رئیس کل سازمان نظام پرستاری در صحبت‌هایی پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران:

پزشک و پرستار هیچ برتری بر یکدیگر ندارند

۱۳۹۴/۱۱/۲۳ در ۱۲:۰۲

رئیس کل سازمان نظام پرستاری، سخنران پیش از خطبه‌های نماز جمعه امروز تهران بود.

به گزارش پایگاه خبری «ایران پزشک»، محمد آدابی در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه امروز تهران ضمن تبریک فرا رسیدن روز پرستار، گفت: سازمان نظام پرستاری کشور با بیش از ۱۲۰ هزار عضو، مؤثرترین نهاد مردمی و عالی‌ترین مرجع کارشناسی در مسائل خرد و کلان مرتبط با پرستاری است.

وی افزود: تعداد پرستار بر اساس استاندارد باید ۳ برابر پزشکان یا ۲ برابر تخت‌های بیمارستانی باشد، در حالی که در ایران تعداد پرستاران ۱٫۱ به ازای هر تخت بیمارستانی است.

آدابی با اشاره به پدیده سالمندی در کشور، گفت: امید به زندگی در جامعه بیشتر شده و این مسئله پدیده سالمندی را رقم زده که برای همین موضوع پرستاران تمام و کمال آماده خدمت به جامعه سالمند کشور هستند.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری کشور همچنین از راه‌اندازی پارک‌هایی تحت عنوان پارک سلامت یا پارک پرستار خبر داد و گفت: در آستانه روز پرستار این نوید را می‌دهم که قرار است با حمایت شهرداری‌ها در سراسر کشور پارک‌هایی تحت عنوان پارک سلامت یا پارک پرستار راه‌اندازی شود.

وی ادامه داد: در این پارک‌ها فضای فیزیکی مناسبی در اختیار پرستاران قرار می‌گیرد و آنها آموزش‌های لازم را در خصوص بیماری‌های واگیردار یا غیرواگیر و همچنین کنترل قند، فشار خون و پیشگیری از سل، هپاتیت و ایدز به شهروندان ارائه می‌دهند.

آدابی با بیان اینکه سلامت بدون توجه به پرستاری و پزشکی میسر نیست، گفت: قشر پزشکی و پرستاری باید دوشادوش هم کار کنند و شکافی بین آنها نباشد؛ پزشک و پرستار هیچ برتری بر یکدیگر ندارند و بدون هم کامل نیستند.

وی با بیان اینکه اتحاد دو انگشت نوعی هم‌افزایی ایجاد می‌کند، افزود: هر یک از این ۲ انگشت به تنهایی دارای انرژی است، اما هنگامی که کنار یکدیگر قرار می‌گیرد انرژی آنها افزایش پیدا می‌کند و باعث می‌شود نقش پرستار در نظام بهداشت و درمان، بر خودشان،‌جامعه پزشکی و آحاد جامعه مشخص شود.

وی به طرح تحول نظام سلامت اشاره کرد و گفت: این طرح با هدف کاهش پرداخت از جیب مردم آغاز شد و طرح خوبی بود، اما انتقاداتی هم بر آن وارد است که در اینجا مجال صحبت در مورد آنها نیست.

آدابی افزود: در گام سوم طرح تحول سلامت تعرفه‌های پزشکی ۳۰۰ تا ۴۰۰ درصد رشد داشت که این میزان افزایشی بود که باید طی ۱۰ تا ۱۵ سال اتفاق می‌افتاد، اما همچنان شاهدیم که عده‌ای توقع بیشتر شدن این تعرفه‌ها را دارند. امیدواریم این توقع افزایش پیدا نکند تا مردم در بستری از آرامش بتوانند از مزایای نظام سلامت بهره مند شوند.

وی در ادامه با اشاره به انتخابات مجلس شورای اسلامی گفت: از همه مردم دعوت می‌کنم که با حضور پرشور در انتخابات مجلس شورای اسلامی فصل نوینی را به انتخابات گذشته بیفزایند.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری کشور در پایان صحبت‌های خود اجرای قانون تعرفه‌گذاری خدمات، اجرای قانون ارتقای بهره‌وری، قانون مشاغل سخت و زیان‌آور و اخذ مجوز استخدام رسمی پیمانی را از جمله مهمترین مطالبات پرستاران عنوان کرد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/NtWdQ

برچسب‌ها, , , ,

ایران پزشک