مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران مطرح کرد:

کاهش ۴ درصدی بودجه سال ۹۷ سازمان بیمه سلامت نسبت به تخصیص سال ۹۶

۱۳۹۶/۰۹/۲۲ در ۱۷:۴۴

موهبتی

رییس هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران گفت: در بودجه سال ۹۷ نسبت به تخصیص سال ۹۶، ۴ درصد کاهش بودجه داریم.

به گزارش ایران پزشک، طاهر موهبتی در نشست هم اندیشی اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس با مدیران ارشد سازمان بیمه سلامت با تاکید بر این‌که بودجه سال ۹۷ سازمان بیمه سلامت ایران نسبت به تخصیص سال ۹۶ حدود ۴ کاهش پیدا کرده، گفت: ۳۳ تا ۳۴ میلیون نفر از جمعیت تحت پوشش این سازمان که رایگان بیمه شدند و حدود ۸۵ درصد از کل جمعیت تحت پوشش هستند، هزینه‌ای معادل ۱۷ هزار میلیارد تومان در سال برای این سازمان دارند.

مدیرعامل سازمان بیمه سلامت افزود: در برنامه ششم توسعه طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی، سازمان بیمه سلامت ایران در تاریخ ۲۵ تیرماه سال ۹۶ به صورت عملیاتی از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی منفک و به وزارت بهداشت ملحق شد. این سازمان ۵ صندوق بیمه‌ای دارد که یکی از این صندوق‌ها، صندوق کارکنان دولت است که ۷ درصد از حداقل حقوق دستمزد به عنوان حق بیمه از افراد تحت پوشش گرفته می‌شود و این تنها صندوق ما است که زیان ده نیست. سرانه درآمدی در این صندوق برای هر نفر ۵۰ هزار تومان بوده و سرانه هزینه‌های ما ۴۹ هزار تومان است. یعنی به عبارتی ۱۰۰۰ تومان تفاوت در سرانه هر نفر وجود دارد. این در حالی‌ست که در صندوق‌های دیگر، ما برای هر بیمه شده ۱۴ هزار تومان زیان می‌دهیم که حدود ۵۷۰۰ میلیارد تومان از این بابت کسری بودجه پیدا می‌کنیم، چون ۷ درصد حداقل مشمولین قانون کار پوشش نیاز را نمی‌دهد. صندوق بعدی، سایر اقشار است که بخشی از هزینه‌های مربوط به آن توسط دولت، بخش دیگر توسط بیمه گزار و قسمتی را هم افراد تحت پوشش پرداخت می‌کنند.

وی ادامه داد: صندوق روستاییان و عشایر نیز حدود ۲۲ میلیون نفر را تحت پوشش خود دارند که منابع آن نیز از همان ۷ درصد حداقل مشمولین قانون کار تامین می‌شود. این صندوق تنها صندوقی است که بر اساس موقعیت جغرافیایی، افراد را بیمه رایگان می‌کند. بیشترین همپوشانی ما با سازمان تامین اجتماعی در این بخش دیده می‌شود. صندوق بیمه ایرانیان قبل از طرح تحول سلامت ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر بیمه شده داشت، ولی چون طرح بیمه سلامت همگانی راه اندازی شد افراد تحت پوشش از صندوق ایرانیان مهاجرت کردند و امروز فقط ۱۷ هزار بیمه شده تحت پوشش داریم. بیمه سلامت همگانی طبق آخرین آمار در شهریور ۹۶ تعداد ۱۰ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر بیمه شده داشت و در آبان ماه همین سال این عدد به ۱۰ میلیون و ۹۳۰ هزار نفر افزایش یافته است. حدود ۵/۴ تا ۵ میلیون نفر از این تعداد از صندوق‌های دیگر مهاجرت کردند و هیچ سرانه‌ای نیز برای این افراد دیده نشد. کسری جدی بودجه سازمان بیمه سلامت ایران از همین نقطه آغاز شد.

