بالا بودن قیمت آمپول گلوکاگون برای دیابتی‌ها مشکل‌زا شد

گرانی دارو، تلخی قند را تلخ‌تر کرد

۱۳۹۴/۱۱/۳۰ در ۱۹:۵۲

بالا بودن قیمت آمپول گلوکاگون، داروی حیاتی بیماران دیابتی، با وجود اینکه این آمپول تحت پوشش بیمه است، هزینه زیادی را به این بیماران تحمیل کرده است.

به گزارش پایگاه خبری «ایران پزشک» به نقل از ایلنا، اسدلله رجب، رییس انجمن دیابت ایران با بیان این مطلب گفت: آمپول گلوکاگون برای کسانی که انسولین تزریق می‌کنند و بعضی اوقات ممکن است دچار افت قند خون شدیدی بشوند، مورد نیاز است.

اسدلله رجب افزود: در حال حاضر این آمپول یافت می‌شود، اما از آنجایی که این دارو همیشه مورد استفاده بیماران نیست، گاهی نایاب می‌شود.

وی با بیان این مطلب که داروهای مصرفی بیماران دیابتی مشکلی ندارد و خوشبختانه همه داروهای دیابتی‌ها تحت پوشش بیمه هستند، اظهار کرد: البته این بیماران در خصوص تهیه انسولین و قلم‌های انسولین دچار مشکلاتی هستند.

رییس انجمن دیابت ادامه داد: در حال حاضر انسولین و قلم انسولین در کشور تولید می‌شود، ولی تحت پوشش بیمه نیست. در حالی که مشابه خارجی آن که قیمت آن چندین برابر است، تحت پوشش بیمه است و تحت پوشش بیمه نبودن انسولین و قلم آن یکی از مشکلات عمده بیماران دیابتی محسوب می‌شود.

رجب با بیان اینکه در حال حاضر دستگاه‌های اندازه‌گیری قند خون و نوارهای تست قند خون تحت پوشش بیمه نیست، گفت: تحت پوشش بیمه نبودن وسایل و ابزاری که مبتلایان به دیابت برای آگاهی از قند خون خود به آن نیاز دارند و همچنین انسولین مشکل مهمی است. چرا که برخی دیابتی‌ها به خصوص دیابتی‌های نوع ۱ هر روز بین ۴ تا ۶ بار انسولین تزریق می‌کنند.

وی تصریح کرد: اگر کودکان و نوجوانان دیابتی که آیندگان کشور هستند، نتوانند قند خود را کنترل کنند، مساله ناگواری است.

رییس انجمن دیابت ایران با بیان اینکه دستگاه‌های اندازه‌گیری قند خون و نوارهای تست قند خون از ابزار‌های اولیه درمان دیابت هستند، گفت: نوارهای قند خون لازمه درمان دیابت هستند، ولی متاسفانه در اختیار دیابتی‌ها نیست و تنها دارو نمی‌تواند به تنهایی در کنترل قند خون کمک کند و این نوار‌ها ابزار بسیار مهمی هستند و باید در دسترس بیماران باشد.

رجب بیان کرد: تجهیزات مصرفی مبتلایان به دیابت باید بیمه شود، البته قول‌هایی در این زمینه داده شده، اما باید این روند تسریع شود.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/Uv7m1

برچسب‌ها, , , , ,

ایران پزشک