته آدابی، وزیر بهداشت اسپانیا یک جامعه‌شناس، سوئد فارغ‌التحصیل بیمه و در آمریکا وزیر بهداشت این کشور دارای مدرک مدیریت عمومی است.

 

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/xQxjK

برچسب‌ها, ,

ایران پزشک