مدیرکل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت مطرح کرد:

کیفیت و رعایت استانداردها از ضروریات تجاری سازی محصولات گیاهی

۱۳۹۶/۰۴/۲۰ در ۰۸:۰۲

مدیرکل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت با بیان این‌که باید تضمین خرید گیاهان دارویی برای کشاورزان وجود داشته باشد، گفت: در نهایت تجاری سازی و صادرات مهم است که لازمه آن، رعایت استانداردهای لازم برای صادرات گیاهان دارویی است.

به گزارش ایران پزشک، محمود خدادوست با اشاره به تنوع اقلیمی کشور گفت: کشور ما تنوع اقلیمی خوبی دارد و استعداد بالقوه برای کشت و تولید گیاهان دارویی متنوع در آن وجود دارد. خصوصا بعضی از گیاهان دارویی که اساسا بومی کشور ایران هستند، امکان و ظرفیت تولید در کشور را دارند.

وی به برخی از الزاماتی که باید در زمینه اشتغال‌زایی در حوزه تولید گیاهان دارویی توجه نمود، اشاره کرد و بیان داشت: برای ایجاد اشتغال در حوزه تولید گیاهان دارویی باید چند کار هم‌زمان انجام شود؛ یکی تعیین استاندارد گیاهان دارویی است که از حدود هشت ماه قبل کمیته مشترکی در وزارت جهاد ایجاد شد و در آن‌جا سازمان‌های مختلفی از جمله وزارت بهداشت، سازمان استاندارد، وزارت صنعت، معدن و تجارت، صنف عطاری و همه کسانی که به نوعی هم در تولید، بسته بندی و عرضه و حتی استفاده برای تولید گیاهان دارویی مرتبط هستند، عضو هستند.

مدیرکل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت با بیان این‌که در این کمیته به اشتغال‌زایی توجه ویژه‌ای می‌شود، ادامه داد: این کمیته جلسات مکرری می‌گذارد تا حداقل‌ها رعایت شود و زمینه‌های لازم برای تولید یک گیاه دارویی و یک داروی گیاهی استاندارد که لازمه ایجاد اشتغال است به آن‌ها نیز پرداخته می‌شود.

مشاور وزیر بهداشت گفت: از طرف دیگر باید تضمین خرید هم رخ دهد تا کشاورزی که دارد این محصول را تولید می‌کند، مطمئن باشد برایش بازار وجود دارد و بعد در نهایت تجاری سازی و صادرات مهم است که لازمه صادرات رعایت استانداردهای لازم برای صادرات گیاهان دارویی است.

خدادوست کیفیت و رعایت استانداردها را از ضروریات تجاری سازی محصولات گیاهی دانست و بیان کرد: در بخش فرآوری کنترل کیفی و رعایت استانداردهای بسته بندی وجود دارد و در فاز بعدی فرآوری‌های تولید اسانس و عصاره و دارو است؛ به شرطی که ضوابط و استانداردها رعایت شود که انصافا بازار خوبی هم در داخل و هم در خارج از کشور برای این محصولات وجود دارد.

وی در پایان در رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت از صنایع کوچک در زمینه گیاهان دارویی حمایت خواهد کرد تا بتوانند در شهرستان‌های کوچک و حتی روستاها در این حوزه فعالیت کنند، اما با نیازی که وزارت جهاد اعلام می‌کند بیایند و با حداقل استاندارد تولید کنند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/lCW9k

برچسب‌ها, , , , , ,

ایران پزشک