یادداشت
رییس هیات مدیره انجمن علمی انتقال خون در یادداشتی که برای ایران پزشک ارسال شد، در واکنش به تعرفه گذاری حجامت نوشت: انتظار می‌رود با تدوین راهنمای ملی برای حجامت، از انجام و به کارگیری آن در افراد سالم تا سن ۶۵ سالگی که می‌توانند اهداکنندگان بالقوه خون باشند، خودداری شود.
بیماران مبتلا به سلیاک به گلوتن موجود در غلات حساسیت دارند و در نتیجه کارخانه‌های تولید نان، محصولات بدون گلوتن را تولید می‌کنند که مصرف آن برای این افراد مناسب است.
اختلال تبدیلی یا همان اختلال علامت نورولوژیک کارکردی شامل علائم یا نقایصی موثر بر کارکردهای حسی یا حرکتی ارادی است و وجود یک اختلال طبی دیگر را به ذهن متبادر می‌کند، اما ناشی از عوامل روان‌شناختی به نظر می‌رسد، زیرا به دنبال تعارضات یا عوامل استرس زا بروز کرده است.
سال ۱۴۰۳ در حالی آغاز می‌شود که در سال ۱۴۰۲ مشکلاتی در حوزه سلامت وجود داشت که برخی قدیمی و حل نشده و برخی جدید و البته عجیب بودند، اما در این میان چیزی که بیشتر از هر چیز قابل تامل بود، بی اعتمادی اجتماعی ایجاد شده است.
عادت‌ها بخش مهمی از زندگی و رفتارهای ما را تشکیل می‌دهند که گاهی مطلوب هستند و گاهی نامطلوب، اما چطور می‌توان عادت‌های مطلوب را تقویت کرد و از طرفی چطور می‌توان موانعی سر راه عادت‌های نامطلوب ایجاد کرد.
بی اشتهایی عصبی اختلالی محسوب می‌شود که شایع‌ترین سن شروع آن در نوجوانی است و بر اساس پژوهش‌ها بیشتر در زنان شیوع دارد و همچنین در ۶۵ درصد موارد با افسردگی همراه می‌شود، اما چه علائمی دارد و چطور می‌توان آن را درمان کرد.
اسکیزوفرنی یکی از شایع‌ترین اختلالات روانی وخیم است، اما ماهیت اساسی آن هنوز روشن نشده و هیچ‌گونه روش بررسی آزمایشگاهی برای تشخیص این بیماری روانی وجود ندارد.
کنار آمدن با یک بیماری مزمن سلامتی اغلب مستلزم یک فرآیند سازگاری اساسی است و در این راستا روان شناس به فرد کمک می‌کند تا تاثیر شرایط خود را بر زندگی‌اش درک کند و درک معناداری از آن‌ها داشته باشد.
اکثر مردم مه مغزی را تجربه کرده‌اند و اغلب آن را به عنوان احساس ابری بودن سر توصیف می‌کنند، اما علت شکل گیری و علائم مه مغزی چیست و چطور می‌توان به آن پایان داد؟
افسردگی همیشه آشکار نیست و گاهی برخی تلاش می‌کنند تا علائم افسردگی را از اطرافیان پنهان کرده و چیزی بروز ندهند، اما علائم این نوع از افسردگی چیست و چطور می‌توان با آن مقابله کرد؟
تیم ملی فوتبال ایران در مسابقات جام ملت‌های آسیا فردا ۱۸ بهمن ماه ۱۴۰۲ ساعت ۶ و نیم عصر باید در برابر قطر میزبان قرار بگیرد و اگر پیروز شود، به فینال این مسابقات راه پیدا می‌کند، اما آیا این فقط یک فوتبال معمولی است یا می‌تواند روان میلیون‌ها نفر را شاد کند؟
دغدغه بسیاری از زوج‌هایی که به روان شناسان مراجعه می‌کنند، بی کیفیت بودن رابطه است، در حالی‌که بسیاری از این افراد شاید تحصیلات دانشگاهی بالایی داشته باشند، اما سواد رابطه عاطفی ندارند، زیرا آموزش ندیده‌اند.
سطح امید می‌تواند تاثیر زیادی بر زندگی ما داشته باشد و در واقع افراد امیدوار، اشتیاق و ذوقی دارند که منجر به تقویت انرژی می‌شود، اما چطور می‌توان راه‌هایی برای امیدواری پیدا کرد و کلید امیدواری کجاست؟
حمله پانیک دوره ناگهانی ترس یا وحشت شدید است که امکان دارد از چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد، ولی این حمله عصبی دقیقا چیست و چه علائمی دارد و چگونه می‌توان آن را درمان کرد؟
حوادثی مثل آتش سوزی یا سیل یا زلزله می‌توانند در افرادی که در این حوادث حضور داشته‌اند، منجر به شکل گیری آسیب‌های روانی مانند اختلال اضطراب پس از سانحه شود که این اختلال اگر به موقع تشخیص داده نشده و با مداخله روان درمانی برطرف نشود، زندگی فرد را تا سال‌ها درگیر خواهد کرد.
امروز که نه، ولی ۳۰ دی ماه ۱۴۰۲ هشت ساله شدیم و توی تمام این هشت سال ماندیم که در حوزه خبری سلامت حرف برای گفتن داشته باشیم، اما آن‌قدر حاشیه اتفاق افتاد که به اصل داستان هم ضربه زد، ولی هنوز نفس مانده است.
رضایت از زندگی، احساسات خوشایند، سطوح پایین احساسات منفی، خودمختاری، ارتباطات مثبت، احساس هدف در زندگی و رشد شخصی همه جنبه‌های مهم سلامت روانی هستند که مجموع این عوامل در ایجاد احساس خوش بختی و بهزیستی روانی نقش دارند.
ابلاغ دستورالعمل جدید خودکنترلی و خوداظهاری بهداشتی مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی و اماکن عمومی توسط وزیر بهداشت، رویکرد و اقدام فرخنده‌ای در حوزه سلامت ایران است.
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران در پیامی نوشت: سازمان بیمه سلامت ایران در دولت سیزدهم در مسیر «عدالت در سلامت» گام برداشت و ارائه خدمات به محرومان جامعه را در دستور کار اصلی خود قرار داد.
اختلال بد ریخت انگاری جزو اختلال‌های وسواسی است که در آن، افراد به جای وسواس پاکی، به ظاهر و زیبایی و تقارن اندام بدن خود توجه افراطی می‌کنند و حتی ممکن است به مراحلی از افسردگی یا احتمال خودکشی برسند.
انتها123456