پذیره‌نویسی صکوک سلامت از امروز پای وزارت بهداشت را به فرابورس باز کرد

۱۳۹۶/۰۹/۲۲ در ۱۷:۲۳

صکوک سلامت

وزارت امور اقتصادی و دارایی در نظر دارد اوراق مرابحه سلامت را با نرخ ۱۷ درصد سالانه از طریق بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس ایران پذیره‌نویسی کند.

به گزارش ایران پزشک، در راستای تامین منابع مالی لازم برای خرید تجهیزات پزشکی در طرح تحول سلامت، وزارت اقتصاد برنامه دارد اوراق مرابحه سلامت را به تعداد ۲۰ میلیون ورقه از امروز تا ۲۶ آذر یعنی ۳ روز کاری پذیره‌نویسی کند.

این اوراق در نماد «سلامت ۶» چهار ساله (معادل ۴۸ ماه) بوده و نرخ آن ۱۷ درصد سالانه تا سررسید اعلام شده است که هر ۶ ماه یک بار سود آن به دارندگان این اوراق پرداخت می‌شود. این اوراق که مبلغ کل آن ۲۰ هزار میلیارد ریال است، بیستم آذر ماه در بازار ابزارهای نوین مالی پذیرش شده و از طریق همین بازار نیز پذیره‌نویسی خواهد شد.

از سوی دیگر سازمان برنامه و بودجه ضامن این اوراق بوده و متعهد تسویه و پرداخت سود آن خزانه‌داری کل کشور معرفی شده است. همچنین عامل فروش اوراق مرابحه سلامت شرکت کارگزاری بانک کشاورزی و ذینفع آن وزارت بهداشت است.

بدین ترتیب اوراق «سلامت ۶» که با نام و قابل معامله در فرابورس است از امروز تا یکشنبه بیست و ششم آذر از طریق کارگزاران عضو فرابورس ایران پذیره‌نویسی خواهد شد.

در همین رابطه مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه گفت: بنا به درخواست مرکز مدیریت بدهی‌ها و دارایی‌های مالی عمومی وزارت امور اقتصادی و دارایی در خصوص تامین مالی دولت از طریق انتشار اوراق مرابحه برای خرید تجهیزات پزشکی مورد نیاز وزارت بهداشت، شرکت واسط مالی فروردین چهارم (با مسئولیت محدود) به عنوان ناشر این اوراق تخصیص داده شد.

غلام‌رضا ابوترابی ادامه داد: بر اساس ماده ۲۷ قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران، این اوراق معاف از ثبت نزد سازمان بورس و اوراق بهادار است.

وی در خصوص صکوک مرابحه سلامت توضیح داد: کالای مورد نیاز بانی در این اوراق، تجهیزات پزشکی است که توسط ناشر (شرکت واسط مالی فروردین چهارم) از فروشنده دارایی یعنی شرکت تولیدی و صنعتی آوا پزشک خریداری و به صورت اقساطی به بانی (وزارت امور اقتصادی و دارایی) فروخته می‌شود.

ابوترابی افزود: سود سالانه این اوراق ۱۷ درصد است که هر ۶ ماه یک بار توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه به عنوان عامل پرداخت به حساب دارندگان این اوراق واریز می‌شود و سازمان برنامه و بودجه کل کشور بازپرداخت اصل و سود این اوراق را ضمانت کرده است. این اوراق، ۴ ساله و فاقد بازار گردان و متعهد پذیره‌نویس است.

مدیرعامل شرکت مدیریت دارایی مرکزی بازار سرمایه اظهار کرد: صکوک مرابحه سلامت از امروز تا ۲۶ آذر ۹۶ با نماد «سلامت ۶» در بازار ابزارهای نوین مالی شرکت فرابورس ایران منتشر خواهد شد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/D5sFH

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک