وزیر بهداشت:

رقم 6 هزار و 700 میلیارد تومان فرار مالیاتی پزشکان صحیح نیست

رقم 6 هزار و 700 میلیارد تومان فرار مالیاتی پزشکان صحیح نیست
تاريخ:اول اسفند 1397 ساعت 15:26   |   کد : 11101   |   مشاهده: 9479
وزیر بهداشت گفت: رقم 6 هزار و 700 میلیارد تومان فرار مالیاتی پزشکان درست نیست و مرکز پژوهش های مجلس نیز اعلام کرده است که درست نیست، اکنون رقم درستی نداریم و در همه قشرها فرار مالیاتی وجود دارد.
به گزارش ایران پزشک، سعید نمکی در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران افزود: نمی توان فرار مالیاتی را انکار کرد، اما به طور یقین می گوییم که این رقم، رقم درستی نیست. امیدواریم رقم واقعی را به دست بیاوریم.

سال آینده کمبود دارویی نخواهیم داشت

وزیر بهداشت درباره کمبود دارویی در سال 98 بیان کرد: بر اساس برنامه ریزی هایی که انجام شده است به طور یقین سال آینده موضوعی به نام کمبود داروهای اساسی را در کشور نخواهیم داشت.

وی در پاسخ به این سوال که در فضای مجازی به نقل از وزیر بهداشت مطرح شده که سال آینده از نظر دارویی سال سختی خواهد بود نیز اظهار کرد: برای دارو هرگز نگفتم سال سختی است، بلکه از نظر اقتصادی گفتم. چون سال ها سازمان برنامه و بودجه را مدیریت می کردم به همین دلیل به همکاران توصیه کردم سال آینده کمربندتان را باید سفت تر ببندید چون باید هزینه کرد منطبق بر درآمدهای کمتر کشور باشد تا بتوانیم از این مرحله فشار تحریم هم سرافراز بیرون بیاییم.

وزیر بهداشت ادامه داد: باید مملکت را با کمبودی مواجه نکنیم، اما در رابطه با دارو و کالاهای اساسی مطلقا چنین نگرانی نداریم و هرگز هم از زبان بنده چنین سیگنالی را دریافت نکرده اند که ممکن است در سال آینده مشکل کمبود دارو و تجهیزات داشته باشیم. ما سال آینده با برنامه ریزی دقیق و منسجم و هماهنگی با بانک مرکزی و بدنه دولت داریم، چیزی به نام کمبود دارو و تجهیزات پزشکی نخواهیم داشت.

نمکی افزود: البته ممکن است برخی همکاران پزشک داروهای خارجی را نسخه کنند، اما معتقدیم چون تولید داخل آن وجود دارد و تمام تست های لازم را پاس کرده است ضرورتی ندارد آن دارو را وارد کنیم. این را کمبود نمی گذاریم این بازاریابی برای بازارهای بیرونی است که با آن برخورد خواهیم کرد و برای حمایت از تولید داخل پس از پاس شدن تمام مراحل استانداردها اجازه ورود داروی مشابه و تجهیزات مشابه پزشکی را به داخل کشور نخواهیم داد.

انبار دارو در داروخانه‌ها

وی درباره کمبود داروها و میزان ذخیره داروها از دو تا سه ماه در داروخانه ها نیز گفت: قرار نیست در داروخانه ها، داروها را 6 ماه تا یک سال تل انبار کنیم. وقتی نظام دارویی مستمر و تولید بجا و واردات درست داشته باشیم تل انبار کردن دارو برای یک سال در داروخانه ها یکی از غیراقتصادی ترین و غیرمنطقی ترین شیوه ها است، برای این‌که هم منابع فروشنده را بلوکه کرده و هم نیازهای مملکت درست توزیع نمی شود.

وزیر بهداشت ادامه داد: وقتی یک دارو در یک داروخانه تل انبار شود، در جایی دیگر از مملکت ممکن است ذخیره یک ماه را داشته باشد، این را سازمان غذا و دارو به گونه ای هدایت می کند که بین سه تا چهار ماه داروخانه ها ذخیره دارو را داشته باشند. تلاش می کنیم رکود دارو و سرمایه را بیشتر از این نداشته باشیم.

نمکی اضافه کرد: ضمن این‌که نظام توزیعی را طراحی می کنیم که دارو در اسرع وقت به دست بیمار برسد. در سال آینده با برنامه ریزی های انجام شده چیزی به نام کمبود داروهای اساسی را مطلقا نخواهیم داشت.

وی اظهار کرد: قانون بودجه سال 98 در مجلس شورای اسلامی در حال تصویب است و ما در حد تورمی که در بودجه دیده ایم، برای بخش دولتی بیشتر از آن را نمی توانیم ببینیم. برای این موضوع برنامه ریزی می کنیم که امیدواریم با برنامه ریزی به موقع اعلام شود.

افزایش قیمت دارو

نمکی درباره احتمال افزایش قیمت دارو گفت: قیمت دارو فقط افزایش سنواتی است. اصلا نگذاشتیم قیمت دارو افزایش یابد و اگر جایی بیش از قیمت 9 تا 10 درصد میانگین افزایش قیمت دارو در سال 97 بوده است، تقاضا می شود به سازمان غذا و دارو یا دفتر بنده اطلاع دهند. هرکس هر دارویی داخلی و خارجی را فراتر از میانگین اعلام شده به بیمار بدهد، متخلف است و ما این را نمی پذیریم.

نمکی در پاسخ به این سوال که برای سال آینده افزایش قیمت دارو را شاهد خواهیم بود، اظهار داشت: این افزایش فقط در حد افزایش سنواتی قیمت ها خواهد بود یا در مورد داروی وارداتی اگر افزایش داشته باشیم زیر 10درصد است، اگر چه تلاش می کنیم داروهای وارداتی را به سمت تولید داخل ببریم. در مورد داروهای ساخت داخل آنچه که کمیسیون های قانونی نظر می دهند، معمولا زیر 10 درصد افزایش است.

وی بیان کرد: برای افزایش تعرفه های پزشکی در بخش بیمه تکمیلی که یک بحث مجزا است و در شورای عالی بیمه مطرح نمی شود اما در رابطه تعرفه های خدمات پزشکی برای بیمه های پایه سعی خواهیم کرد پرداخت از جیب مردم در سال آینده نسبت به امسال کمتر شود. تلاش می شود این پرداختی ها بیشتر از سوی دولت باشد.

ادامه طرح تحول سلامت

نمکی در پاسخ به این سوال که برای گسترش طرح تحول سلامت در سال آینده چه برنامه ای دارید، گفت: طرح تحول سلامت در سال آینده را به شدت دنبال خواهیم کرد و بسته هایی مانند کاهش پرداخت از جیب بیمار، ماندگاری طبیب در نقاط محروم و حمایت از بیماران صعب العلاج و سخت را در برنامه کاری داریم و امسال زیرساخت هایی که در طرح تحول نظام سلامت نیمه کاره مانده است را تمام خواهیم کرد.

وزیر بهداشت ادامه داد: ما طرح تحول سلامت را با همکاران واکاوی می کنیم که بسته ها را اقتصادی تر و منطقی تری کنیم و منابع را در مناطق محروم و دوافتاده تر عادلانه تر توزیع کنیم.

پایان پیام/

http://iranpezeshknews.ir/News/1/11101
Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان