رییس انجمن طب فیزیکی، توانبخشی و الکترودیاگنوز مطرح کرد:

کاهش شدت آرتروز با کاهش وزن و رعایت اصول صحیح فعالیت‌های روزمره

۱۳۹۵/۱۲/۰۹ در ۱۶:۲۳

رییس انجمن طب فیزیکی، توانبخشی و الکترودیاگنوز ایران گفت: آرتروز به صورت اولیه با گذشت زمان و عمر اتفاق می‌افتد و با ورزش‌های مناسب و تغذیه صحیح و اصولی، کاهش وزن و کمتر کار کشیدن از مفاصل می‌توان از شدت آن جلوگیری کرد.

به گزارش ایران پزشک، سید منصور رایگانی در آستانه برگزاری بیستمین کنگره طب فیزیکی و توانبخشی در ارتباط با آرتروز و ساییدگی مفصل گفت: آرتروز معمولا به صورت اولیه با گذشت زمان و عمراتفاق می‌افتد. شایع‌ترین مفصلی که در آرتروز درگیر می‌شود مفصل زانو، بعد از آن مفاصل شست دست و مفاصل انتهای انگشتان است.

وی افزود: آرتروز در مفاصلی مانند مچ پا، شانه، آرنج و مچ دست معمولا شایع نیست و اگر در آن‌ها آرتروز به وجود آید آرتروز ثانویه نام دارد که بر اثر ضربه تصادف یا عوارض ناشی از آن اتفاق می‌افتد؛ همچنین در مفصل لگن و ستون فقرات هم آرتروز وجود دارد که با گذشت زمان و افزایش سن به وجود می‌آید.

رییس انجمن طب فیزیکی، توانبخشی و الکترودیاگنوز ایران با اشاره به این‌که آرتروز مراحل مختلف درمان دارد، گفت: آرتروز اولیه را در بسیاری از افراد نمی‌توان پیشگیری کرد؛ زیرا استعداد‌ ژنتیکی در بروز آن دخالت دارد که احتمال آرتروز را در آن‌ها بیشتر می‌کند و می‌توان با یک سری از روش‌ها از شدت آن کاست و زمان بروز را به تاخیر انداخت.

وی تصریح کرد: یکی از مهم‌ترین عواملی که در آرتروز به ویژه آرتروز زانو اهمیت دارد، شرایط کار و وضعیت بدن هنگام فعالیت است، اگر آرتروز زانو به وقوع پیوست با انجام روش‌هایی مثل کاهش وزن و رعایت اصول صحیح فعالیت‌های روزمره زندگی می‌توان اثرات سو آن را کاهش داد.

رایگانی ادامه داد: بلند کردن اجسام سنگین یا خم و راست شدن زیاد در ابتلا افراد به تنگی کانال ستون فقرات و آرتروز گردن و کمر نقش دارد. همچنین راهکار دیگر درمانی استفاده از ورزش مناسب که توسط پزشک تجویز می‌شود یا داروهای ساده ضد درد مانند استامینوفن معمولی است.

رییس انجمن طب فیزیکی، توانبخشی و الکترودیاگنوز ایران عنوان کرد: اگر بیماری به این راه‌کارهای درمانی جواب نداد، استفاده از روش‌های مختلف فیزیوتراپی و طب فیزیکی روش‌های بعدی است که پزشک تجویز می‌کند.

وی با اشاره به این‌که استفاده از وسایل کمکی همچون انواع مچ بند و ارتزها و زانوبندها و کمربندهای طبی می‌تواند کمکی برای این بیماران باشد، گفت: در مراحلی که شدت بیماری بالاتر است از روش‌های تزریقی داخل مفصل نیز استفاده می‌شود که این روش انواع مختلف دارد و بر اساس نیاز بیمار و تجویز پزشک مورد استفاده قرار می‌گیرد. این تزریق شامل داروهای کورتونی ساده تا داروهای دیگر مانند هیالورونیک اسید است.

رایگانی عنوان کرد: روش‌های دیگری مثل پی آر پی نیز برای کمک به این بیماران وجود دارد که از خود بیمار خون می‌گیرند و پلاکت آن را جدا و درون مفصل تزریق می‌شود یا استفاده از روش اوزن‌تراپی که بر اساس شرایط بیمار و تجویز پزشک در مواردی استفاده می‌شود.

وی بیان کرد: در صورتی که آرتروز بسیار پیشرفته باشد و مانعی در برابر فعالیت فرد باشد یا انحراف مفصل را ایجاد کند، می‌توان برای بیمار عمل جراحی انجام داد؛ ولی به طور کلی آرتروز مشکلی است که ممکن است بسیاری از افراد را درگیر کند و باید حدالمقدور تا می‌توان از بروز و پیشرفت آن جلوگیری کرد و برای درمان از روش‌های ساده همچون ورزش‌های ساده و درمان‌های طب فیزیکی و غیره بهره‌مند شد.

رییس انجمن طب فیزیکی، توانبخشی و الکترودیاگنوز ایران افزود: با ورزش‌های مناسب و تغذیه صحیح و اصولی، کاهش وزن و کمتر کار کشیدن از مفاصل می‌توان از شدت آرتروز جلوگیری کرد.

رایگانی بیان داشت: در بیستمین کنگره طب فیزیکی و توانبخشی به موضوع آرتروز نیز توجه شده و مقالات و پوسترهایی نیز در این رابطه ارائه می‌شود.

گفتنی‌ست بیستمین کنگره طب فیزیکی، توانبخشی و الکترودیاگنوز ایران، ۱۱ تا ۱۳ اسفند در مرکز همایش‌های رازی تهران با حضور صاحب‌نظران و مسئولان این حوزه برگزار می‌شود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/mHwwW

برچسب‌ها, , , , ,

ایران پزشک