وزیر بهداشت در مراسم روز پرستار خبر داد:

پرداخت معوقات پرستاران تا پایان سال

۱۳۹۶/۱۱/۰۲ در ۲۱:۱۶

وزیر بهداشت در همایش بزرگداشت روز پرستار گفت: طبق قولی که بیمه‌ها به من دادند، امیدوارم مطالبات سال گذشته پرستاران تا شهریور ماه امسال را قبل از پایان سال پرداخت کنند.

به گزارش خبرنگار ایران پزشک، سید حسن هاشمی در همایش بزرگداشت روز پرستار گفت: زمان انتخاب حرفه‌ای هم‌چون پزشکی، پرستاری و مامایی باید بدانیم پیمودن مسیر آن جز با دانش امکان‌پذیر نیست، نباید بگذاریم کمیت‌گرایی به دانش و مهارت آسیب وارد کند. داشتن صبر، عاطفه، فداکاری و مدیریت لازمه حرفه پرستاری است.

وی افزود: اکنون ۱۹۳ دانشکده پرستاری و ۶۰ هزار دانشجوی پرستاری و استاد در کشور داریم. وزارت بهداشت و سازمان نظام پرستاری باید با یکدیگر هم‌فکری کنند و آینده‌نگری داشته باشند.

هاشمی ادامه داد: یکی از اقدامات خوب در انجمن چشم پزشکی، برگزاری کنگره و همایش ویژه برای پرستاران است. اکنون حدود ۱۴۰ هزار پرستار در کشور مشغول کار هستند که با تمام کاستی‌ها بخش عمده‌ای از نیازها را برطرف می‌کنند.

وی با بیان این‌که سعی می‌کنیم بخشی از نیازها را رفع کنیم اما توانایی حل برخی از آن‌ها را نداریم، اظهار کرد: طبق قولی که بیمه‌ها به من دادند، امیدوارم مطالبات سال گذشته پرستاران تا شهریور ماه امسال را قبل از پایان سال پرداخت کنند. باید سال آینده صحیح‌تر مدیریت کنیم. از سازمان نظام پرستاری می‌خواهیم کمک کنند تا بتوانیم صرفه‌جویی کنیم. برای ادامه مسیر هیچ راهی غیر از هم‌دلی و همراهی نیست.

وزیر بهداشت بیان کرد: در دوره‌های قبل مدیرکل حتی اجازه درد و دل به رییس سازمان نظام پرستاری نمی‌داد. اگر دولت و مجلس کمک نکنند، سازمان هم نمی‌تواند به اهدافش برسد؛ البته این اهداف باید ملی باشد و جزیره‌ای عمل نشود. این لباس و قانون حکم می‌کند، حتی از دشمنان‌مان هم مراقبت کنیم. باید سعی کنیم بعد از چهار سال اول، کج‌روی‌ها را اصلاح و قدم‌های درست را محکم‌تر برداریم.

هاشمی گفت: یکی ‌از مطالبات پرستاران تعرفه‌گذاری خدمات است. قربان این مجلسی ها باید رفت، هرچی دلتان می‌خواهد تصویب می‌کند، اما اجرایش مهم است. اجرای مصوبه پول می‌خواهد. وقتی پول ندارید نباید قانون تصویب کنید. قانونی تصویب می‌شود، اما امکان اجرا ندارد، مردم را در مقابل خود قرار ندهیم.

وی ادامه داد: باید در معاونت پرستاری، شورای سیاست‌گذاری، شورای عالی نظام پرستاری تصمیم‌گیری شود، به نسبت میزان پولی که دارند، تقسیم کار کنند. اگر بتوانیم در هر استانی اعتبارات مربوط به سلامت استان را در اختیار رییس دانشگاه بگذاریم، به شرطی که کم‌فروشی نشود و یک دوازدهم پول را سر ماه پرداخت شود، وضعیت بهتر شده و صرفه‌جویی می‌شود. با این روش به تدریج خدمات اضافی مثل پروتز و استنت حذف می‌شود.

هاشمی اظهار کرد: حرف ما این ‌است که همان پولی که سال ۹۲ قولش را داده بودند، اختصاص یابد. ما با آن پول می‌توانیم مدیریت کنیم. پول پرستار و پزشک و دارو بالاخره پرداخت می‌شود، بهتر است به موقع پرداخت شود و افراد زجرکش نشوند. اداره حوزه بهداشت و درمان کار سختی است و با سایر وزارت‌خانه ها تفاوت دارد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/RWLH8

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک