معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان خبر داد:

ابتلای 18 نفر به سیاه زخم در سقز

ابتلای 18 نفر به سیاه زخم در سقز
تاريخ:هجدهم مرداد 1397 ساعت 13:46   |   کد : 10287   |   مشاهده: 1318
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: همه افرادی که تا امروز در شهرستان سقز به بیماری سیاه زخم مبتلا شدند تحت درمان قرار گرفته و در حال بهبودی هستند.
به گزارش ایران پزشک به نقل از ایسنا، فرزام بیدارپور با بیان این‌که تاکنون 18 مورد شامل 6 نفر مرد و 12 نفر زن در شهرستان سقز به بیماری سیاه زخم مبتلا شدند، گفت: مبتلایان در روستاها شامل 8 نفر از بسطام، 4 نفر جعفر خان، 2 نفر باشماق، 1 نفر گوره قلعه، 1 نفر هرمیدول، 1 نفر قشلاق پل و 1 نفر از ناحیه شهری سقز بودند که 12 نفر از این افراد در بیمارستان امام خمینی (ره) سقز بستری و 6 نفر ترخیص شدند.

وی با بیان این‌که در زمینه کنترل این بیماری اقدامات موثری انجام شده، افزود: تیم‌های ویژه‌ای شامل یک تیم از وزارت بهداشت، دانشگاه و نیز شبکه بهداشت و درمان شهرستان به روستاهای مورد نظر اعزام و از نزدیک در جریان مشکلات به وجود آمده قرار گرفتند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان بیان کرد: بیماران مشکوک، معاینه و جهت ادامه درمان به مراکز درمانی سقز اعزام شدند و همچنین به کمک ستاد بحران شهرستان، دام‌های تلف شده به شیوه بهداشتی و تحت نظارت کارشناسان سلامت محیط دفن شدند.

بیدارپور اظهار کرد: سرکشی از تمامی مراکز نگهداری دام، طویله‌ها و سایر نقاط احتمالی و آلوده گندزدایی و آموزش‌ها جهت پیش‌گیری به صورت جمعی و چهره به چهره توسط کارشناسان بهداشتی و درمانی دانشگاه به همراه سازمان دامپزشکی در این مکان‌های آلوده به انجام رسید.

وی با بیان این‌که این بیماری تحت مراقبت و کنترل دقیق قرار گرفته است و مردم در این زمینه نگرانی نداشته باشند، گفت: مردم سعی کنند از گوشت و محصولات لبنی دام‌های مشکوک و بیمار استفاده نکرده و نیز از مصرف گوشت دام‌های ذبح شده محلی بدون مجوز دامپزشکی خریداری نکنند و همچنین برای جلوگیری از انتشار این بیماری از هرگونه جابه‌جایی و خروج دام در این روستاها جلوگیری شود. سیاه زخم یا شاربن یک بیماری مشترک بین انسان و دام محسوب می‌شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان ادامه داد: برگزاری جلسه قرارگاه زیستی استان، بازدیدهای منظم، بیماریابی دقیق، بستری و درمان افراد بیمار و مشکوک، آزمایش، ارسال نمونه‌های آزمایشگاه به انستیتو پاستور تهران و نیز واکسینه کردن دام‌های این روستاها توسط اداره دامپزشکی در جهت کنترل و درمان بیماری انجام شده است.

بیدارپور از مردم خواست در صورت مشاهده هرگونه علائم مشکوک به این بیماری به مراکز بهداشتی درمانی مراجعه کنند.

پایان پیام/

http://iranpezeshknews.ir/News/1/10287
Share

برچسب ها :  ایران پزشک , سیاه زخم
آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان