پزشکان مستقل به دنبال ابطال انتخابات نظام پزشکی

۱۳۹۶/۰۵/۱۰ در ۱۹:۴۸

جمعی از پزشکان مستقل در اعتراض به نحوه برگزاری انتخابات هفتمین دوره نظام پزشکی در محل انتشارات تیمورزاده دور هم جمع شدند و نشستی با اصحاب رسانه داشتند.

به گزارش خبرنگار ایران پزشک، بابک خطى، پزشک کودکان در نشست خبرى پویش حقیقت خواهى انتخابات نظام پزشکى گفت: صحبت‌های بسیارى از طرف مجریان مبنى بر بالا بردن مشارکت انجام شد و وعده‌های بسیارى داده شد. مسئول فنى اجراى انتخابات از تعابیر محکمى مثل استفاده از بهترین مشاوران رمزگذارى و عدم احتمال هک کردن و غیره استفاده کردند.

وی ادامه داد: دکتر تارا گفتند که ٢١٠ هزار نفر به صورت الکترونیک در انتخابات شرکت خواهند کرد. پیامى که در ظهر انتخابات داده شد این بود که مشکل برطرف خواهد شد و رای گیرى به ساعت‌های بعدازظهر موکول شود. ما فکر می‌کنیم حقى ایجاد شده و این حق از بین رفته است. وقتى مى گویند اگر اینترنت کل دنیا قطع شود، انتخابات سر جایش هست، الان چه شد.

خطی با طرح این سوال که آیا این نظام پزشکى می‌تواند حقوق صنف را حفظ کند و از حق افراد جامعه دفاع کند، اظهار کرد: متولى انتخابات وزارت بهداشت بوده که برنامه‌ریزى سلامت جامعه را بر عهده دارد و حالا این سوال پیش آمده چرا این اتفاق افتاده و چگونه می‌خواهند این حق را به صنف باز گردانند.

 

حق کاندیدا در این انتخابات ضایع شده و انتخابات مخدوش است

محمود برفه‌اى، رادیولوژیست و کاندیداى انتخابات اخیر در این نشست خبرى گفت: اگر این انتخابات ناخوشایند اتفاق نمی‌افتاد، شاهد نظام پزشکى قدرتمندى بودیم که شانه به شانه وزارت بهداشت قرار می‌گرفت. این اتفاق، خدشه بزرگى به مقبولیت نظام پزشکى وارد کرد.

وی تصریح کرد: افراد به دلیل فریب خوردن، نتوانستند رای الکترونیک بدهند و وزارت بهداشت نیز این اطمینان را داده بود که انتخابات الکترونیک برگزار می‌شود. معتقدیم حقى ضایع شده و این انتخابات مخدوش است. مشکلات زیادى در این ۴ سال در خصوص سیاست‌های وزارت بهداشت وجود داشته و عمده پزشکان نظر مثبتى در خصوص عملکرد وزارت بهداشت ندارند.

برفه‌ای ادامه داد: از طرفى نظام پزشکى هم طى این ۴ سال از صنف خود دفاع نکرده و شعار داده است. نمونه این انتخابات الکترونیک در نظام مهندسى هم وجود داشت که به درستى آن انتخابات لغو شد. امیدواریم هیئت نظارت به درستى نظر خود را اعلام کند و این انتخابات نیز همانند انتخابات نظام مهندسى لغو شود.

کاندیدای هفتمین دوره انتخابات نظام پزشکی افزود: بهترین راه این است که هیئت نظارت بدون جانب دارى نظر بدهد. راه حل دیگر این است که کاندیداى منتخب دسته جمعى استعفا بدهند؛ هرچند جاى این اشخاص نیستیم و نمی‌توانیم تصمیم بگیریم. سومین راه این است که افرادى که نتوانستند رای بدهند در روز دیگرى رای بدهند و راه آخر نیز تجدید انتخابات است.

 

تامیین کنندگان سلامت باید از جانب صنف خود امنیت داشته باشند

بهزاد رحمانى، متخصص جراحى در نشست خبرى پویش حقیقت خواهى انتخابات نظام پزشکى گفت: انسان سالم باید توسط جامعه پزشکى و پیراپزشکى سلامت نگاه داشته شود و در نتیجه تامین کنندگان سلامت باید امنیت داشته باشند. متاسفانه امنیت جامعه پزشکى طى سال‌های اخیر مخدوش شده است.

وی افزود: سازمان نظام پزشکى با این نیت تشکیل شد که ضمن صیانت حقوق مردم، از حقوق پزشکان نیز دفاع کند. معتقدیم این پایه گذارى از ابتدا غلط بود. یکى از کارهاى این سازمان باید نقد کارهاى وزارت بهداشت باشد. حالا انتخابات این سازمان توسط وزارت بهداشت انجام و حکم رییس کل توسط ریاست جمهورى تنفیذ می‌شود. امسال همین ساختار نیم بند سازمان نظام پزشکى نیز دچار مشکل شد.

رحمانی ادامه داد: دو گروه در این انتخابات دچار مشکل شدند؛ اول کسانى که انتخاب شدند و خودشان هم می‌دانند که انتخابات مشروع و مقبولى نبوده است و حالا در مسند انتخاب گیر افتادند. این اشخاص در آینده ممکن است با این سؤال مواجه شوند که چطور اولین حق جامعه پزشکى را رعایت نکردند. رییس سازمان با ابزارى به اسم جامعه پزشکى می‌تواند در مقابل حکم یا دستورى از طرف وزارت بهداشت یا مجلس بایستد و حالا می‌بینم این جامعه، اعضاى منتخب را قبول ندارند.

این متخصص جراحی بیان کرد: اخیرا پاتولوژیست‌ها حرف‌هایی داشتند؛ اگر مجراى مقبولى وجود داشت که بتوانند حرف خود را به دولت برسانند، آیا چتر سفید به دست می‌گرفتند و کف خیابان می‌نشستند؟ به طور اجمالى معتقدیم حق همکارانى که نتوانستند با وجود تبلیغات در انتخابات الکترونیک شرکت کنند، ضایع شده است. ناچاریم از منتخبین بخواهیم استعفا بدهند؛ هر چند این یک درخواست است.

 

از بین رفتن حق رای افراد بسیاری به وسیله استناد به انتخابات حضوری

فرهاد تیمورزاده، پزشک عمومى و مدیر انتشارات تیمورزاده در این نشست خبرى گفت: بسیار شنیدیم که این انتخابات نسبت به دوره قبل افزایش مشارکت داشته است. در سال ٨٣ حدود ۵ هزار و در سال ٨٧ حدود ۶ هزار پزشک در این انتخابات شرکت کردند. بدون تاثیر فضاى مجازى و با توجه به رد صلاحیت‌های سال ٩١، امسال باید حدود ٩٠٠٠ نفر در انتخابات شرکت می‌کردند.

وی اظهار کرد: وقتى به همه مى‌گویند قطعاً انتخابات الکترونیک برگزار می‌شود، باید توجه کنیم که اساساً قرار نبود انتخابات حضورى برگزار شود. آن چه قرار نبود برگزار شود حالا به عنوان اساس انتخابات مطرح شده است. حق رای افراد بسیارى به این شیوه از بین رفت و در نتیجه این سازمان هیچ مشروعیت و مقبولیتى ندارد.

موذن زاده، جراح عمومى و مدیر گروه پزشکان و قانون نیز در این نشست خبری گفت: به نظر می‌رسد در این انتخابات، کمیته حقیقت یاب وضعیت ضرورى دارد و باید دید که آیا تصمیمات هیئت اجرایى و نظارت مطابق قانون بوده یا خیر.

 

تشکیل کمیته حقیقت یاب از بدنه جامعه پزشکی

بهزاد رحمانى، جراح و رییس موسسه علمى جراحان عمومى در ادامه این نشست خبرى بیان کرد: کمیته حقیقت یاب باید از بدنه جامعه پزشکى تشکیل شود و این کمیته باید با نظام پزشکى و وزارت بهداشت براى دسترسى به آمارها، هماهنگ باشد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/KJ8kY

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک