اداره كل پزشكی قانونی استان تهران اعلام کرد؛

کاهش ۳۶درصدی قربانیان قرص برنج در ده ماه سال گذشته

۱۳۹۵/۰۱/۲۹ در ۱۷:۴۸

اداره کل پزشکی قانونی استان تهران از کاهش ۳۶ درصدی مرگ بر اثر مسمومیت با قرص برنج در این استان از ابتدای فروردین تا پایان بهمن ماه سال گذشته خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری ایران پزشک به نقل از اداره کل پزشکی قانونی استان تهران، طی ۱۱ ماهه سال گذشته ۱۱۰ تن بر اثر مسمومیت با قرص برنج جان خود را از دست دادند که این تعداد در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۳ با آمار ۱۷۲ تن فوتی‌های ناشی از مسمومیت با این قرص ۳۶ درصد کاهش یافته است.

بر اساس این گزارش از کل فوت‌شدگان ناشی از مسمومیت با قرص برنج در ۱۱ ماهه سال گذشته ۷۱ تن مرد و ۳۹ تن زن بودند. در بهمن ماه ۹۴ نیز تعداد فوت ناشی از مسمومیت با قرص برنج ۸ تن اعلام شده است.

آلومینیوم فسفات که از آن برای ضدعفونی کردن و جلوگیری از آفت‌زدگی غلاتی چون برنج مورد استفاده قرار می‌گیرد به نام‌های تجاری مختلفی همچون کوئیک فوس (Quickphos) و سلفوس (Celphos) وجود دارد که در ایران به نام قرص برنج مشهور است.

مصرف این قرص ظرف مدت سه تا چهار ساعت سیستم تنفسی و قلب را دچار اختلال کرده و فرد در اثر مرگی دردناک خواهد مُرد. در صورتی که فرد قرص برنج را بخورد یا بوی آن را استشمام کند دچار مسمومیت خواهد شد که اگر سم از بدن وی خارج نشود موجب مرگ وی خواهد شد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/3sLpm

برچسب‌ها, , , ,

ایران پزشک