ژن‌ها شکل درمان‌تان را مشخص می‌کنند

۱۳۹۶/۰۸/۲۰ در ۱۳:۰۷

ژن درمانی

رییس پژوهشکده معتمد جهاد دانشگاهی با اشاره به این‌که رویکرد کنونی پزشکی رایج کاملا متفاوت و درمان آن برای یک نوع بیماری برای تمام افراد یکسان است، گفت: دنیا به این سمت می‌رود که درمان‌ها، شخصی سازی شود.

به گزارش ایران پزشک، کیوان مجیدزاده گفت: امروزه در دنیا مهم‌ترین بحث در درمان سرطان بحث پزشکی شخص محور است؛ به این معنا که اگر افراد مختلف دچار یک سرطان خاص باشند، درمان در مورد این افراد بر اساس زمینه ژنتیکی و تفاوت‌های ژنتیکی این افراد کاملا متفاوت است.

وی ادامه داد: به عنوان مثال اگر ۱۰ نفر مبتلا به یک نوع سرطان پستان باشند، درمان این افراد بر اساس پزشکی شخصی متفاوت است.

مجیدزاده با اشاره به این‌که رویکرد کنونی پزشکی رایج کاملا متفاوت و درمان آن برای یک نوع بیماری برای تمام افراد یکسان است، بیان کرد: دنیا به این سمت می‌رود که درمان‌ها، شخصی سازی شود و این شخصی سازی بر اساس زمینه‌های ژنتیکی هر فرد و این‌که زمینه‌های ژنتیکی با افراد دیگر ممکن است تفاوت داشته باشد، تعیین می‌شود.

رییس پژوهشکده معتمد گفت: بر اساس مطالعات متعددی که در دنیا به خصوص در مورد بیومارکرها در حال انجام است و با کمک متخصصین بیوانفورماتیک، نرم افزارهایی در حال توسعه است که با استفاده از این نرم افزارها می‌شود اولویت‌های درمانی را در مورد هر فرد بیمار به صورت کاملا جداگانه مشخص کرد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/orwNu

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک