رییس هیئت اجرایی انتخابات نظام پزشکی تهران بزرگ:

کاندیداهای معترض ۴۸ ساعت فرصت دارند تا اعتراض‌شان را اعلام کنند + اسامی

۱۳۹۶/۰۴/۳۱ در ۱۸:۲۶

انتخابات نظام پزشکی

رییس هیئت اجرایی انتخابات نظام پزشکی تهران بزرگ با بیان این‌که در این انتخابات شاهد افزایش مشارکت بودیم، اما  این مشارکت می‌توانست با برگزاری انتخابات الکترونیک بیشتر شود، گفت: ما از همه کسانی که می‌خواستند به صورت الکترونیک در انتخابات شرکت کنند عذرخواهی می‌کنیم.

به گزارش ایران پزشک، علی جعفریان در نشست خبری که بعد از اتمام شمارش آرا برگزار شد، گفت: نتایج هفتمین دوره انتخابات سازمان نظام پزشکی که با حواشی زیادی برگزار شد، دقایقی پیش مشخص شد، البته در این دوره از انتخابات، لغو انتخابات الکترونیک حواشی زیادی ایجاد کرد و انواع اظهار نظرها صورت گرفت.

وی با بیان این‌که رای دادن به صورت الکترونیک ساز و کار پیچیده‌ای را می‌طلبد تا بتوان امنیت آرا را تضمین کرد، افزود: در عین حال باید توجه کرد که قانون نظام پزشکی در این دوره برای اولین بار اجرا شد، زیرا پیش از این محل خدمت در رای‌گیری‌ها ثبت نمی‌شد و افراد می‌توانستند در هر جایی رای دهند اما امسال این موضوع اصلاح و محل خدمت در رای گیری ثبت شد.

جعفریان ادامه داد: متاسفانه در روز رای گیری سامانه الکترونیک دچار اختلال شد و ممکن بود که آرا افراد به درستی شمرده نشود یعنی مشکل رای دادن در سامانه نبود بلکه اختلال در خواندن و رمزگشایی رای بود به همین دلیل انتخابات الکترونیک را لغو کردند.

جعفریان تاکید کرد: البته ما آمادگی کامل برای برگزاری انتخابات به صورت حضوری را داشتیم و رای گیری حضوری بدون هیچ مشکلی انجام شد به طوری که هر کس که مایل به رای دادن بود می‌توانست به صورت حضوری به حوزه انتخابیه مراجعه کرده و رای خود را به صندوق بیاندازد حتی کسانی که از سامانه الکترونیک تاییدیه گرفته بودند می‌توانستند با همراه داشتن مدارکشان برای رای دادن حضوری اقدام کنند.

وی با اشاره به تشکیل و استقرار کارگروهی در حوزه رای گیری در کل ساعات برگزاری انتخابات (از ۸ صبح تا ۱۰ شب) گفت:  هر کس مدارکی را مبنی بر اشتغالش در تهران ارائه می‌کرد و برای ما محرز می‌شد که او در تهران شاغل است می‌توانست رای دهد. بر این اساس ۵۰۰ نفر از طریق این مسیر مراجعه کردند که ۷۰ درصدشان موفق به رای دادن شدند.

رییس هیئت اجرایی انتخابات نظام پزشکی تهران بزرگ با بیان این‌که ثبت رای‌دهی در حوزه انتخابیه تهران بسیار روان بود گفت: به طوری‌که میزان توقف افراد در حوزه بین پنج دقیقه و اوج شلوغی بین ۳۰ تا ۳۵ دقیقه بود.

جعفریان با بیان این‌که خوشبختانه هیچ شکایتی در مورد انتخابات حضوری نداشته‌ایم، گفت: البته برخی کاندیدها در محوطه خارج از حوزه انتخابیه می‌ایستادند و هر چقدر هم حراست و افراد هیئت نظارت و اجرایی به آنها تذکر می‌دادند موثر نبود. البته این موارد را به هیئت نظارت گزارش داده‌ایم تا مورد بررسی قرار گیرد.

