رییس انجمن اعصاب اطفال ایران:

۹۰ درصد حملات صرعی زیر سن ۲۰ سال اتفاق می‌افتد

۱۳۹۵/۰۸/۲۳ در ۰۷:۵۰

رییس انجمن اعصاب اطفال ایران، از صرع به عنوان بیماری کودکان نام برد و گفت: ۹۰ درصد حملات صرعی در سن زیر ۲۰ سالگی اتفاق می‌افتد.

به گزارش پایگاه خبری ایران پزشک به نقل از مهر، محمد غفرانی گفت: حدود ۸۰ نفر فارغ التحصیل فوق تخصص اعصاب اطفال در کشور داریم که مشغول به کار هستند و از هر ۲۵ درصد تخت‌های بیمارستانی اطفال، کودکان با بیماری‌­های اعصاب یا وابسته به اعصاب بستری هستند. بنابراین حجم عظیمی از بیماری‌ها را بیماری‌های اعصاب تشکیل می‌دهد و مهم‌ترین نکته‌ای که در بیماری‌های اعصاب باید مورد توجه قرار گیرد وجود حملات تشنجی مانند صرع است.

وی افزود: البته تشنج به خودی خود صرع نیست چون علت‌های مختلفی منجر به تشنج می‌شود و ۶۰ تا ۷۰ درصد مراجعه به متخصصین اعصاب با علائم تشنج مراجعه می‌کنند که علت‌های زیادی دارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: مسئله مهمی که در طب اعصاب اطفال مورد توجه است وجود اختلالات یادگیری و عقب ماندگی ذهنی و اختلالات رفتاری است و خیلی از این بیماری‌ها که جنبه ژنتیک دارند درمان پذیر نیستند.

به گفته رییس انجمن اعصاب اطفال ایران، صرع بیماری کودکان است، زیرا ۹۰ درصد حملات صرعی زیر سن ۲۰ سال اتفاق می‌­افتد و درباره صرع باید گفت که درمان آن مشخص شده و با داروهای جدید می‌توان این بیماری را درمان کرد.

غفرانی اظهار داشت: از هر ۱۰۰ بیمار صرعی ۲۵ تا ۳۰ درصد آن‌ها به درمان‌های دارویی جواب نمی‌دهند و این افراد به عنوان صرع مقاوم به درمان نامیده می‌شوند و باید با راه­‌های دیگری شامل رژیم‌های غذایی مخصوص یا داروهای خاص درمان شوند و از هر ۱۰۰۰ نفر، ۵ نفر به این بیماری مبتلا می‌شوند.

وی افزود: شایع‌ترین علائم صرع به صورت حملات تشنجی همراه با خارج شدن کف از دهان و کاهش سطح هوشیاری فرد است و در بعضی مواقع فرد کاملا بیهوش می‌شود و چون صرع انواع مختلفی دارد، علائم متفاوتی نیز دارد. مثلا فرد ممکن است به مدت ۵ تا ۶ دقیقه به جایی خیره شود و یا احساس گز گز در قسمت‌هایی از بدن داشته باشد.

غفرانی توصیه کرد: بهتر است هر فرد به پزشک خانواده خود مراجعه کند و پزشک خانواده می‌تواند بیش از ۵۰ درصد موارد را تشخیص و درمان کند و در صورت نیاز به فوق تخصص اعصاب ارجاع داده می‌شوند.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/HzjpQ

برچسب‌ها, , ,

ایران پزشک