با حضور معاون بهداشت وزارت بهداشت

پروژه تولید داخل سامانه لجستیک سیار بحران رونمایی شد

۱۳۹۴/۱۲/۱۰ در ۱۰:۳۴

معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از سامانه پشتیبانی خدمات بهداشتی در حوادث و بلایا رونمایی کرد.

به گزارش پایگاه خبری «ایران پزشک»، سامانه پشتیبانی خدمات بهداشتی در حوادث و بلایا توسط علی اکبر سیاری، معاون بهداشت در محل ستاد وزارت بهداشت رونمایی شد.

علی اردلان، مشاور معاون بهداشت و مدیر دفتر کاهش خطر بلایا در خصوص این سامانه گفت: این سامانه یک سامانه لجستیک سیار برای مواقع بحران است که در واقع مثل یک مرکز بهداشت ذخیره چنانچه مراکز و خانه‌های بهداشتی در بلایا دچار آسیب شوند قادر به ارائه خدمت خواهد بود.

وی افزود: این پروژه از صفر تا ۱۰۰ طی مدت یک ماه در داخل کشور ساخته شده است. وزن این خانه بهداشت سیار ۱۸۰ کیلو بوده که ۱۴۰ کیلو محتویات آن است و حمل و نقل آن را آسان می‌سازد.

محمدی مدیر این پروژه ویژگی‌های منحصر به فرد این سامانه را چنین تشریح کرد: این سامانه همه اقلام و ویژگی‌های یک خانه بهداشت را دارد و قادر است ۹۰ درصد خدمات بهداشتی خانه‌های بهداشت کشور را در زمینه مراقبت کودک و مادر، نمونه‌برداری بیماری‌ها، ارائه دارو به نیازمندان، معاینه مراجعه‌کنندگان بر روی تخت معاینه را ارائه کند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شاهرود در خصوص سایر ویژگی‌های این Emergency Box گفت: این جعبه خدمات اضطراری دارای سِت زایمان، لباس کودک، شیرخشک، تجهیزات نمونه‌برداری بیماری‌ها، کلیه داروهای فارماکوپه خانه بهداشت، کپسول اکسیژن، تخت معاینه، میز و صندلی، میکروفون و آمپلی فایر برای ارائه خدمات آموزشی، دو تخته چادر، موتور برق، ملحفه، کیف محافظت فردی آنفلوآنزا، ترازو، یخچال ۵ فوت، سم پاش و تجهیزات سم زدایی، سیستم روشنایی و کپسول آتش‌نشانی است.

محمدی بیان داشت: این خانه بهداشت سیار با ۳۰۰ میلیون ریال اعتبار ساخته شده و در صورت تولید انبوه هزینه‌های تولید آن تا یک سوم این مبلغ کاهش می‌یابد.

گفتنی است در مراسم رونمایی از این سامانه ناصر کلانتری، قائم مقام معاون بهداشت و رئیس مرکز مدیریت شبکه و احمد کوشا، مدیرکل دفتر بیماری‌های غیرواگیر نیز حضور داشتند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/8bKBt

برچسب‌ها, ,

ایران پزشک