رییس سازمان غذا و دارو:

کمترین میزان قاچاق مربوط به دارو است

۱۳۹۵/۰۶/۱۵ در ۱۷:۳۵

رییس سازمان غذا و دارو اعلام کرد که کمترین میزان قاچاق در حوزه سلامت مربوط به دارو است.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری ایران پزشک، رسول دیناروند در نشست خبری دومین نمایشگاه بین‌المللی ایران فارما گفت: داروهاى وارداتى ما عمدتا داروهاى گران قیمت و کم مصرف هستند و نباید با قرص‌ها یا داروهاى ارزان مقایسه شوند.

دیناروند درباره واردات دارو گفت: سیاست ایران در پسابرجام باز کردن درهاى واردات نیست. راه ورود به بازار دارویى ایران، سرمایه‌گذارى و صادرات از ایران است. انتقال تکنولوژى مى‌تواند بدون سرمایه‌گذارى خارجی‌ها هم انجام شود.

وی با اشاره به این‌که باید راه‌هاى مختلفى را براى حضور در بازارهاى بین‌المللى طى کنیم، افزود: اشکال ما این است که شرکت‌هاى داروسازى ما کوچک هستند. بزرگ‌ترین شرکت دارویى ما سالانه ١٠٠ میلیون دلار فروش دارد. به طور مثال شرکت‌هاى مطرح هندى حداقل فروش بالاى ١ میلیارد دلار دارند.

دیناروند درباره قاچاق نیز گفت: این که قاچاق در ایران به صورت جدى وجود دارد فقط مربوط به دارو و تجهیزات پزشکى نیست. میزان قاچاق در حوزه سلامت حدود ١/۵ میلیارد دلار است که دو سوم آن قاچاق در حوزه آرایشى و کمترین قاچاق مربوط به دارو است.

رییس سازمان غذا و دارو ادامه داد: سیاست کشور در مورد قاچاق، سخت‌گیرى و برخورد جدى با پرونده‌ها است. ما باید مردم را مجهز کنیم که کالاى قاچاق را تشخیص بدهند که سامانه جدید ما این کمک را به مردم خواهد کرد.

دیناروند همچنین درباره داروی گیاهی میگرن نیز گفت: داروی گیاهی میگرن چند سال پیش پروانه گرفت و مصرف آن از نظر ما بلامانع است، اما درمان قطعى را تایید نمى‌کنیم.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/IxYyH

برچسب‌ها, , , , ,

ایران پزشک