کسری ۱۳۰۰ میلیارد تومانی بیمارستان‌های دولتی با افزایش ۵ درصدی تعرفه‌ها

۱۳۹۶/۰۴/۱۲ در ۱۳:۱۶

محمد آقاجانی

معاون درمان وزارت بهداشت با بیان این‌که در حال حاضر فاصله ارائه خدمات با دریافت هزینه‌ها توسط بیمارستان‌ها به ٩ ماه رسیده است، گفت: اتفاقى که به دنبال این رشد ۵ درصدی تعرفه‌ها مى‌افتد، این است که ١٣٠٠ میلیارد تومان کسرى در بیمارستان‌ها خواهیم داشت.

به گزارش خبرنگار ایران پزشک، محمد آقاجانی در نشست خبری با حضور خبرنگاران با بیان این‌که تعرفه‌های پزشکی هر ساله در شورای عالی بیمه بررسی و به هیئت وزیران پیشنهاد می‌شود، گفت: وزارت بهداشت از آذر سال ٩۵ پیشنهاد مشترک خود با سازمان نظام پزشکى را ارائه داد که این پیشنهاد رشد ١۵ درصدى داشت و در جلسات متعددى در دبیرخانه شوراى عالى بیمه در مورد آن بحث شد.

وی افزود: سازمان‌هاى بیمه‌گر معتقد بودند که به خاطر منابع نمى‌توانند این رشد تعرفه را اعمال کنند. البته وزارت بهداشت بر پیشنهاد خود اصرار داشت و اعلام کردیم که حداقل رشد متناسب با تورم اتفاق بیفتد. سازمان‌هاى بیمه ادعا داشتند که سازمان برنامه و بودجه، منابع لازم را در راستاى تورم در نظر نگرفته است که موضوع در جلسه دولت مطرح شد و وزارت بهداشت بر این رشد اصرار کرد. در نهایت هیئت وزیران به رشد ۵ درصد راى داد.

آقاجانی ادامه داد: اتفاقى که به دنبال این رشد ۵ درصدی تعرفه‌ها مى‌افتد، این است که ١٣٠٠ میلیارد تومان کسرى در بیمارستان‌ها خواهیم داشت. باید توجه کرد که در حال حاضر فاصله ارائه خدمت با دریافت هزینه به ٩ ماه رسیده است. توسعه خدمات بیمارستانى در کشور به اندازه نیاز نیست و از شاخص‌هاى منطقه فاصله داریم و در واقع نیاز به توسعه وجود دارد.

معاون درمان وزارت بهداشت در ادامه این نشست خبری درباره کتاب ارزش‌هاى نسبى خدمات سلامت نیز گفت: این کتاب از لحاظ اصول کلى شبیه کتاب چاپ آمریکاست، اما از لحاظ اجرایى، اجراى کتاب آمریکایى در ایران غیر ممکن است.

وی افزود: در ٧٠ کشور براى ارزش گذارى خدمات سلامت از این کتاب استفاده شده، اما همه کشورها آن را بومى سازى کردند. حتى در کانادا نیز تفاوت بین خدمات با آمریکا زیاد است؛ زیرا این کتاب در کانادا هم بومى سازى شده است. البته همه کشورها تلاش کردند از اصول علمى مندرج در این کتاب استفاده کنند.

آقاجانی اظهار کرد: برخى افراد طورى وانمود مى‌کنند که کتاب چاپ آمریکا، یک کتاب مرجع پزشکى است؛ در حالى که اصلا این طور نیست.

معاون درمان وزارت بهداشت درباره شیوه نظارت‌هاى وزارت بهداشت بر اجراى صحیح تعرفه‌ها نیز اظهار کرد: ابزارهاى نظارتى متفاوتی وجود دارد که یکى از این ابزارها دانشگاه‌هاى علوم پزشکى و دیگرى تماس‌هاى مردمى با شماره تلفن ١٩٠ است.

وی افزود: همه گزارش‌ها رسیدگى و نتیجه نیز به شخص اطلاع داده مى‌شود. این نظارت در جریان طرح تحول توانست انضباط خوب مالى ایجاد کند.

آقاجانی درباره اعتراضات صنفى به میزان تعرفه‌هاى پزشکى نیز گفت: اعتراضات صنفى لازمه جامعه پویا است، اما باید در بستر درست انجام شود. وزارت بهداشت در چهارچوب قانون حمایت مى‌کند و از آن‌جایى که کتاب ارزش نسبى و تعرفه قانون است، اجراى آن هم وظیفه ماست. در واقع بعد از اعلام قانون همه مقید به اجرا هستیم.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/C1qU9

برچسب‌ها, , , , , , , , ,

ایران پزشک