استفاده از آفت‌کش‌ها خطر ابتلا به چاقی را افزایش می‌دهد

استفاده از آفت‌کش‌ها خطر ابتلا به چاقی را افزایش می‌دهد
تاريخ:هجدهم اسفند 1397 ساعت 21:46   |   کد : 11203   |   مشاهده: 5816
متخصصان در مطالعه‌ای دریافتند که استفاده از آفت‌کش‌ها با ایجاد اختلال روی عملکرد و میکروبیوم روده، خطر ابتلا به چاقی را افزایش می‌دهد.
به گزارش ایران پزشک، متخصصان سلامت در مطالعه‌ای تازه به نقش آفت‌کش‌ها در بروز چاقی پی بردند.

کلرپیریفوس از جمله آفت‌کش‌های پرمصرف در جهان است و نتایج به دست آمده در بررسی‌های پیشین حاکی از آن است که قرار گرفتن در معرض این آفت‌کش موجب چاقی و دیابت می‌شود. هرچند هنوز مکانیزم تاثیرگذاری این نوع آفت‌کش مشخص نیست.

گروهی از متخصصان در چین در همین رابطه به مطالعه روی میکروبیوم روده انسان که مهم‌ترین میکرو اکوسیستم در بدن است پرداختند.

میکروبیوم روده که حاوی ده‌ها تریلیون میکروارگانیسم است تاثیر حائز اهمیتی بر بدن دارد که از آن جمله می‌توان به ایمنی و وزن بدن اشاره کرد. همچنین به بدن در هضم برخی از مواد غذایی که روده کوچک و معده قادر به هضم آن نیستند کمک می‌کند.

متخصصان در مطالعه روی نمونه‌های حیوانی، این آفت‌کش را به آب و غذای موش‌ها اضافه کردند. آن‌ها مشاهده کردند که دریافت این آفت‌کش، انسجام روده را از بین برده و به افزایش ورود سموم به بدن و در نهایت به التهاب، مقاومت به انسولین و چاقی منجر می‌شود.

بر اساس گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری شینهوا، مقاومت به انسولین در افراد چاق مشکل شایعی است و نقش کلیدی در ابتلا به دیابت بازی می‌کند.

پایان پیام/

http://iranpezeshknews.ir/News/1 /11203
Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان