چرخه معیوب اقتصاد سلامت، دامن تولیدکننده‌های دارو و تجهیزات را گرفت

۱۳۹۵/۰۹/۰۱ در ۱۸:۱۵

داروخانه

شرکت‌های تولیدکننده دارو با ارسال نامه‌ای به رییس جمهور خواستار حل مشکلات و پرداخت مطالبات خود شدند.

به گزارش پایگاه خبری ایران پزشک به نقل از اتاق بازرگانی، صنایع،‌ معادن و کشاورزی تهران، رییس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران با بیان این مطلب گفت: پرداخت نشدن مطالبات شرکت‌های تولیدکننده دارو و تجهیزات پزشکی سبب شده این شرکت‌ها با مشکلات بسیاری روبه‌رو باشند؛ به طوری‌که حتی ممکن است تولید دارو در کشور با چالش مواجه و حتی در برخی شرکت‌ها متوقف شود.

محمود نجفی عرب تاکید کرد: اکنون شرکت‌های تولیدکننده دارو بیش از ۲۰ هزار میلیارد ریال و شرکت‌های تجهیزات پزشکی بیش از ۳۰ هزار میلیارد ریال از شرکت‌های بیمه و وزارت بهداشت طلب دارند و بیش از یک سال است که این مطالبات معوق شده است.

نجفی عرب با بیان این‌که پرداخت نشدن این مبالغ دامن کل اقتصاد سلامت در کشور شامل خدمات بهداشتی و درمانی، صنعت دارو، داروخانه‌ها، شرکت‌های پخش و غیره را گرفته، افزود: هم‌اکنون در اقتصاد سلامت کشور با یک چرخه معیوب مواجه هستیم و می‌بینیم که اختلاف‌های شدیدی میان وزارت بهداشت و شرکت‌های بیمه به وجود آمده و هرکدام از زاویه خود به موضوع نگاه می‌کنند.

وی ادامه داد: دود این ماجرا به چشم شرکت‌های تولیدکننده دارو، تجهیزات پزشکی و داروخانه‌ها و شرکت‌های پخش دارو رفته و کار آن‌ها را با مشکل جدی مواجه کرده است.

رییس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران به مشکلات داروخانه‌ها اشاره کرد و گفت: چندین ماه است که شرکت‌های بیمه سهم داروخانه‌ها را پرداخت نکرده‌اند که سبب شده داروخانه‌ها هم نتوانند مطالبات شرکت‌های پخش را بپردازند.

وی ادامه داد: به همین ترتیب شرکت‌های پخش نیز ناتوان از پرداخت مطالبات شرکت‌های تولیدکننده یا واردکنندگان دارو هستند.

نجفی عرب تاکید کرد: سیکلی که شاهد آن هستیم، تنها گوشه‌ای از مشکل به وجود آمده است که می‌تواند اثرات بسیار بدی در کشور داشته باشد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/zpDwC

برچسب‌ها, , , , ,

ایران پزشک