پاسخ وزارت بهداشت به مجلس در حمایت از اعتباربخشی بیمارستانی

۱۳۹۵/۱۱/۱۵ در ۱۸:۰۴

رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، اصل اعتباربخشی را اتفاق خوبی دانست، اما فشار وارد شده بر پرستاران به واسطه اجرای اعتباربخشی بیمارستانی را نیازمند برنامه‌ریزی تلقی کرد؛ اظهاراتی که با واکنش مدیرکل نظارت و اعتباربخشی معاونت درمان وزارت بهداشت مواجه شد.

به گزارش خبرنگار ایران پزشک، علی نوبخت با اشاره به این‌که به واسطه اعتباربخشی، فشار مضاعفی بر پرستاران وارد می‌شود، گفت: اصل اعتباربخشی و نظارت و انطباق با استانداردهای جهانی چیز خوبی است.

نوبخت در گفت‌وگو با خبرنگار ایران پزشک، اظهار کرد: ولی این‌که فقط به گروه پرستاری فشار وارد شود و کار پرستاران مقدار زیادی به نوشتن محدود شود را قبول ندارم.

رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی افزود: معتقدم باید برنامه‌ریزی شود و مشخص شود کارهایی که بیشتر جنبه منشی‌گری دارد را چه کسانی باید انجام دهند.

به دنبال انتشار ویدیوی اظهارات علی نوبخت در کانال آپارات ایران پزشک، اظهارات رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با واکنش مدیرکل نظارت و اعتباربخشی معاونت درمان وزارت بهداشت مواجه شد.

سید محمد حسین میردهقان طی پیامی که در اختیار ایران پزشک گذاشت، ضمن تشکر و قدردانی از توجه رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس به موضوع اعتباربخشی، نوشت: مصاحبه‌های اخیر برخی از مسئولان محترم ارشد خارج از ساختار وزارت بهداشت موید اهمیت اعتباربخشی و موجب دلگرمی همکاران بنده در ادامه راه استانداردسازی خدمات بیمارستانی است.

میردهقان ادامه داد: تاکید تمامی عزیزان بر اهمیت اعتباربخشی جای تشکر و قدردانی دارد، اما برخی نکات مطرح شده مرتبط با ویژگی‌های نسل گذشته اعتباربخشی است که به‌حمدالله با مشارکت همه صاحب نظران این مشکلات در نسل جدید اعتباربخشی مرتفع شده است. مهم‌ترین و بارزترین آن‌ها اصلاح فرآیند توزیع پیاده‌سازی استانداردها در بین تمامی کارکنان بالینی، غیربالینی و پزشکان است. به نحوی که مخاطب استانداردها کاملا شفاف است و برخلاف سال گذشته که پرستاران تنها پاسخگوی کلمه مبهم کارکنان در استانداردها بودند تمامی سنجه‌های مرتبط با عملکرد پرستاران شفاف شده و غالب آن‌ها وظایف روتین پرستاری است.

 

میردهقان

 

وی افزود: از سوی دیگر نسل نوین اعتباربخشی ضمن حذف تمامی مستندسازی‌های غیر ضرور ملاک را عملکرد واقعی بیمارستان در اجرا تعیین نموده است. به نحوی که بیش از ۶٠٠ خط مشی و روش در نسل گذشته به ١۶ مورد تقلیل یافته است، ضمن آن‌که تمامی مستندات به صورت الکترونیکی ارزیابی می‌شوند.

میردهقان با اشاره به رضایت همکاران بالینی طی دو هفته اول ارزیابی‌ها، اظهار کرد: بر اساس گزارش‌های واصله، رویکرد عملگرایی و پرهیز از مستندگرایی صرف در ارزیابی‌های انجام شده دو هفته اول تاکنون موجب رضایت تمامی همکاران بالینی از جمله پرستاران خدوم عرصه سلامت شده است. انشالله به زودی شاهد شکوفایی ثمرات استانداردهای اثربخش نسل نوین اعتباربخشی در بیمارستان‌ها خواهیم بود و جا دارد بار دیگر از توجه و عنایت تمامی مسئولان دل‌سوز نظام به اعتباربخشی و استانداردسازی بیمارستان‌ها صمیمانه سپاس‌گزاری نمایم.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/TWa83

برچسب‌ها, , , , , , , ,

ایران پزشک