نامه رییس نظام پرستاری به رییس جمهور:

پزشکان درطرح تحول، نان را به نرخ سی سال بعد می‌خورند

۱۳۹۵/۰۸/۱۸ در ۲۰:۰۸

رییس کل سازمان نظام پرستاری کشور در نامه‌ای به رییس جمهور، خواستار تجدید نظر در مسیر اجرای طرح تحول نظام سلامت شد و نوشت: اجرای طرح تحول سلامت با روند فعلی، خزانه دولت را خالی خواهد کرد.

به گزارش پایگاه خبری ایران پزشک به نقل از سازمان نظام پرستاری، متن کامل نامه علی محمد آدابی به این شرح است:

 بسمه تعالی

جناب آقای دکتر روحانی

ریاست محترم جمهور محبوب و مردمی

با سلام و عرض ادب

به استحضار می‌رساند سازمان‌های غیردولتی همگام با ایفای نقش تخصصی خود نقش دیده‌بانی را برای دولت و ملت بر عهده دارند و از این منظر به تنظیم مناسبات دولتی کمک نموده، ضمن هشدارهای لازم، مانع از وقوع بحران‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی در کشور می‌شوند.

بیش از دو سال قبل و همزمان با اجرای گام سوم طرح تحول نظام سلامت همراه با افزایش بی‌رویه و غیرمنطقی ۳۰۰ درصدی تعرفه‌های پزشکی و اضافه کردن ۱۷۰۰ مورد تعرفه جدید، شاهد یک فرار به جلوی فاحش در درآمد پزشکان در بخش دولتی و خصوصی بودیم و این بدان معنی است که پزشکان هزینه خدماتی را که امروز ارائه می‌کنند با نرخ ۳۰ سال آینده به ملت و دولت حساب می‌کنند حال آن که نان ملت را به نرخ روز می‌خورند!

در همان اوان سازمان نظام پرستاری و کارشناسان و متولیان سابق نظام سلامت در خصوص انحراف طرح تحول نظام سلامت از مسیر خود هشدار دادند و تبعات آن را نیز گوشزد کردند تا آن‌جا که علی‌رغم تذکر مقام معظم رهبری در این خصوص، طرح تحول نظام سلامت بالاخره به ضد خودش تبدیل شد و با ایجاد نارضایتی وسیع اساتید، کارکنان و دانشجویان به برپایی تجمعات اعتراض آمیز بی‌سابقه بعد از انقلاب روبه‌روی مجلس شورای اسلامی، وزارت بهداشت یا بهتر بگوییم تجارت‌خانه پزشکان، استانداری‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی و بیمارستان‌ها منجر شد. ضمن این‌که علی‌رغم فشار رسانه‌ای هیچ منبع و مرجع علمی و مشخصی رضایت مردم و حذف زیرمیزی را بعد از اجرای این طرح تایید نمی‌کند.

لازم به ذکر است اخیراً نیز پزشکان در دانشگاه‌های علوم پزشکی شیراز و زنجان و… تهدید به واکنش اعتصابی در اعتراض به دیرکرد دریافت کارانه‌های نجومی خود نموده‌اند. این در حالی است که سپرده گذاری کارانه چند ده میلیونی و بعضاً چند صدمیلیونی یک ماه این عزیزان در بانک‌ها برای گذران زندگی با رفاه نسبی کفایت می‌کند! لازم به ذکر است دلایلی در دست است که وزارت بهداشت با استفاده از ایادی خود سعی در تحریک پرستاران مظلوم کشور جهت برپایی تجمعات اعتراضی دارد تا از آن طریق دولت و مجلس را تحت فشار گذاشته و وادار به پرداخت کارانه‌های نجومی پزشکان کند که ما با هوشیاری، پرستاران را از ورود به این بازی مضحک نهی کردیم تا دولت و مجلس با روشن بینی و واقع نگری بتواند نسبت به اصلاح و تعدیل کارانه پزشکان ورود و اقدام کند.

جناب دکتر روحانی

به استحضار می‌رسانم طرح تحول نظام سلامت با این روند فعلی، جز تهی نمودن خزانه دولت و ورشکستگی بیمه‌ها حاصلی نخواهد داشت. ضمن این‌که کاهش پرداخت از جیب ملت و حذف زیرمیزی، شعاری بیش نیست. ماحصل این طرح علاوه بر افزایش قدر مطلق پرداخت از جیب مردم به علت افزایش تعرفه‌های پزشکی، مالیات بر ارزش افزوده آحاد ملت نیز به میزان دو درصد افزایش داشته است. مضافاً این‌که پرداخت هزینه‌های بیماران در بخش خصوصی نیز به صورت تصاعدی افزایش یافته است که متاسفانه علت را باید در تصدی وزارت بهداشت توسط یک خصوصی کار بر خلاف نص صریح قانون پنجم توسعه کشور دانست.

اینجانب چاره کار را به طور اهم از طریق بازنگری و اجرای صحیح قانون و اصلاح ساختار نظام سلامت با سلب ید پزشکان ذی‌نفع از مدیریت منابع عمومی متعلق به کشور و بازگشت تعرفه‌های بی‌جا به وضعیت قبل از اجرای تحول و عودت مبالغ به ناحق ستانده شده توسط پزشکان طی این مدت می‌دانم و با دلایل کارشناسی در هر جلسه‌ای که مقرر فرمایید بر آن تاکید می‌نمایم، چراکه در هیچ کجای طرح توجیهی تحول نظام سلامت در مجلس به بحث افزایش درآمد پزشکان در سراسر کشور اشاره نشده بود. لیکن تحقیق و تفحص از طرح تحول ثابت می‌کند که درآمد پزشکان متخصص قبل و بعد از اجرای طرح تحول چرا و به چه میزان افزایش داشته است؟! لازم به ذکر است سابق از این نیز طی مکاتبات متعدد با ریاست محترم مجلس شورای اسلامی، معاون اول محترم حضرتعالی، ریاست محترم سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و … به تفصیل به این موضوع و راه‌کارهای لازم برای خروج از این بحران پرداخته‌ام.

در ادامه ضمن تاکید بر لزوم اصلاح اساسی طرح تحول نظام سلامت خاطر نشان می‌سازد ادامه طرح تحول با روند فعلی تبعات زیر را برای نظام‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کشور به همراه خواهد داشت:

۱- اجرای طرح تحول نظام سلامت با شیفت منابع عمومی به سمت گروهی خاص، بر خلاف قانون اساسی به ایجاد طبقه جدید در جامعه منجر می‌شود کما این‌که تا حدودی شده است!

۲- ایجاد و تشدید شکاف طبقاتی به واگرایی ملی منجر خواهد شد.

۳- در اختیار گذاشتن این ثروت چند ده هزار میلیادی به توسعه لیبرالیسم در کشور منجر خواهد شد.

۴- تقویت جناح تکنوکرات لیبرال به نفع کشور و آرمان‌های اسلامی آن نیست.

۵- تجمع ثروت بی‌حد و مرز متعلق به ملت در دست عده‌ای خاص می‌تواند اندیشه‌های مسمومی را در ذهن آنان پرورش دهد.

۶- استفاده غیرمشروع از این ثروت کلان می‌تواند طی خرید و جلب آراء مردم، توازن و تعادل قدرت را در نهادهای تصمیم گیری و قانونگذاری به نفع گروهی خاص به هم بزند و به تصویب قوانین بیشتر به نفع آنان منجر شود.

۷- ایجاد تفاوت ۴۰ تا ۱۰۰ برابری درآمد پزشکان با درآمد سرانه ملت با هیچ ایسم و منطق اقتصادی سازگار نیست. این کار نه تنها اسلامی بلکه انسانی نیست. لازم به ذکر است عرف بین المللی درآمد پزشکان ۳ تا ۵ برابر سرانه آن کشورهاست.

۸- روح اقتصاد اسلامی ناظر بر اصل ۴۳ قانون اساسی با تداول و تکاثر ثروت در دست گروهی خاص و استثمار مردم توسط آنان مغایرت دارد.

۹- بروز تجمعات بی‌سابقه بعد از انقلاب در پی اجرای طرح تحول نظام سلامت می‌تواند بستری برای بهره‌برداری ضد انقلاب مهیا کند.

۱۰- تجمع ثروت در دست گروهی خاص می‌تواند با افزایش فشار تورمی به ملت به ویژه بازنشستگان، آنان را مستاصل و درمانده و نا امید کند.

۱۱- ایجاد حاشیه درآمدی فوق العاده در بخش پزشکی، به شیفت استعدادهای کشور به سمت این بخش صرفاً خدماتی و تضعیف بنیه علمی سایر بخش‌های صنعت و تولید و در نتیجه افت تولید ملی منجر می‌گردد.

۱۲- شیفت منابع چند ده هزار میلیاردی توام با سوء مدیریت پزشکان بر نظام سلامت باعث بروز مشکل در تامین اعتبارات مربوط به اشتغال، ازدواج و مسکن جوانان و ایجاد رکود در توسعه عمران و آبادانی کشور خواهد شد.

۱۳- پزشکان متخصص با بدهکار کردن دولت از طریق پخش اوراق قرضه شبه ربوی، در صدد گرو گذاشتن بیمارستان‌ها و ساختمان‌های دولتی و غارت و تصاحب این املاک متعلق به ملت توسط بانک‌ها و یا تملک و تصاحب آن به شکل هیئت امنایی هستند.

۱۴- تمول پزشکان در پی طرح تحول نظام سلامت موجب تشویق آنان به ورود به کلیه عرصه‌های خرد و کلان اقتصادی و ابتدا ورشکست کردن آن‌ها با پدیده دامپینگ و سپس در انحصار گرفتن کلیه نظام‌های اقتصادی کشور توسط عده‌ای خاص می‌گردند که عملا کشور را به سمت برده‌داری نوین و نوعی آپارتاید سوق خواهد داد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/oJBt5

برچسب‌ها, , ,

ایران پزشک