مدیرعامل سازمان انتقال خون خبر داد:

ثبت ۲۰ هزار پذیره‌نویسی سلول‌های بنیادی تا پایان سال

۱۳۹۵/۰۶/۲۷ در ۱۶:۳۰

مدیرعامل سازمان انتقال خون از افزایش پذیره‌نویسی سلول‌های بنیادی به میزان ۷۰۰۰ مورد طی چند ماه گذشته خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری ایران پزشک، علی اکبر پورفتح‌الله در مراسم روز جهانی اهداکنندگان سلول‌های بنیادین خون‌ساز گفت: مرکز سپاس انتقال خون، مرکزی است که سال‌ها درباره سلول بنیادین و پذیره‌نویسی آنها کار کرده است. از طرفی با توجه به برنامه‌های وزارت بهداشت برای توسعه مراکز پذیره‌نویسی سلول‌های بنیادی خون‌ساز و با کمک هیئت امنای ارزی، توانستیم منبعی ۴۰ میلیارد تومانی برای مرکز سپاس فراهم کنیم تا کار پذیره‌نویسی سلول‌های بنیادین و انجام آزمایش‌های سازگاری نسجی را انجام دهیم.

وی با اشاره به هزینه‌های سنگین پذیره‌نویسی سلول‌های بنیادی گفت: کیت‌ها و ست‌های ماندگاری حوزه سلول‌های بنیادی گاهی تا ۳۵۰ هزار تومان هزینه‌ بر می‌دارد.

مدیرعامل سازمان انتقال خون با بیان این‌که طی چند ماه گذشته پذیره‌نویسی سلول‌های بنیادی از ۳۵۰۰ مورد به ۷۰۰۰ مورد رسیده، ادامه داد: در نظر داریم که تعداد موارد پذیره‌نویسی سلول‌های بنیادی تا پایان سال به ۲۰ هزار مورد و تا سال آینده به ۱۰۰ هزار مورد برسند. بر این اساس با رسیدن به ۱۰۰ هزار پذیره‌نویسی، می‌توانیم پاسخگوی ۵۰ درصد از نیازهای کشور در این حوزه باشیم. در عین حال می‌توانیم با پیوستن به بانک‌های جهانی و تبادل سلول عملا مشکل سلول‌های بنیادی را که تنها راهکار درمانی در بیماری‌های خون‌ساز هستند در کشور حل کنیم.

پورفتح‌الله همچنین اظهار کرد: در حال حاضر ایران در حوزه پذیره‌نویسی سلول‌های بنیادین به مرکز جهانی پیوسته و می‌توانیم جست‌وجوی سلول‌های بنیادی را به صورت بین‌المللی انجام بدهیم، البته برای تبادل سلول باید برخی زیرساخت‌ها را در زمینه آزمایشگاه‌های سازگاری نسجی تکمیل کنیم که امیدواریم این اتفاق رخ دهد.

پایان پیام/

پیوندک: http://iranMD.com/2FSVO

برچسب‌ها, ,

ایران پزشک