سخنگوی وزارت بهداشت:

پرستاران با خواهش وزارت بهداشت اضافه کار اجبارى انجام مى‌دهند

۱۳۹۶/۰۴/۱۹ در ۱۴:۰۱

حریرچی

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان این‌که کمبود پرستار در کشور کاملا جدى است، گفت: کمبود حداقل ١٠٠ هزار نفرى پرستار مطرح است. در حال حاضر اکثر پرستاران در بخش دولتى با خواهش وزارت بهداشت اضافه کار اجبارى انجام مى‌دهند.

به گزارش خبرنگار ایران پزشک، ایرج حریرچی در نشست خبری در خصوص مساله پزشکی‌سازی اظهار کرد: یکی از موضوعاتی که باید به آن توجه کنیم موضوع زیبایی و ظاهر افراد است. به طور مثال برخی از افراد در دوران کودکی از مسواک زدن خودداری کرده و اکنون برای به دست آوردن دندان یا خط لبخند زیبا روی به ترمیم‌های زیبایی می‌آورند و برای آن  هزینه بسیاری صرف می‌کنند.

وی افزود: همچنین زیبایی گونه و بینی نیز یکی از این موارد است که برخی از افراد در جامعه مبالغ سنگینی برای زیبایی آن هزینه می‌کنند. چاقی نیز یکی دیگر از موضوعاتی است که افراد جامعه به جای رعایت کردن رژیم غذایی سعی دارند با روش‌های پزشکی و بوتاکس یا ساکشن که این موضوع را درمان کنند که باید گفت تمام این کارها عوارضی دارد.

سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: موضوع پیری نیز یکی دیگر از موضوعاتی است که هر یک از افراد جامعه با آن مواجه می‌شوند که می‌توان آن را با یک زندگی سالم به تاخیر انداخت، اما متاسفانه برخی از افراد جامعه برای پیشگیری از پیری زودرس نیز روی به مساله پزشکی‌سازی می‌آورند. 

حریرچی در خصوص انجام آزمایش‌های ژنتیک برای خانم‌های باردار نیز گفت: حاملگی یکی از پدیده‌های طبیعی زندگی هر یک از زنان جامعه است که برخی از افراد هزینه‌های غیرضروری برای انجام برخی آزمایش‌های ژنتیکی صرف می‌کنند؛ به طور مثال انجام آزمایش‌هایی برای تعیین جنسیت یکی از موارد غیرضروری محسوب می‌شود.  یکی دیگر از موضوعات مسائل روانی است. به طور طبیعی تمام انسان‌ها دچار حس خوشی، ناراحتی یا استرس می‌شوند، اما برای به دست آوردن احساس رضایت از زندگی نیز به دنبال درمان‌های طبی می‌روند.

وی افزود: بسیاری از حالات منفی روانی انسان ناشی از فقر، عدم ثبات اقتصادی و اجتماعی است که باید برای برطرف شدن این حالات به  این موضوعات رسیدگی و حل شوند. 

قائم مقام وزیر بهداشت گفت: تجربه نشان داده که در زمان انتخابات وقتی یکی از کاندیداهای رقیب با سیاه‌نمایی وضعیت موجود را منفی و ناخوشایند جلوه می‌دهد باعث به وجود آمدن استرس در جامعه می‌شود.

حریرچی با اشاره به موضوع تصادفات گفت: تصادفات به عنوان سومین عامل مرگ و میر در کشور به حساب می‌آید که لازم است به جای آن‌که در برخی محل‌ها آمبولانس و تکنسین‌های اورژانس را مستقر کنیم با روش‌های دیگر از بروز تصادفات پیشگیری کنیم.

وی افزود: وظیفه دولت‌ها برای پیشگیری از بروز تصادفات استانداردسازی جاده‌ها و اتومبیل‌هاست، اما خود افراد جامعه نیز باید با رعایت کردن برخی مسائل مانند پرهیز از صحبت کردن با تلفن همراه و سرنشینان در حین رانندگی از وقوع تصادفات خودداری کنند.

 

ظرفیت پرداخت خانوار‌ها کم است

ایرج حریرچى، سخنگوى وزارت بهداشت در نشست خبرى درباره راه‌هاى مقابله با هزینه‌هاى کمرشکن سلامت گفت: یکی از مهم‌ترین علت‌های ایجاد هزینه‌های کمرشکن سلامت این است که ظرفیت پرداخت خانوار‌ها کم است. مهم‌ترین راه مقابله با این هزینه‌ها، اول تامین درآمد مناسب براى خانوارهاست. 

وی ادامه داد: دومین راه مقابله این است که حکومت‌ها و دولت‌ها در مورد خانواده‌هایى که ظرفیت پایین دارند، بسته رایگان سلامت تامین کنند. اقدام بعدى این است که وزارت بهداشت و سازمان‌هاى بیمه‌گر و مردم در انتخاب نوع دریافت خدمات به منابع مالى خود دقت کنند. خانوارهاى فقیر یا ١٠ درصد جمعیت کشور اگر ماهانه ۴۳ هزار تومان براى یک فرد خرج کنند، دچار هزینه‌هاى کمرشکن خواهند شد. بالا‌ترین درصد هزینه‌هاى کمرشکن در حال حاضر در خانوارهاى ثروتمند روستایى اتفاق مى‌افتد.

 

کمبود پرستار در کشور کاملا جدى است

حریریچی درباره کمبود پرستار در کشور گفت: کمبود پرستار در کشور کاملا جدى و کمبود حداقل ١٠٠ هزار نفرى مطرح است. در حال حاضر اکثر پرستاران در بخش دولتى با خواهش وزارت بهداشت اضافه کار اجبارى انجام مى‌دهند.

وی افزود: اضافه کارى ٨٠ ساعته پرستاران، ساعت عینى است. در برخى شهر‌ها از جمله تهران، این کمبود جدى‌تر است. طى ١٠ سال گذشته تمام آگهى‌هایى که اعلام شده، میزان متقاضیان حدود ۵۰ درصد یا کمتر بوده است. شاید این کمبود ناشى از اشتباهات در پذیرش در گذشته باشد.

قائم مقام وزیر بهداشت با بیان این‌که در سال ٩٢ ظرفیت پذیرش پزشکى تقریبا ٢ برابر پرستارى بود، اظهار کرد: در حال حاضر ظرفیت رشته پرستارى را افزایش دادیم و ظرفیت آموزش دانشگاهى مبتنى بر بیمارستان را بالا بردیم. همچنین به کارگیرى نیروهاى پرستارى از طریق استخدام‌هاى جدید را بالا بردیم.

سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: به ازاى پرستاران بازنشسته تقریبا طى سال‌هاى گذشته یک نیروى جایگزین هم نداشتیم.

حریرچى درباره تربیت پرستاران بیمارستانى و اعتراضات پیرامون آن گفت: از سال گذشته در اصفهان با مشارکت گروه‌هاى مختلف، برنامه‌اى براى این منظور تدوین کردیم. مى‌خواهیم از امکانات و پرسنل بیمارستانى براى این منظور استفاده کنیم. البته باید ماهیت این کار به درستى تبیین شود. در فضاى مجازى گروه‌هایى که قبلا قدرت داشتند، فکر مى‌کنند مى‌توانند با ایجاد محدودیت در ورود، قیمت خود و دریافتى‌شان را بالا ببرند. در رده‌هاى مختلف پزشکى و پرستارى با توجه به معیارهاى روز دنیا و نیاز مردم باید نیرو جذب کنیم.

 

 آخرین وضعیت تب کریمه کنگو

سخنگوى وزارت بهداشت در ادامه این نشست خبرى درباره آخرین وضعیت تب کریمه کنگو گفت: از ابتداى امسال در کل کشور ٧٩ مورد ابتلا و ۵ فوتى به واسطه تب کریمه کنگو اتفاق افتاده است و در تهران هیچ مورد ابتلایى نداشتیم.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/3tP8y

برچسب‌ها, , , , , , , ,

ایران پزشک