ویژه‌ها
رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت از کنترل مسافران ورودی از چین در فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) از نظر علائم ابتلا به گونه جدید ویروس کرونا خبر داد.
وزیر بهداشت گفت: در قالب طرح «هر خانه، یک پایگاه سلامت» حدود 20 میلیون سلامتیار یا سفیر سلامت به منظور ارتقای سلامت خانواده‌ها، آموزش خواهند دید.
رییس انجمن خیریه حمایت از بیماران دیابتی کشور گفت: حدود ۷۰ درصد از بیماران دیابتی از بیماری خود بی‌اطلاع هستند که ضرورت دارد سازمان‌های مردم نهاد، بیمه‌ها و سایر سازمان‌های مرتبط اقدامات جدی را در جهت اطلاع‌رسانی و پیشگیری از این بیماری انجام دهند.
معاون کل وزارت بهداشت گفت: مهاجرت افراد باهوش و استعداد درخشان، منجر به کاهش ذخیره هوشی و استعدادی کشور می‌شود. با مهاجرت افراد باهوش، عارضه ترقیق هوشی و کاهش ذخیره ژنی هوشی پدید می‌آید.
بر اساس تفاهم نامه سازمان نظام پزشکی و سازمان امور مالیاتی، پزشکان موظف شدند که بر اساس قانون، پایانه‌های فروشگاهی یا کارتخوان مطب‌ها را تا پایان بهمن ۹۸ نصب و ثبت کنند. سازمان نظام پزشکی طی بیانیه‌ای به مباحث مطرح شده درباره امضای این تفاهم‌نامه پاسخ داد.
رییس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت گفت: ایران از حدود ۳۰ سال گذشته وارد برنامه جهانی شهرهای سالم شده و اکنون یکی از کشورهای پیشرو در استقرار این برنامه محسوب می‌شود.
سخنگوی سازمان انتقال خون با اعلام کاهش احتمالی میزان اهدای خون به دنبال سرد شدن هوا گفت: از مردم نوع‌دوست کشور می‌خواهیم که در سرمای هوا نیز محفل اهدای خون را گرم نگهدارند.
مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت گفت: بیمه‌ها نقش بسیار مهمی در زمینه کنترل و پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر دارند و بهتر است به سمت هزینه کردن در راستای غربالگری و پیشگیری از ابتلای بیمه شدگان به بیماری‌های غیرواگیر بروند.
معاون بهداشت وزارت بهداشت به دنبال حاشیه‌های ایجاد شده درباره اظهار نظر غیرکارشناسی در صداوسیما مبنی بر وجود آفلاتوکسین در شیر و لبنیات، از عدم استعلام و نظرخواهی این سازمان از وزارت بهداشت برای دعوت از کارشناسان حوزه سلامت خبر داد.
وزیر بهداشت گفت: وظیفه ما برای پاسداشت خون شهدا این است که از پاکیزگی جامعه داروسازی دفاع کنیم و نگذاریم مردم ذره‌ای فکر کنند که داروسازان در عرصه تولید و واردات آلوده به فساد هستند یا به بیت المال خیانت می‌کنند.
معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت معتقد است دانشگاه‌های علوم پزشکی باید شرایط را به شکلی فراهم کنند که دانشجویان برای فعالیت قانونی و مجوزدار به مراکز خارج از دانشگاه احضار نشوند.
وزیر بهداشت گفت: باید به این باور برسیم که نظام‌های اجرایی مملکت، چه نظام سلامت و چه سایر دستگاه‌ها به جز ریل سامانه‌های الکترونیک در کشور، هیچ راهی برای عبور واگن اهدافشان ندارند.
معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: اخبار کذب و خلاف واقعی مثل وجود سم آفلاتوکسین در شیر موجب می‌شود مردم همان مقدار شیر که مصرف می‌کردند را هم از سبد غذایی روزانه خود حذف کنند که این امر پیامدهای زیان‌باری دارد.
رییس مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت گفت: در تمامی مراکز وابسته به دانشگاه‌های علوم پزشکی در سطح یک و دو خدمات، امکان نسخه نویسی الکترونیک فراهم شده و روزانه بیش از 200 هزار نسخه الکترونیک در سامانه توزیع می‌شود.
معاون آموزشی وزارت بهداشت از انجام شفاف سازی در این معاونت خبر داد و گفت: شفاف سازی منجر به پیشگیری از بروز برخی تخلفات، فسادها و اشکالات می‌شود.
مدیرکل نظارت بر خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت گفت: قاچاق دارو معضلی است که با کنترل خدمات سلامت از جمله نسخه‌ نویسی الکترونیک می‌توان تا حدود زیادی از آن جلوگیری کرد.
سازمان پزشکی قانونی کشور اعلام کرد تاکنون همه پیکرهای دارای نمونه ژنتیکی بستگان جان باختگان سقوط هواپیمای اوکراین تعیین هویت و از این تعداد ۱۵۰ پیکر به خانواده‌ها تحویل شده است.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: با افزایش جمعیت و افزایش مصرف سوخت فسیلی کار به جایی رسیده که هوای پاک در مقاطعی از سال نیز به یک آرزو بدل شده است.
رییس هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران گفت: در اولین قراردادی که هیات امنا با تولیدکنندگان ایرانی داشت، ۵۴۰ دستگاه همودیالیز به هیات امنا تحویل شد که بیش از ۲۰۰ دستگاه آن در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی دولتی و دانشگاه‌های علوم پزشکی توزیع شد.
معاون کل وزارت بهداشت گفت: این‌که لبنیات حاوی آفلاتوکسین باشد اجتناب ناپذیر است و همیشه و همه جا موجود بوده و هست و قاعدتا آفلاتوکسین در شیر غیر پاستوریزه به دلیل عدم کنترل بیشتر است.
انتها123456