قائم مقام وزیر بهداشت در روز جهانی ایمنی و سلامت کار؛

۳۲ درصد جمعیت تهران اختلالات روانپزشکی دارند

۱۳۹۵/۰۲/۰۹ در ۱۴:۳۸

قائم مقام وزیر بهداشت از لزوم همکاری بخش خصوصی و مردم نهاد در راستای ایجاد تغییرات وسیع در محیط کار خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری ایران پزشک، ایرج حریرچی در همایش روز جهانی ایمنی و سلامت کار که امروز در دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد، به تقارن سه مناسبت در هفته اول و دوم اردیبهشت ماه اشاره کرد و گفت: هفته سلامت، کارگر و معلم مناسبت‌هایی هستند که تقارن آنها را به فال نیک می‌گیریم، در این مدت سه عنصر مهم تامین‌کنندگان سلامت، تامین‌کنندگان تولید و بالندگی اقتصادی و تامین‌کنندگان آموزش مورد تقدیر قرار می‌گیرند.

وی افزود: در کارهایی که مشارکت بیشتر دستگاه‌های دولتی و بخش خصوصی را می‌طلبد، تجربه خوبی نداریم؛ زیرا سرمایه اجتماعی ضعیفی داریم و منافع فردی، حقوقی و سازمانی را به مباحث دیگر ترجیح می‌دهیم، البته دود این اختلافات به چشم مصرف‌کننده و جامعه کارگر می‌رود.

حریرچی با بیان این‌که کاهش استرس، شعار روز جهانی بهداشت حرفه‌ای است؛ ادامه داد: کاهش استرس فرصتی را فراهم می‌کند تا با چالش استرس‌های شغلی ناشی از پاسخ‌های روانی و اجتماعی افراد شاغل در هنگام مواجه با مشکلات برخود کنیم.

قائم مقام وزیر بهداشت افزود: میزان ۲۳/۶ درصد مردم کشورمان و ۳۲ درصد جمعیت تهران اختلال کوچک یا متوسط و گاهی شدید روانپزشکی دارند که احتیاج به مداخلات مشاوره‌ای و دارویی کوچک و متوسط حس می‌شود؛ البته در مقطعی از زندگی یک درصد مردم مبتلا به اختلالات روانپزشکی، مداخلات شدید و گاهی مواقع بستری لازم است.

حریرچی در خصوص اقدامات موثر در زمینه مقابله با استرس در محیط کار نیز عنوان کرد: نخستین و مهم‌ترین راهکار مقابله با استرس در محیط کار، پیشگیری عوامل اجتماعی موثر بر سلامت است. در این راستا باید فشارهای موجود و تاثیرگذار بر زندگی افراد را به حداقل ممکن برسانیم و با آموزش و اطلاع‌رسانی، مهارت رویارویی با این شرایط را به مردم انتقال دهیم؛ قدم دوم، اقدامات غربال‌گری در مراحل اولیه است و سومین قدم نیز، در صورت پیشرفت بیماری، درمان متوسط یا شدید است.

وی تصریح کرد: استرس می‌تواند ناشی از شرایط کاری، ارتباط کارکنان، شخصیت کارکنان و کارفرما، وظایف شغلی، امنیت شغلی و تغییرات سریع در سازمان‌ها بدون ایجاد آمادگی لازم، باشند. استرس روانی و اجتماعی نیز می‌تواند ناشی از تعاملات محیط کار، رضایت شغلی و شرایط سازمانی، قابلیت‌ها و نیازهای افراد و سازمان‌ها و فرهنگ محیط کار باشد.

حریرچی راه حل را این‌گونه بیان کرد: باید به معیارهای وزارت بهداشت برای کنترل و حذف عوامل تهدیدکننده سلامت در محیط کار توجه کنیم. در این راستا به بخش غیردولتی و سازمان‌های مردم نهاد نیاز است و نباید منتظر قهرمانی به نام دولت باشیم.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/hWVKZ

برچسب‌ها, , ,

ایران پزشک