وزیر بهداشت مطرح کرد:

پروژه ایرانوم خدمتی ارزشمند در تشخیص بیماری‌های ژنتیکی

۱۳۹۶/۱۰/۲۶ در ۱۴:۰۷

وزیر بهداشت با بیان این‌که پروژه ایرانوم در واقع دوران نوزادی خود را آغاز کرده و راه زیادی در پیش دارد، گفت: تصور می‌‌کنم اگر پروژه ایرانوم ملی باشد و به صورت جزیره‌ای ادامه پیدا نکند، می‌تواند به جای رقابت منفی، ثروت خلق کند.

به گزارش ایران پزشک، سید حسن هاشمی در مراسم رونمایی از پروژه ایرانوم که امروز در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی برگزار شد، گفت: بزرگ‌ترین مشکل عدم رشد کشورها، جهل است و آن‌جایی انسان غصه‌دار می‌شود که می‌ببند بقیه تمام راه‌ها را رفتند، اما ما خودمان را از فرصت‌هایی که فراهم است، محروم کردیم.

وی افزود: مشخص است که ما به عنوان بشر، ناتوانی‌های زیادی داریم و هنوز علوم زیادی است که به آن دست پیدا نکردیم؛ در حالی‌که در بسیاری از کشورها برخی علوم و روش‌ها ٢٠ سال قبل آغاز شده و افتتاح پروژه ایرانوم شروع راهی بسیار طولانی است.

وزیر بهداشت ادامه داد: در زمان قاجار دانش آموزان چپ دست دبستانی را فلک می‌کردند، زیرا چپ دستی را لج‌بازی دانش آموز تلقی می‌کردند که بعدها متوجه شدند چپ دستی یک پدیده طبیعی است و مشابه این نوع برخوردهای جاهلانه برای ما زیاد است.

هاشمی گفت: می‌‌بینیم که بعد از ۱۰۰ تا ۱۵۰ سال همچنان اصرار داریم که برداشت‌‌های شخصی خود را اجرا کنیم؛ امروز در عرصه‌‌های مختلف مدیریتی از این سوء برداشت‌ها زیاد داریم و شاید یکی از دلایل عدم استفاده از استعدادها در کشورهای اسلامی همین برداشت‌‌ها باشد.

وزیر بهداشت در ادامه ضمن ابراز تاسف نسبت به درگذشت دریانوردان ایرانی در حادثه نفکش سانچی گفت: مشابه اتفاقی که در حادثه سانچی اتفاق افتاد، هر روز در جاده‌ها رخ می‌دهد و یک و نیم برابر جان می‌گیرد که قابل پیشگیری است.

هاشمی با تاکید بر ضرورت توسعه بخش توانبخشی، ادامه داد: ما روزانه به اندازه سانچی در نزاع‌‌ها، افرادی را از دست می‌‌دهیم. مرگ و میرهای ناشی از آلودگی هوا هم کمتر از تعداد جان‌باختگان سانچی نیست. بلاهای طبیعی هم زیاد است؛ یا زیر پای‌مان می ‌لرزد یا از آسمان باران نمی‌بارد. اطراف کشور هم به صورت دائم تنش و جنگ و تروریست وجود دارد. به همین دلیل این ضرورت ایجاد شده است که در حوزه توانبخشی کار زیادی انجام شود.

وزیر بهداشت تصریح کرد: توانبخشی حق همه به خصوص آن‌هایی است که برای دفاع از کشور دچار معلولیت شدند. تاکنون کارهایی انجام شده، اما هنوز با استانداردهای بین ‌المللی فاصله داریم. این ظلم است که نتوانیم از علم بشر در این بخش استفاده کنیم. وزارت رفاه و بهزیستی نیز می‌‌توانند از اقداماتی که در این حوزه انجام شده، کمک بگیرند. وزارت کشور نیز نیاز به انجام مطالعاتی گسترده و متقن در حوزه اجتماعی دارد. چون ما در کشور شاهد تناقضات و تعارضات زیادی هستیم. تنوع دینی، قومی، اختلافات طبقاتی و غیره در کشور وجود دارد و به همین دلیل لازم است که این وزارت‌خانه از دانشگاه‌‌های مختلف کمک بگیرد.

هاشمی گفت: غصه ‌دار شدم که تمام هزینه‌‌ای که برای راه‌ اندازی این پروژه بزرگ صرف شده، یک میلیون یورو بیشتر نیست. کاش به گوش کسانی که باید، برسد که همین رقم، دل چه تعداد دانشجو و جوان علاقه‌‌مند را شاد کرد. یک میلیون یورو پولی نیست، روزانه از این قبیل پول‌‌ها در کشور، بی‌جا هزینه می‌‌شود. در حالی‌که می‌توان با استفاده از آن‌ها از استعدادهای کشور استفاده کرد.

وزیر بهداشت در پایان گفت: پروژه ایرانوم در واقع دوران نوزادی خود را آغاز کرده است و راه زیادی در پیش دارد، زیرا بعداز آن باید سیستم ژن ادیتینگ یا اصلاح ژنتیکی را فراهم کنیم. تصور می‌‌کنم اگر این پروژه ملی باشد و به صورت جزیره‌ای ادامه پیدا نکند، می‌تواند به جای رقابت منفی، ثروت خلق کند و برای کشور رفتارسازی یکسانی انجام دهد، که خدمت بسیار ارزشمندی در تشخیص بیماری‌های ژنتیکی ارائه خواهد داد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/5VEo7

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک