کوتاه نگاهی به حوزه سلامت در آخرین روزهاى سال ٩۵

۱۳۹۵/۱۲/۲۹ در ۱۲:۴۷

ایران پزشک: سال ۱۳۹۵ مثل همه سال‌های دیگر با کوله‌باری از خاطره خوب و بد تمام شد. سالی که انگار تا آخرین روزهایش می‌خواست جان بسیاری از هنرمندان و اشخاص صاحب‌نام را بگیرد و فقط خاطره‌هایی از خود به جای بگذارد.

پایان سال ۱۳۹۵ را در حالی به انتظار نشسته‌ایم که از آغاز طرح تحول نظام سلامت در کشور نزدیک به سه سال می‌گذرد. سید حسن هاشمی، وزیر بهداشت در روزهای ابتدایی اردیبهشت ۱۳۹۳ بود که خبر آغاز این طرح را از اواسط اردیبهشت همان سال وعده داد. طرحی که بزرگ‌ترین هدف آن کاهش پرداختی از جیب مردم و ارائه خدمات درمانی با کیفیت‌تر اعلام شد. هدف‌های بسیار دیگری از قبیل تهیه دارو و تجهیزات پزشکی در بیمارستان‌ها و کاهش نیاز بیماران برای خرید این اقلام در خارج از بیمارستان و تقویت کادر درمانی در روستاها و شهرستان‌ها برای این طرح بیان شد. طی این بازه زمانی، طرح تحول سلامت با تمام قوا به پیش رفت و حتی رسانه‌ها نیز از ابتدای راه به بررسی، حمایت و البته نقد این طرح پرداختند.

بزرگ‌ترین طرح تحول سلامت حالا در بسیاری از شهرها و روستاها در حال اجراست و به گواه اظهارات بسیاری از مسئولین وزارت بهداشت به بهترین شکل اجرایی شده است؛ اما از طرفی مشکلات این طرح بعد از این بازه زمانی به مرور آشکار شد. مشکلاتی از قبیل بدهی بیمه‌ها به مراکز درمانی و شرکت‌های پخش دارو که حالا به چالشی بزرگ تبدیل شده است و تقریبا در تمام مصاحبه‌های وزیر بهداشت، سخنگوی این وزارت‌خانه، رییس سازمان غذا و دارو و دیگران می‌توان رد پایی از آن‌ها دید. وزارت بهداشت بار این چالش‌ها را بر دوش بیمه‌ها انداخت و جدالی بین دو وزارت‌خانه بهداشت و رفاه شکل گرفت که با جست‌وجویی ساده می‌توان همه اظهارات دو طرف را مشاهده کرد.

هرچند هدف این یادداشت کوتاه بررسی چالش‌های طرح تحول نظام سلامت نیست، اما واکاوی این اتفاقات نیز خالی از لطف نیست و می‌تواند در ادامه راه این طرح عظیم گره‌گشا باشد.

به هر حال به نظر می‌رسد مسیر این طرح که از ابتدای راه قرار بود به نفع مردم تمام شود به سمت دیگری رفت که چیزی جز نتیجه‌گرایی زودهنگام را به ذهن مخاطب نمی‌نشاند. طرحی که در عمل، درمان را مقدم بر پیشگیری دانست و بخش بزرگی از منابع در این راستا هزینه شد. غفلت از پیشگیری و البته بهداشت را می‌توان یکی از نقاط ضعف طرح تحول نظام سلامت از ابتدای مسیر دانست و این تنها به معنی تعجیل برای نتیجه خوب است. نتیجه‌ای که شاید مدت کوتاهی در ذهن جامعه می‌نشست، اما خیلی زود از بین می‌رفت و تقریبا پایداری نداشت. هرچند بسیاری از مردم از مزایای این طرح در اقصی نقاط کشور منتفع شدند و اصلا بی‌انصافی است که بگوییم این طرح هیچ منفعتی نداشت، اما شاید بهتر بود که نقاط هدف قدری هوشمندانه‌تر انتخاب می‌شدند تا نتیجه کار پایدارتر باشد و البته چاه بی‌انتهایی به نام درمان، همه منابع را یک‌جا در خود نریزد و چالش‌های این روزهای طرح تحول نظام سلامت هم به این سرعت پدیدار نشود.

 

اجرای برنامه اعتباربخشی بیمارستانی

اتفاق دیگری که در سال ۱۳۹۵ در راستای ایمنی بیماران در بیمارستان‌ها و بهبود ارائه خدمات درمانی، مراحل اجرای خود را طی کرد، اجرای برنامه اعتباربخشی بیمارستان‌ها بود. برنامه‌ای که شاید هنوز برای بررسی نتایج و شیوه اجرای آن زود باشد و طی یکی دو سال آتی توجه خبرنگاران و کارشناسان را به خود جلب کند.

اعتباربخشی بیمارستان‌ها زیر نظر اداره کل نظارت و اعتباربخشی معاونت درمان وزارت بهداشت به نسل سوم خود رسید و با انتقادهایی از طرف معدود کارشناسان زبده خارج از بدنه وزارت بهداشت مواجه شد. نوشتن استانداردها، بررسی آن‌ها و حتی تربیت ارزیابان همگی بر عهده این اداره کل بود. هرچند این اداره کل به صورت لحظه‌ای به تمام انتقادات واکنش نشان داد، اما به نظر می‌رسد هنوز برای تحلیل و بررسی جامع‌تر و واکاوی این انتقادات و به جا بودن‌شان بسیار زود است.

اجرای این طرح که ماهیت آن برای بیماران بسیار با اهمیت خواهد بود، کاستی‌هایی داشته که در سال ۱۳۹۵ رسانه‌های اندکی به آن پرداختند و شاید فقط یکی دو رسانه بودند که همه ابعاد آن را بررسی کردند.

 

قصور پزشکی

یکی دیگر از مباحثی که در این سال بیشتر از همیشه پررنگ شد، ماجرای قصور پزشکی بود. اتفاقی که همانند اجرای طرح تحول سلامت در رسانه‌ها پررنگ شد و در عمل رسانه‌های سلامت را به دو دسته تقسیم کرد. هرچند به گواه بسیاری از صاحب‌نظران، قصور پزشکی بیشتر از پیش نشده و این تنها نقش رسانه‌هاست که در نشان دادن آن فعال‌تر عمل کرده‌اند، اما همین رسانه‌ها، مسئولین را به بررسی و پیگیری بیشتر این مسائل وادار کردند و نتیجه بسیاری از این اتفاقات و واکنش‌های مسئولین وزارت بهداشت را در همین رسانه‌ها مشاهده کردیم.

 

آرزوی موفقیت و سلامت در سال نو

به هر حال این سال پر حادثه نفس‌های آخرش را می‌کشد و تنها نقطه امیدواری برای همه مردم ایران، آغاز سال ۱۳۹۶ خورشیدی و موفقیت بیشتر در همه عرصه‌هاست.

تیم «ایران پزشک» نیز برای همه مردم ایران، مسئولین وزارت بهداشت، کارشناسان عرصه خطیر سلامت و همه خبرنگاران این حوزه، آرزوی سالی پر از شادی و موفقیت می‌کند و امیدواریم دیگر رد پایی از اتفاقات تلخ سال ۱۳۹۵ را در سال پیش رو مشاهده نکنیم.

سال نو پیشاپیش مبارک.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/NUgTf

برچسب‌ها, , , ,

ایران پزشک