رییس اسبق سازمان غذا و دارو:

کمبودهای دارویی کشور در حد قابل قبول است

کمبودهای دارویی کشور در حد قابل قبول است
تاريخ:پنجم بهمن 1397 ساعت 20:45   |   کد : 10964   |   مشاهده: 7786
رییس اسبق سازمان غذا و دارو گفت: در شرایط تحریم، تامین و تدارک برای صنعت دارو دشوار می‌شود. با این حال تاکنون عملکرد مناسبی در این زمینه انجام شده و بحران دارویی در کشور وجود ندارد و کمبودهای دارویی کشور در حد قابل قبول است.
به گزارش ایران پزشک به نقل از ایرنا، رسول دیناروند درباره مشکلات صنعت داروسازی افزود: یکی از مشکلات فعلی کشور در حوزه دارو، موضوع تحریم است و باید بتوانیم از این بحران عبور کنیم؛ زیرا بخشی از نیازهای دارویی و صنعت داروسازی کشور به هر حال وابسته به واردات است و این طور نیست که صنعت به صورت کامل از واردات بی نیاز باشد.

رییس اسبق سازمان غذا و دارو بیان کرد: مشکل دیگر که فراتر از وزارت بهداشت است، مسائل مربوط به نقدینگی و تعویق تعهدات سازمان های بیمه گر است. موضوع بدهی سازمان های بیمه گر و بحث نقدینگی این سازمان ها مزمن شده و هزینه های مالی شرکت های داروسازی افزایش یافته و حتی برخی شرکت ها در سقف تسهیلات بانکی عمل کردند و بیش از آن نمی توانند وام بگیرند و این یک مشکل جدی برای تولید محسوب می‌شود.

دیناروند ادامه داد: از طرف دیگر پرداخت کامل مبلغ ریالی 500 میلیون یورو تخصیص یافته از صندوق توسعه ملی به سازمان بیمه سلامت و از آنجا به مراکز درمانی و سپس به شرکت های داروسازی و تجهیزات پزشکی نیز طولانی شده است. البته این مشکلات فراتر از سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت است و در واقع مشکلات ملی محسوب می شود که نیازمند توجه مسئولان است.

رییس اسبق سازمان غذا و دارو اظهار داشت: سیاست های وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو طی سال های اخیر در راستای حمایت از تولید و صنعت داروسازی تدوین شده و این سیاست ها باید ادامه پیدا کند؛ زیرا باید از تولید ملی دارو حمایت کنیم و امیدواریم این سیاست های حمایتی ادامه داشته باشد. کمک به صنعت داروسازی و حل مشکلات صنعت دارو به نفع مردم است.

وی درباره حضور سعید نمکی در وزارت بهداشت نیز بیان کرد: حضور نمکی در وزارت بهداشت از دو جهت فرصت است؛ وی داروساز است و سابقه چندین سال مدیرعاملی شرکت های داروسازی را دارد. از طرف دیگر نمکی کسی است که مسئولیت مستقیم تدوین بودجه سلامت را در سازمان برنامه و بودجه بر عهده داشته و با این سابقه می تواند در حل مشکلات نقدینگی حوزه سلامت موثر باشد.

گفتنی‌ست رسول دیناروند در دوره وزارت کامران باقری لنکرانی و دور اول وزارت سید حسن هاشمی در وزارت بهداشت، عهده دار ریاست سازمان غذا و دارو بود.

پایان پیام/

http://iranpezeshknews.ir/News/1/10964
Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان