رییس سازمان غذا و دارو مطرح کرد:

۱۵ درصد بازار کالاهای سلامت در دست سوداگران

۱۳۹۵/۱۲/۱۰ در ۱۴:۰۵

رییس سازمان غذا و دارو با اشاره به این‌که در گذشته تحریم‌ها عامل اصلی قاچاق دارو بود، گفت: در حال حاضر این بحران بر طرف شده و دیگر برای ورود قاچاق بهانه‌ای نیست، اما حدود ۵۰ درصد لوازم آرایشی بهداشتی وارداتی قاچاق و تقلبی است.

به گزارش ایران پزشک، رسول دیناروند در اولین کارگاه هم اندیشی مقابله با قاچاق و تقلب کالاهای سلامت محور با بیان این‌که موضوع قاچاق نه فقط در ایران، بلکه در سطح بین‌الملل حائز اهمیت است، اظهار کرد: سال‌هاست سازمان جهانی بهداشت در این موضوع وارد شده و پیگیری می‌کند و جلسات متعددی با حضور کشورهای عضو برگزار شده تا راه‌های مبارزه با قاچاق کالاهای سلامت را مشخص کنند.

وی افزود: گاهی اوقات علت بروز قاچاق و تقلب ناشی از ضعف دسترسی مردم به کالاهای اصیل و مجاز است و گاهی اوقات ناشی از مسائل مالی و اقتصادی و برای سودجویی است که قاچاقچیان دارند.

دیناروند اظهار کرد: منشا کمبودهای دارویی که در گذشته و در زمان تحریم‌ها وجود داشت، قاچاق دارو بود، ولی امروزه که این کمبودها جبران شده و از این بحران‌ها عبور کرده‌ایم، دیگر بهانه قاچاق نمی‌تواند جبران کمبود و عدم دسترسی بیماران باشد، بلکه صرفا سودجوجی قاچاقچیان است که عامل قاچاق محسوب می‌شود.

رییس سازمان غذا و دارو با بیان این‌که متاسفانه قاچاق وخیم‌تر از کشورهای پیشرفته است که در بازارشان مقررات حاکم است، گفت: در شان کشور ما نیست که هنوز میلیاردها دلار کالای قاچاق وارد می‌شود و واقعا جای سوال است که چرا قاچاق در کشور ما جولان می‌دهد.

وی ادامه داد: بر اساس آخرین ارزیابی ستاد مبارزه با قاچاق، میزان قاچاق کالا به کشور حدود ۱۵ میلیارد دلار است. با توجه به بررسی‌های ستاد مبارزه با قاچاق و همچنین سازمان غذا و دارو، حدود ۱۰ درصد این مبلغ مربوط به قاچاق کالاهای سلامت است؛ به عبارت دیگر ۱۵ درصد بازار حدود ۱۰ میلیارد دلاری کالاهای سلامت به کالاهای قاچاق اختصاص دارد.

دیناروند اظهار کرد: زیان‌های قاچاق کالاهای سلامت نسبت به سایر کالاها بیشتر است و زیان در این حوزه فقط اقتصادی نیست، بلکه آسیب کالاهای قاچاق در این حوزه که عمدتا تقلبی هم هستند به سلامت مردم از زیان‌های اقتصادی آن‌ها کمتر نیست. با توجه به بیانات مقام معظم رهبری، قاچاق به تولید، اقتصاد و تجارت قانونی کشور ضربه می‌زند. در حوزه سلامت به سلامت مردم نیز آسیب می‌رساند. حوزه آرایشی و بهداشتی بیشتر گرفتار قاچاق است و برآورد می‌شود ۵۰ درصد بازار آرایشی و بهداشتی قاچاق است که عمده این‌ها تقلبی هستند.

معاون وزیر بهداشت گفت: متاسفانه شبکه‌های مویرگی توزیع کالاهای قاچاق در کشور وجود دارد که از طریق کشورهای دیگر به طرق مختلف به کشورمان ارسال می‌شود که باید این مسئله جدی گرفته و با آن برخورد شود.

دیناروند بیان کرد: در برخی استان‌ها با توجه به فعالیت‌های خوبی که صورت گرفته کالاهای قاچاق بسیار محدود و به صورت پنهانی است، ولی در بسیاری از استان‌ها باید نظارت‌ها تقویت شود.

وی ادامه داد: در سطح عرضه باید جدی‌تر برخورد کنیم و به شدت با عرضه کالاهای قاچاق مقابله شود. از طرف دیگر باید تقاضا هم محدود شود که البته با فراهم سازی راه‌های قانونی برای پاسخگویی به نیازها میسر می‌شود. بایستی با حذف بوروکراسی، زمینه تامین قانونی کالاهای سلامت که تقاضا برای آن وجود دارد را فراهم کنیم. فرآیندهای اداری سختگیرانه باید اصلاح شوند و مسیر قانونی تامین کالاها تسهیل، شفاف و درست شود.

دیناروند

رییس سازمان غذا و دارو در ادامه اظهار کرد: با وجود مشکلاتی که وجود داشته، خوشبختانه سازمان غذا و دارو اقدامات موثری انجام داده و مسیر قانونی برای تولید و تجارت کالاهای سلامت را شفاف کرده و بوروکراسی را به حداقل رسانده است و در این مسیر پیشرفت‌های خوبی داشته‌ایم و سامانه‌های متعددی راه اندازی شده تا فعالیت‌ها روند منطقی و قانونی پیدا کنند و در چند ماه باقی‌مانده دولت، سامانه‌های غذا و دارو به طور کامل استقرار خواهد یافت. با راه‌اندازی سامانه‌ها انتظار داریم که بسیاری از کارهای سلیقه‌ای برطرف شود.

وی افزود: اطمینان دارم مسیری که طی کرده‌ایم و مقدار کمی تا تکمیل شدن آن فاصله داریم در چند ماه آینده گام مهمی در مبارزه با قاچاق برداشته خواهد داشت. یعنی مسیر برای تولید و تجارت قانونی در این حوزه باز و شفاف، بوروکراسی‌ها حداقل و سلائق حذف می‌شوند و افرادی هم که می‌خواهند به صورت قانونی فعالیت نمایند هیچ بهانه‌ای نخواهند داشت.

دیناروند ادامه داد: در کنار همه این فعالیت‌ها و در چهارچوب همین سامانه‌ها برای مردم نیز بستری فراهم شده تا کالاهای اصیل را از قاچاق تشخیص دهند. سامانه TTAC همین کار را انجام می‌دهد و با استعلام اصیل و غیر اصیل بودن مشخص می‌شود.

وی افزود: مسیر قاچاق باید کاملا نا امن شود که بخشی از این اقدام مربوط به ما می‌شود و باید در سهم خود جدی باشیم و تحمل کالاهای قاچاق را نکنیم. هر جا و مکانی که کالاهای سلامت عرضه و به فروش می‌رسد مسئولیت نظارت با ما است و باید جدی گرفته شود.

رییس سازمان غذا و دارو در پایان گفت: موفقیت در زمینه مبارزه با قاچاق با توجه به این‌که برخی استان‌ها عملکرد بسیار خوبی داشته‌اند، میسر است.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/tJku5

برچسب‌ها, , , , , ,

ایران پزشک