قائم مقام بهداشتی معاونت بهداشت وزارت بهداشت اظهار امیدواری کرد:

کاهش آسیب‌های اجتماعی حاشیه‌نشین‌ها طی ۱۰ سال آینده

۱۳۹۵/۰۹/۰۱ در ۲۰:۰۴

قائم مقام بهداشتی معاونت بهداشت وزارت بهداشت بزرگ‌ترین حمایت اجتماعی از حاشیه‌نشین‌ها را اطلاق عنوان شهروندی به آنان دانست و گفت: بر اساس مطالعات جهانی و با کمک روانشناسان بالینی، می‌توان امیدوار بود که در ۱۰ سال آینده شاهد کاهش آسیب‌های اجتماعی در مناطق حاشیه‌نشین باشیم.

به گزارش پایگاه خبری ایران پزشک، ناصر کلانتری در برنامه «نیم نگاه» رادیو سلامت بزرگ‌ترین حمایت اجتماعی و روانی از شهروندان مورد غفلت قرار گرفته مناطق حاشیه نشین را، اطلاق عنوان شهروندی و همتراز انگاشتن آنان با سایر شهروندان دانست و گفت: در راستای طرح تحول سلامت برای ساکنان این مناطق، واحدهای بهداشتی درمانی آماده شده که بسته‌های خدمات بهداشتی درمانی و غربالگری توسط کارشناسان زبده و آموزش دیده به آنان ارائه می‌شود.

وی ادامه داد: با آغاز طرح تحول سلامت در حوزه بهداشت، الگویی به منظور پوشش جامع و همگانی سلامت در مناطق حاشیه‌نشین شهرها و با هدف افزایش دسترسی تمام ساکنین حاشیه شهرها و سکونت‌گاه‌های غیررسمی به خدمات بهداشتی درمانی ضروری، برقرای عدالت در سلامت و ارتقای وضعیت سلامت جسمی، روانی و اجتماعی آنان طراحی شد.

قائم مقام بهداشتی معاونت بهداشت وزارت بهداشت یادآور شد: تحقیقات جهانی نشان می‌دهد با ورود واحدهای خدمات بهداشتی درمانی به منطقه‌ای، سایر بخش‌های توسعه‌ای نیز موظف به حضور می‌شوند؛ یعنی با ورود به این مناطق و شناسایی مشکلاتی چون بی‌کاری، کمبود فضای تفریحی و آسیب‌های اجتماعی، اصل اساسی سلامت که همکاری ببین بخشی است، بر همکاری و مداخله بین دستگاه‌ها و سازمان‌های مربوط و مسئول تاکید می‌کند.

کلانتری به مداخلات روان‌شناختی در بین خانواده‌های حاشیه‌نشین و حضور روانشناس بالینی در قالب ارائه خدمات سلامت مانند مهارت فرزندپروری، کنترل خشم، مهارت‌های زندگی، مهارت نه گفتن و پیشگیری از اعتیاد اشاره کرد و گفت: هنوز زود است از اثربخشی این برنامه‌ها صحبت کنیم.

وی افزود: در حال حاضر ما در مرحله پوشش خدمت و انجام فرآیند درست خدمت هستیم و نمی‌توانیم بگوییم که با گذشت دو سال از آغاز این برنامه تا چه حد میزان پیشگیری از مصرف مواد مخدر و افسردگی کاهش یافته، اما بر اساس مطالعات جهانی و با کمک روانشناسان بالینی، می‌توان امیدوار بود که در ۱۰ سال آینده شاهد کاهش آسیب‌های اجتماعی در مناطق حاشیه‌نشین باشیم.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/1Znr0

برچسب‌ها, , ,

ایران پزشک