وی با بیان این‌که بعد از اتمام زمان قانونی رای گیری درب‌های محوطه حوزه انتخابیه بسته شد گفت: از ساعت ۱۱ شب شمارش آرا آغاز شد و ساعت ۱۵ بعد از ظهر امروز به اتمام رسید.

جعفریان همچنین درباره عوامل هیئت اجرایی گفت:‌ عوامل اجرایی صندوق‌ها همگی از پرسنل دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه تهران بودند و افرادی هم که شمارش آرا را بر عهده داشتند از پرسنل دانشگاه بودند. البته اعضای هیئت نظارت کاملا مستقل از هیئت اجرایی بوده و اعضایشان را هیئت نظارت مرکزی انتخاب می‌کنند. بر این اساس افرادی را که آن‌ها به عنوان اعضای هیئت نظارت معرفی کردند، در زمان رای گیری و شمارش آرا حضور داشتند.

وی درباره مکانیزم شمارش آرا نیز گفت: مکانیزم شمارش آرا به این صورت بود که هر رای که خوانده می‌شد سه نفر آن را ثبت می‌کردند و بعد از آن هر ۵۰ رای که خوانده می‌شد مجددا چک می‌شدند. بنابراین امکان خطا در شمارش آرا به سمت صفر میل می‌کند. در زمان ورود این اطلاعات به کامپیوتر نیز دو نفر با کمک یکدیگر اطلاعات را وارد و مجددا آن‌ها را چک می‌کردند و در نهایت هم گروه‌های شمارشی مجددا آمار تجمیع شده را بررسی می‌کردند.

جعفریان در ادامه صحبت‌هایش به میزان آرای اخذ شده در هفتمین دوره انتخابات نظام پزشکی در تهران اشاره و اظهار کرد: مجموعا ۷۶۷۶ رای اخذ شده که میزان آرا در گروه پزشکی ۴۵۳۶ رای، در گروه دندان‌پزشکی ۹۴۰ رای، در گروه داروسازی ۵۶۷ رای در گروه علوم آزمایشگاه ۶۰۴ رای در گروه مامایی ۱۴۹ رای و در گروه لیسانسه‌های پروانه دار ۸۸۰ رای بوده است. تعداد آرا مخدوش بسیار کم و تعداد آرا باطله ۱۸ رای بوده است.

وی همچنین گفت: طبق آخرین آمار در این دوره از انتخابات شاهد افزایش ۱۷ درصدی مشارکت در تهران بوده‌ایم که البته این مشارکت در برخی گروه‌ها بیشتر بوده است. به طوری که در گروه پزشکی در تهران ۲۸ درصد و در گروه‌های علوم آزمایشگاه و لیسانسه‌های پروانه دار حدود ۲۰۰ درصد بوده است.

رییس هیئت اجرایی انتخابات نظام پزشکی تهران بزرگ با اشاره به اسامی منتخبین هفتمین دوره انتخابات سازمان نظام پزشکی در همه گروه‌های شش‌گانه گفت: در گروه پزشکی به ترتیب ایرج فاضل با ۲۲۱۸ رای، محمدرضا ظفرقندی با ۱۲۱۷ رای، علی اصغر پیوندی با ۱۱۵۲ رای، علی فتاحی بافقی با ۱۱۱۴ رای، مصطفی معین با ۱۰۷۵ رای، رحمت الله حافظی با ۱۰۲۲ رای، علیرضا سلیمی با ۱۰۱۹ رای، شاهرخ خوش سیرت با ۸۴۹ رای، علی دباغ با ۸۱۱ رای، سید تقی نوربخش با ۷۹۶ رای، کورش شمیمی نوری با ۷۸۸ رای، محمد حسین بدخش با ۷۶۹ رای و بابک زمانی با ۶۷۲ رای هستند که ۱۰ نفر از آن‌ها اعضای اصلی و سه نفر به عنوان عضو علی البدل تلقی می‌شوند.

وی افزود: همچنین در گروه داروسازان منتخبین عبارتند از جمشید سلام زاده با ۲۸۸ رای، مسعود جلال با ۲۵۱ رای و وحید هاشم بیک محلات با ۱۹۹ رای که از میان آن‌ها دو نفر عضو اصلی و یک نفر به عنوان عضو علی البدل است، همچنین منتخبین گروه دندان‌پزشکی فرزین سرکارات با ۲۴۱ رای، علی یزدانی با ۲۰۱۹ رای و سعید ساعی با ۲۱۰ رای هستند که دو نفر از آن‌ها به عنوان عضو اصلی و یک نفر به عنوان عضو علی البدل محسوب می‌شوند. در گروه علوم آزمایشگاه نیز منتخبین محمد وجگانی با ۲۳۶ رای و عبدالمجید زارعی با ۱۹۰ رای هستند که یک نفر عضو اصلی و یک نفر عضو علی البدل است.

در عین حال در گروه لیسانسه‌های پروانه دار نیز حسن قومی با ۳۴۲ رای و محمدعلی محسنی بندپی با ۲۳۳ رای جزء منتخبین هستند که یک نفرشان عضو اصلی و یک نفر عضو علی البدل تلقی می‌شود. در گروه مامایی هم منتخبین عبارتند از ناهید خداکرمی با ۷۳ رای و معصومه آباد با ۶۴ رای هستند که یک نفر از آن‌ها به عنوان عضو اصلی و یک نفر نیز علی البدل خواهد بود.

جعفریان در ادامه درباره نحوه انتخاب اعضای هیئت اجرایی گفت: انتخاب هیئت اجرایی دارای ضابطه است و قانون آن این است که در شهر تهران مجری انتخابات رییس نظام پزشکی تهران است مگر این‌که خودش کاندید باشد. حال از آن‌جایی که رییس نظام پزشکی تهران کاندید بودند یکی از روسای سه دانشگاه علوم پزشکی تهران باید این کار را بر عهده می‌گرفت که طبق صحبت‌هایی که انجام شد رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران عهده دار این وظیفه شد. بعد از آن، ما طبق قانون می‌بایست ۵۰ نفر از پزشکان شهر را دعوت کنیم که ما فراتر از قانون عمل کردیم و ۹۰ نفر از پزشکان بخش‌های مختلف را دعوت کردیم و از میان آن‌ها ۲۰ نفر عضو اصلی و پنج نفر عضو علی البدل انتخاب شدند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که آیا قوه قضاییه می‌تواند به بحث انتخابات و شکایات کاندیدها ورود کند گفت: همه معترضین می‌توانند شکایت کنند اما قوه قضاییه طبق قانون عمل می‌کند. بر اساس آیین‌نامه انتخابات نظام پزشکی کاندیداهای معترض ۴۸ ساعت فرصت دارند تا اعتراض‌شان را به هیئت نظارت شهرستان اعلام کنند و سپس این اعتراض در هیئت نظارت مرکزی بررسی شده و نتیجه آن اعلام می‌شود.

جعفریان گفت: همه ما علاقه داشتیم تا انتخابات به صورت الکترونیک برگزار شود چرا که مشارکت افزایش می‌یافت، اما به هر حال این اتفاق نیفتاد. مهم این است که توانستیم آرای همه افرادی را که مایل بودند در انتخابات شرکت کنند دریافت کنیم. یعنی هیچ محدودیتی برای شرکت افراد در رای گیری به صورت حضوری وجود نداشت و عامل مخدوش کننده‌ای نیز نبود. هر چند که در این انتخابات شاهد افزایش مشارکت بودیم، اما  این مشارکت می‌توانست با برگزاری انتخابات الکترونیک بیشتر شود. ما از همه کسانی که می‌خواستند به صورت الکترونیک در انتخابات شرکت کنند عذرخواهی می‌کنیم.

وی در خاتمه بار دیگر تاکید کرد: یک انتخابات کاملا سالم و با رای گیری دقیق را برگزار کردیم و امیدواریم مورد تایید هیئت نظارت نیز قرار بگیرد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/GCs0Z

برچسب‌ها, , , , , , , , , ,

ایران پزشک