دارو
رییس سازمان غذا و دارو با اشاره به ابراز علاقه کشورهای مختلف منطقه به همکاری و سرمایه گذاری مشترک با ایران گفت: ایران حرف‌های جدیدی در زمینه دارو تجهیزات پزشکی دارد و می‌تواند در حوزه خلیج فارس و مدیترانه شرقی ایفای نقش کند.
رییس سازمان غذا و دارو گفت: همکاری‌های ایران با کشورهای منطقه مدیترانه شرقی می‌تواند در زمینه صادرات دارو و تجهیزات پزشکی، انتقال دانش فنی و توانمندسازی این کشورها انجام شود.
وزیر بهداشت لبنان گفت: ایران را یک مرجع بین المللی برای واردات دارو به لبنان می‌دانیم و در این سفر نیز با شرکت‌های تولیدی داروی ایرانی برای گسترش همکاری‌های دارویی نشست‌های مشترکی برگزار کردیم.
وزیر بهداشت تونس گفت: آماده همکاری با ایران در زمینه تولید دارو هستیم. در زمینه تجهیزات پزشکی و گردشگری سلامت قرار است طرح نوسازی بیمارستان‌های تونس تا سال ۲۰۲۰ اجرا شود و علاقه‌مندیم که شرکت‌های ایرانی در این زمینه با ما همکاری کنند.
وزیر بهداشت عمان در دیدار با وزیر بهداشت کشورمان گفت: در حوزه ساخت دارو از انتقال تکنولوژی‌های جدید این حوزه استقبال می‌کنیم و می‌توانیم در حوزه‌های پژوهشی و علمی نیز همکاری‌های خوبی با ایران داشته باشیم.
رییس دفتر منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت گفت: این عالی است که بتوانیم ۹۸ درصد داروها را در ایران تولید کنیم تا نیازی به واردات دارو نباشد که این موضوع به زیرساخت‌های موجود مربوط می‌شود.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تحریم‌های ظالمانه آمریکا و ممانعت از دسترسی مردم ایران به دارو، تجهیزات پزشکی و مواد غذایی تهدیدی برای سلامت ایرانیان و جنایت علیه بشریت است.
وزیر بهداشت پاکستان گفت: پاکستان درصدد است همکاری‌های خود با ایران در زمینه صنعت دارو را بیش از پیش توسعه و گسترش دهد. با گسترش همکاری‌های دو کشور می‌توانیم از ظرفیت‌های شایسته ایران در زمینه‌های مختلف آموزشی، بهداشتی و درمانی استفاده کنیم.
نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: دو نرخی بودن ارز در حوزه دارو، مواد اولیه و تجهیزات پزشکی و اختصاص ارز‌های 4200 تومانی، خود به خود در این حوزه رانت ایجاد می‌کند.
سخنگوی سازمان انتقال خون گفت: در حال حاضر ۶۰ درصد داروهای مشتق از پلاسما با پلاسمای ایرانی تامین می‌شود و ۲۰۰ هزار لیتر پلاسما برای تبدیل به داروهای مشتق از پلاسما تامین شده است.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در گذشته وقتی پول از طرف بیمه‌ها به دانشگاه‌های علوم پزشکی می‌رفت، سهم دارو به درستی پرداخت نمی‌شد و برای همین سهم دارو را نشاندار و جدا می‌کنیم تا مشکلات موجود در این زمینه برطرف شود.
رییس سازمان غذا و دارو گفت: توزیع متادون در مراکز ترک اعتیاد نتوانسته نظر مسئولان مختلف در حوزه‌های گوناگون را جلب کرده و نمره قبولی بگیرد، این‌که عرضه متادون بلافاصله به داروخانه‌ها نیز واگذار شود، هنوز ناپخته است و به زمان بیشتری برای بررسی نیاز دارد.
رییس سازمان غذا و دارو گفت: بر اساس دستور وزیر بهداشت مشکلات سامانه تی تک را شناسایی کردیم و تمدید قرارداد و اصلاح بندهای قرارداد در حال انجام است. امیدواریم قرارداد جدید تی تک در مهر ماه امضا شده و مشکلات آن برطرف شود.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: سامانه توزیع داروی بیماران خاص به صورت آزمایشی در دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران، ایران و شهید بهشتی اجرایی شده و پس از ارزیابی در ماه‌های آینده در کل کشور اجرا می‌شود.
مدیرکل امور دارو سازمان غذا و دارو گفت: ارز مورد نیاز صنعت دارو به موقع تامین نمی‌شود و مجبوریم اولویت بندی کنیم که این کار باعث می‌شود تولید برخی داروها در خطوط تولید به عقب بیفتد.
رییس سازمان غذا و دارو در حکمی صادق محبی را به عنوان سرپرست اداره کل حوزه ریاست روابط عمومی و امور بین الملل سازمان غذا و دارو منصوب کرد.
رییس سازمان غذا و دارو گفت: قیمت برخی داروهای داخلی یک بیستم مشابه خارجی است، اما اگر دارو یا محصولی باشد که شرکتی به علت حاشیه زیان مجبور به توقف تولید شود و مجبور شویم آن را با قیمت و ارزبری بالا از خارج بخریم با افزایش قیمت آن البته زیر نرخ تورم موافقت می‌شود.
نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: با توجه به غیراصولی بودن توزیع متادون در داروخانه‌ها طی نامه‌ای از رییس جمهور درخواست کردم اجرای این مصوبه متوقف شده و با همکاری کارشناسان، کمیسیون تخصصی بهداشت مجلس، مسئولان وزارت بهداشت و دستگاه‌های ذی‌ربط روش علمی و اصولی تهیه شود.
مدیرکل اداره دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو در باره علت اختلاف قیمت یک نوع از داروهای بیماران ام اس توضیح داد.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: با توجه به اولویت قرار داده شده توسط وزیر بهداشت، اجرای برنامه نسخه الکترونیکی سرعت پیدا می‌کند و نسخه پیچی الکترونیکی تا پایان آبان در کل کشور اجرا می‌شود.
انتها123456