معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت مطرح کرد:

پتانسیل محققین باعث پیشرفت شده است، نه بودجه

۱۳۹۶/۱۰/۲۵ در ۱۲:۳۸

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: تعداد مقالات و استنادات نشان می‌دهد که توانستیم از کشورهای منطقه در مقام بالاتری بایستیم و فاصله خود را از نظر تولید علم با کشورهای اروپایی کاهش بدهیم.

به گزارش ایران پزشک، رضا ملک‌زاده در مراسم بزرگ‌داشت برگزیدگان جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی گفت: کشور در دو بخش سلامت و آموزش، پیشرفت‌های خوبی داشته است. در دولت یازدهم و دوازدهم تلاش‌های زیادی انجام شد. در این دولت برای اولین بار موسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی ایران به عنوان یک granting body راه اندازی شد. همچنین توانستیم ردیف‌های بودجه‌ای مراکز مستقل تحقیقاتی را افزایش بدهیم.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت افزود: همچنین دسترسی به منابع الکترونیک پزشکی را به صورت رایگان برای همه اعضای هیئت علمی فراهم کردیم. توانستیم دانشگاه‌های خود را به دانشگاه‌های بزرگ دنیا متصل کنیم و کمیته‌های اخلاق پزشکی را در سراسر مراکز تحقیقاتی راه‌اندازی کردیم که بر تحقیقات نظارت داشته باشند. از ۳۳۶ پروژه تحقیقاتی از طرف وزارت بهداشت حمایت کردیم. همچنین یکی از اصلی‌ترین برنامه‌های ما حمایت از نیروی انسانی بوده و ساختن زیرساخت‌ها برای ماندن نیروی انسانی کار آزموده در کشور نیز یکی دیگر از برنامه‌های ما است.

وی افزود: ۱۰ سال زودتر از افقی که برای ما تعیین شده بود، توانستیم تولید علم را در منطقه به درجه اول برسانیم. تعداد مقالات و استنادات نشان می‌دهد که توانستیم از کشورهای منطقه در مقام بالاتری بایستیم و فاصله خود را از نظر تولید علم با کشورهای اروپایی کاهش بدهیم. یکی از نکات خیلی مهم تعداد محققین ما هستند. بودجه زیادی در اختیار نداشتیم، بلکه کیفیت و تلاش و پتانسیل محققین کشور باعث پیشرفت‌های علمی شده است.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/n7mez

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک