مدیرکل روابط عمومی سازمان انتقال خون مطرح کرد:

پلاکت فرزیس، روشی جدید برای پاسخ به نیاز پلاکتی

۱۳۹۶/۰۵/۰۸ در ۱۵:۲۱

بشیر حاجی بیگی

سخنگوی سازمان انتقال خون با بیان این‌که پلاکت فرزیس به معنی خارج کردن پلاکت خون و برگشت دادن سایر اجزای خون از جمله گلبول‌های قرمز، سفید و پلاسما به اهداکننده است، گفت: در این روش، اهداکننده به جای خون کامل فقط پلاکت‌های خود را اهدا می‌کند.

بشیر حاجی بیگی در گفت‌وگو با خبرنگار ایران پزشک اظهار کرد: پلاکت‌ها برای جلوگیری از خون‌ریزی در بیمارانی که از کاهش عملکرد یا تعداد پلاکت‌ها رنج می‌برند، استفاده می‌شود. خون کامل در مواردی همچون آسیب‌های منجر به خون‌ریزی در تصادفات و در اعمال جراحی که فرد مقدار زیادی خون از دست داده و در نوزادانی که نیاز به تعویض خون دارند استفاده می‌شود. پلاسما و فرآورده‌های آن نیز در درمان موارد مختلفی همچون خون‌ریزی، کاهش مایعات و عفونت‌ها و بیماری‌های با نقص ایمنی استفاده می‌شود.

مدیرکل روابط عمومی سازمان انتقال خون ادامه داد: با ابداع روش‌های درمانی جدید و افزایش طول عمر بیماران مبتلا به سرطان خون و سایر بیماری‌های خونی، روز به روز بر تعداد افراد نیازمند به تزریق پلاکت افزوده می‌شود. از سوی دیگر، محصولات پلاکتی به روش‌های معمول، حداکثر به مدت ۵ روز قابل نگهداری هستند؛ بنابراین تامین واحدهای پلاکتی مورد نیاز با بهترین کیفیت و سالم‌ترین روش‌های ممکن از فعالیت عمده سازمان انتقال خون است.

وی درباره روش پلاکت فرزیس گفت: از آن‌جایی که تهیه پلاکت به روش فرزیس، تعداد واحدهای پلاکتی بیشتری را از یک اهداکننده در اختیار قرار می‌دهد، در سال‌های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

حاجی بیگی ادامه داد: پلاکت هم می‌تواند از خون کامل که اهداکنندگان در اختیار سازمان انتقال خون قرار می‌دهند، جدا شود و هم می‌تواند توسط فرآیندی به نام پلاکت فرزیس به طور مستقیم اهدا شود. در واقع پلاکت فرزیس به معنی خارج کردن پلاکت خون و برگشت دادن سایر اجزای خون از جمله گلبول‌های قرمز، سفید و پلاسما به اهداکننده است.

سخنگوی سازمان انتقال خون با بیان این‌که در روش پلاکت فرزیس، اهداکننده به جای خون کامل فقط پلاکت‌های خود را اهدا می‌کند، بیان کرد: بدین ترتیب یک اهداکننده می‌تواند ۵ تا ۶ برابر روش معمول، پلاکت اهدا کند. همچنین دفعات مجاز پلاکت فرزیس ۲ بار در هفته و در مجموع حداکثر ۲۴ بار در سال است و حداقل باید ۴۸ ساعت بین دفعات پلاکت فرزیس فاصله باشد.

وی درباره شرایط اهدای پلاکت به روش فرزیس به خبرنگار ایران پزشک گفت: این شرایط مطابق مواردی است که برای اهداکنندگان خون کامل در نظر گرفته می‌شود و اهداکننده پلاکت باید همه شرایط یک اهداکننده خون را داشته باشد. این شرایط عبارتند از سلامت کامل، سن بالای ۱۸ سال، وزن بالای ۵۰ کیلوگرم، خودداری از رفتارهای پرخطری که فرد را در معرض بیماری‌های قابل انتقال از طریق خون قرار می‌دهد. اهداکننده پلاکت از ۴۸ ساعت قبل نباید داروهای حاوی آسپیرین مصرف کرده باشد؛ زیرا این داروها فعالیت پلاکت را مختل می‌کنند.

حاجی بیگی اظهار کرد: تعداد پلاکت‌های اهداکننده حداقل ۱۵۰۰۰۰ عدد در هر میلی‌متر مکعب باید باشد و در مجموع هر عاملی که مانع اهدای خون کامل می‌شود، برای اهدای پلاکت نیز مانع محسوب می‌شود.

مدیرکل روابط عمومی سازمان انتقال خون در پایان گفت: حداقل فاصله بین اهدای خون کامل و اهدای پلاکت فرزیس همانند فاصله لازم بین دو نوبت اهدای خون کامل، یعنی ۵۶ روز است.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/LtlPS

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک