در راستای استراتژی پیشگیری و کنترل ایدز در کشور

کنترل انتقال ایدز از مادر به کودک تا پایان امسال اجرایی می‌شود

۱۳۹۵/۰۶/۲۷ در ۰۸:۴۳

رییس اداره کنترل ایدز و بیماری‌های آمیزشی وزارت بهداشت از اجرای سراسری برنامه پیشگیری از انتقال ایدز از مادر به کودک در راستای استراتژی پیشگیری و کنترل این بیماری در کشور از نیمه دوم امسال خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری ایران پزشک به نقل از ایسنا، پروین افسر کازرونی درباره جزییات اجرای برنامه پیشگیری از انتقال ایدز از مادر به کودک گفت: پیشگیری از انتقال ایدز از مادر به کودک یکی از استراتژی‌های مهم پیشگیری و کنترل ایدز در کشور است. در صورت ابتلای مادر به این بیماری، اگر وی تحت درمان نباشد، احتمال انتقال به کودک در دوران بارداری، زایمان و شیردهی ۳۵ تا ۴۰ درصد است، ولی اگر بیماری در اوایل حاملگی تشخیص داده و دارو درمانی شروع شود، زایمان به صورت سزارین انجام شده و درمان پیشگیری از ابتلا در کودک نیز شروع می‌شود. همچنین به جای تغذیه با شیر مادر از شیر مصنوعی استفاده می‌شود و به این ترتیب این احتمال به دو درصد و حتی کمتر از آن کاهش می‌یابد.

وی ادامه داد: در ایران برنامه پیشگیری از انتقال ایدز در زنان مبتلا که تحت مراقبت و درمان هستند در کل کشور و برنامه پیشگیری از انتقال از مادر مبتلا به کودک در تمام زنان باردار از دو سال پیش در ۱۶ دانشگاه علوم پزشکی به صورت آزمایشی آغاز شد.

به گفته رییس اداره کنترل ایدز، طی این برنامه پیشگیرانه به زنان باردار آموزش‌های لازم ارائه و به آن‌ها اعلام می‌شود که آزمایش HIV جزو آزمایش‌های دوران بارداری است. فقط در صورت امتناع فرد از انجام آزمایش، مشاوره پیشرفته انجام و در صورت تشخیص قطعی، بلافاصله دارو درمانی شروع می‌شود.  

کازرونی به برنامه وزارت بهداشت برای اجرای سراسری این برنامه از نیمه دوم سال ۹۵ اشاره کرد و گفت: تلاش ما این است که تا آخر سال ۹۵ در تمام مراکز و پایگاه‌های سلامت جامعه مناطق حاشیه‌نشین، این برنامه توسط مراقبین سلامت شروع شود و تا انتهای سال ۹۶ نیز تمام مادران باردار سراسر کشور تحت پوشش این برنامه قرار می‌گیرند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/UsImz

برچسب‌ها, ,

ایران پزشک