دبیر انجمن رادیوتراپی و انکولوژی ایران مطرح کرد:

افزایش احتمال ابتلا به سرطان‌های سر و گردن با آلودگی هوا

افزایش احتمال ابتلا به سرطان‌های سر و گردن با آلودگی هوا
تاريخ:نوزدهم تير 1396 ساعت 09:35   |   کد : 5708   |   مشاهده: 614

دبیر انجمن رادیوتراپی و انکولوژی ایران با اشاره به این‌که تغییر صدا بیش از دو هفته می‌تواند پیش درآمدی از سرطان حنجره باشد، گفت: عوامل زیست محیطی و آلودگی هوا در کلان شهرها شانس ابتلا به سرطان‌های دستگاه تنفسی و تومورهای سر و گردن را می‌تواند، افزایش دهد.

به گزارش ایران پزشک، حسین فودازی در ارتباط با علت شیوع سرطان اظهار کرد: 70 درصد ابتلا به سرطان عوامل محیطی و خارجی بوده و 30 درصد آن عوامل ژنتیکی و داخلی است.

وی افزود: از جمله عوامل محیطی که ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد، تغذیه و مواد غذایی ناسالم، افزایش وزن، آلودگی‌های زیست محیطی، استعمال سیگار و دخانیات است؛ همچنین می‌توان این عوامل محیطی را مدیریت کرد تا شانس ابتلا به سرطان کاهش یابد.

این متخصص رادیوتراپی و انکولوژی با بیان این‌که با کاهش یا پرهیز از استعمال دخانیات می‌توان 30 درصد شانس ابتلا به انواع سرطان را کاهش داد، گفت: کنترل وزن بسیار حائز اهمیت است؛ همچنین استفاده از فست فودها، غذاهای چرب، نمک سود شده و کاهش مصرف فیبر، میوه و سبزیجات تازه خطر ابتلا به سرطان‌های دستگاه گوارش را افزایش می‌دهد.

فودازی با تاکید بر این‌که چاقی و افزایش وزن بیش از حد در زندگی شهری دخیل بوده، ادامه داد: این مسئله سبب شده تا خطر ابتلا به سرطان‌ها افزایش پیدا کند؛ همچنین عوامل زیست محیطی و آلودگی هوا در کلان شهرها شانس ابتلا به سرطان‌های دستگاه تنفسی و تومورهای سر و گردن را می‌توانند افزایش دهند.

دبیر انجمن رادیوتراپی و انکولوژی تصریح کرد: برای پیشگیری می‌توان فعالیت فیزیکی کافی حداقل 5 بار در هفته، روزی 30 دقیقه، کنترل وزن و پرهیز از دخانیات را انجام داد که تا حد زیادی می‌تواند شانس ابتلا به انواع سرطان را کاهش دهد.

وی در پاسخ به این سوال که چه نشانه‌هایی مربوط به تومورهای سر و گردن است، گفت: هر نوع اختلالی که افراد به صورت لمس توده در سر و گردن داشته باشند یا اختلال شنوایی، گرفتگی طولانی مجاری تنفسی، وزوز گوش و تغییر صدا به ویژه در سرطان‌های مثل حنجره از علائمی بوده که باید سریع توسط پزشک گوش، حلق و بینی بررسی شود.

فودازی در پایان گفت: تغییر صدا بیش از دو هفته می‌تواند پیش درآمدی از سرطان حنجره باشد که حتما باید به پزشک مراجعه شود یا وجود غدد لنفاوی در گردن، زیر چانه یا قسمت‌های بناگوش که به دنبال بیماری‌ها و مشکلات عفونی ایجا نشده باشد حتما نیاز به بررسی دارد.

پایان پیام/

http://iranpezeshknews.ir/News/1/5708
Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان