معاون بهداشت وزارت بهداشت خبر داد:

برنامه پزشک خانواده در کل کشور استقرار می‌یابد

۱۳۹۴/۱۱/۲۶ در ۱۲:۰۳

 

معاون بهداشت در همایش بزرگداشت یازدهمین سال اجرای برنامه پزشک خانواده از استقرار تدریجی این برنامه در کشور خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری «ایران پزشک» به نقل از روابط عمومی معاونت بهداشت، علی اکبر سیاری با اعلام این خبر گفت: برنامه پزشک خانواده جز اولین برنامه‌هایی بود که در دولت جدید آسیب‌شناسی شد و این برنامه برای اجرایی شدن به صورت کامل در کشور مشکلاتی نظیر تامین نیرو، منابع مالی کم، نظام پرداخت، آموزش مستمر، امکانات فیزیکی و محل ارائه خدمت، بسته‌های خدمت الکترونیک، نظام ارجاع، فرهنگسازی مردمی و ارتقای منزلت اجتماعی پزشک خانواده را پیش روی خود دارد.

وی افزود: این برنامه ۷۰ سال است در دنیا و ۱۰ سال است که در کشور ما از سطح روستاها اجرایی شده که این ۲ در کنار شبکه بهداشت، ۳ تجربه خوب برای ادامه راه هستند.

وی بیان داشت: اعتبار برنامه پزشک خانواده در سال ۹۲ باغ بر ۴۵۰ میلیارد تومان بود که در سال ۹۳ چهار برابر شد.

سیاری اظهار داشت: از ۲۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار این برنامه در سال ۹۳ بالغ بر ۱۶۰۰ میلیارد تومان محقق شد که توانستیم ۲۲۰۰ پزشک و ۵۰۵ ماما را به تیم سلامت اضافه کنیم.

وی گفت: ۴۳۶ قلم دارو با اعتبار ۳۲۰ میلیارد تومان و مکمل‌های داوریی به میزان ۷۶ میلیارد تومان به شبکه تزریق شد.

معاون بهداشت افزود: بر اساس دستاوردهای اجرای برنامه پزشک خانواده در سال ۹۳ بالغ بر ۹۵۰ هزار نفر در روستاها بیمار دیابتی تشخیص داده شدند که ۳۹۷ هزار نفر شناسایی و ۸۵ درصد از اینها مراقبت شدند.

وی گفت: ۲ میلیون و ۸۵۰ هزار نفر از روستاییان دچار پرفشاری خون هستند که ۹۴۸ هزار نفر در این برنامه شناسایی و ۸۳ درصدشان مراقبت شدند.

وی اظهار داشت: ۲ میلیون و ۵۹۰ هزار نفر دچار اختلالات روانپزشکی تشخیص داده شدند که ۴۱۱ هزار نفر خدمت گرفتند.

وی با اشاره به مساله عقب‌ماندگی ذهنی کودکان به دلیل مساله هایپوتیرویید نوزادان، گفت: در این برنامه از عقب‌ماندگی ۹ هزار و ۲۲۲ نفر جلوگیری شد.

وی افزود: همچنین به ۴ میلیون و ۴۴۱ هزار و ۲۵۶ نفر (حدود ۶۰ درصد نیازمندان) خدمات بهداشت دهان و دندان ارائه شد.

وی تشکیل پرونده برای ۸۰ درصد روستاییان در قالب برنامه پزشک خانواده را مورد اشاره قرار داد و گفت: در این مدت ۸۳ درصد گردشگری شد. ۳ هزار و ۸۴۸ مرکز مجری برنامه پزشک خانواده تاسیس و ۲ هزار و ۲۰۴ مرکز بااعتبار ۱۹۴ میلیارد تومان تعمیر شد.

وی اضافه کرد: در مدت اجرای طرح تحول از ۳ هزار و ۱۲۱ محل زیست پزشک ۲ هزار و ۵۷۴ محل با اعتبار ۱۰۷ میلیارد تومان تعمیر و تجهیز شد.

وی در پایان مهم ترین برنامه در دست اقدام را تشکیل پرونده الکتروینک سلامت برای افراد اعلام کرد.

گفتنی است در پایان این همایش از ۱۲۰ پزشک خانواده و مامای نمونه کشور با حضور وزیر بهداشت تجلیل به عمل آمد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/QvUmd

برچسب‌ها, , ,

ایران پزشک