موهبتی بیان کرد: طبق آخرین آمار اعلام شده از سوی مرکز آمار ایران، ۱۰ و نیم درصد از جمعیت کشور یعنی حدود ۸ میلیون نفر هنوز فاقد پوشش بیمه‌ای هستند که هزینه هر یک میلیون نفر، ۵۲۸ میلیارد تومان است که برای این افراد هیچ بودجه‌ای پیش بینی نشده است.

وی اظهار کرد: اتباع بیگانه نیز از جمله دیگر هزینه کرد ما در سازمان هستند. طبق قانون مجلس شورای اسلامی، سازمان بیمه سلامت ایران موظف به بیمه کردن این افراد شد که تا به امروز هیچ بودجه‌ای بابت بیمه کردن اتباع بیگانه به این سازمان پرداخت نشده است. بنابراین یکی از دلایل کاستی سازمان بیمه سلامت ایران این است که سرانه برای ما به صورت واقعی دیده نشده است.

رییس هیئت مدیره و مدیر عامل سازمان بیمه سلامت ایران گفت: زیان انباشته ما در پایان سال ۹۵، ۴۴۰۰ میلیارد تومان بوده و ۱۰۰۰ میلیارد تومان نیز عدم وصولی داریم که ۵۴۰۰ میلیارد تومان می‌شود و با احتساب کسری تا پایان سال ۹۶ به حدود ۸۵۰۰ میلیارد تومان می‌رسد. با وجود این‌که بودجه سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ افزایش خوبی داشت، اما نسبت به عملکرد سال ۹۵ بیشتر از ۲ درصد افزایش نیافته است. ضمن این‌که در سال ۹۷ حتی نسبت به گذشته این رقم کمتر دیده شده است. یعنی ما در بودجه سال ۹۷ نسبت به تخصیص سال ۹۶، ۴ درصد کاهش بودجه داریم.

موهبتی برای رفع هم پوشانی‌ها و اهمیت این موضوع به دلیل صرفه جویی در هزینه‌ها عنوان کرد: با این‌که قانون به ما اعلام کرد که همه سازمان‌های بیمه گر موظف به ارائه اطلاعات به سازمان بیمه سلامت هستند، ولی چون هدف مقدس بوده اطلاعات خودمان را در خصوص ۴۰ میلیون بیمه شده در اختیار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی قرار دادیم و از آن‌ها درخواست کردیم که به ما اعلام کنند که چه افرادی از این تعداد بیمه شده با سازمان ما همپوشانی دارند.

رییس هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران در پایان این نشست به اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: اگر تعرفه‌ها افزایش پیدا کند و اقدامات جدی در این زمینه لحاظ نشود حتما مشکلات جدی برای سازمان بیمه سلامت ایران به وجود خواهد آمد. در دو ماه و نیم گذشته، بدهی سازمان از مهر ۹۵ به اسفند ۹۵ رسیده و بدهی به داروخانه‌ها را نیز تا تیر ماه ۹۶ تسویه کردیم که این پرداختی‌ها را به فال نیک می‌گیریم. نیازمند به مدیریت هزینه هستیم و انتظارات ما از مجلس اول این است که ما را حمایت کند در اجرای آن‌چه که مجلس تصویب کرده است و در صورتی‌که حمایت‌های لازم در خصوص پرداخت‌ها صورت نگیرد بنگاه‌های اقتصادی کوچک، داروخانه‌ها، بیمارستان‌ها، شرکت‌های دارویی و تجهیزات دچار مشکلات جدی‌تر می‌شوند. دوم تخصیص منابع پایدار به بیمه است. ماهیت این سازمان چیزی شبیه حقوق کارمندان است که باید نسبت برخورد با ما، برخورداری از منابع مالی پایدار باشد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/19r62

برچسب‌ها, , , , , , , , , , , , , , , , , ,

ایران پزشک