کاربرد رادیوگرافی در تشخیص پوسیدگی‌های دندان

۱۳۹۶/۱۰/۱۹ در ۲۲:۴۶

مسئول اجرایی، علمی رشته رادیولوژی دوازدهمین کنگره علمی سالیانه انجمن دندانپزشکان عمومی ایران گفت: انجام یک رادیوگرافی پانورامیک یا به اصطلاح تمام فک در معاینات سالانه جهت بررسی سلامت ریشه دندان‌ها یا وجود دندان‌های نهفته و رادیوگرافی‌های تک دندان و بایت وینگ نقش موثری در تشخیص پوسیدگی‌های بین دندانی دارند.

به گزارش ایران پزشک، شیراندشت در ارتباط با موضوع جایگاه رشته رادیولوژی در دندانپزشکی اظهار کرد: رشته رادیولوژی دهان، فک و صورت از رشته‌های پاراکلینیک در دندانپزشکی است که این دانش و کاربرد رادیوگرافی به عنوان ابزار تشخیصی قبل از طرح درمان، نقش خود را در تمام رشته‌های دندانپزشکی، به‌ طور موثر اثبات کرده است.

وی افزود: در سال‌های اخیر با ظهور تکنولوژی دیجیتال و توموگرافی کامپیوتری تحت عنوان CBCT، دقت و سهولت مراحل رادیوگرافیک ایجاد شده است. همچنین با کاهش میزان تابش اشعه و بهداشت و ایمنی اشعه، استفاده مناسب از انواع رادیوگرافی‌های دندانپزشکی کمک شایانی به تشخیص پوسیدگی‌ها، شکستگی‌ها و ضایعات داخل استخوان کرده است.

مسئول اجرایی، علمی رشته رادیولوژی در دوازدهمین کنگره علمی سالیانه انجمن دندانپزشکان عمومی ایران ادامه داد: انواع رادیوگرافی‌های دندانپزشکی کمک شایانی حتی در بیماری‌های مفصل گیجگاهی کرده است.

وی بیان کرد: در موارد پیچیده استفاده از تصویربرداری کامپیوتری در برش‌های معین یا MRI در تشخیص ضایعات بافت نرم، ارتباط بین رشته‌ای دندانپزشکی و رادیولوژی را بیش از پیش در ارزیابی موارد تحت درمان دندانپزشکی نشان داده است.

مسئول اجرایی، علمی رشته رادیولوژی در دوازدهمین کنگره علمی سالیانه انجمن دندانپزشکان عمومی ایران اظهار کرد: در پیشگیری از پوسیدگی‌های وسیع در مراکز بهداشت و دانشکده‌ها، بخش رادیولوژی جزیی لاینفک در بحث پاراکلینیک است و با رعایت اصول ایمنی، می‌تواند از تکرار رادیوگرافی‌های غیر ضروری جلوگیری کند.

گفتنی‌ست دوازدهمین کنگره سالیانه انجمن دندانپزشکان عمومی ایران با شعار «سلامت دهان و دندانپزشکی در هزاره سوم» تا ۲۲ دی ماه در مرکز همایش‌های برج میلاد با حضور اساتید برجسته و صاحبنظران این حوزه در حال برگزاری است.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/3OpoQ

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک