مدیرکل دفتر خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت:

آزمایش اختصاصی مبتلایان به ایدز در تعهد بیمه سلامت است

آزمایش اختصاصی مبتلایان به ایدز در تعهد بیمه سلامت است
تاريخ:دهم آذر 1398 ساعت 08:22   |   کد : 12177   |   مشاهده: 14956
مدیرکل دفتر خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت گفت: آزمایش اختصاصی بیماران مبتلا به ایدز در تعهد سازمان بیمه سلامت است و در سال ۹۷ حدود سه میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان از سوی سازمان بیمه سلامت برای این آزمایش‌ها هزینه شد.
به گزارش ایران پزشک، حنان حاجی محمودی به مناسبت فرارسیدن یکم دسامبر (۱۰ آذر) روز جهانی مبارزه با ایدز افزود: این بیماری توسط ویروس «اچ ای وی» ایجاد می‌شود و با ورود این ویروس به بدن، قدرت دفاعی بدن روز به روز کاهش می‌یابد و هر میکروبی فرصت بیمار کردن فرد را پیدا می‌کند. عفونت ویروسی «اچ ای وی» در سه مرحله اتفاق می‌افتد که بدون انجام درمان، در طول زمان بدتر خواهد شد و در نهایت سیستم ایمنی بدن را از بین می‌برد.

مدیرکل دفتر خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت ایران ادامه داد: بیماری ناشی از ویروس «اچ ای وی» دارای سه مرحله اصلی است. در مرحله اول فرد ممکن است برای مدت کوتاهی بیماری شبه آنفلوآنزایی را تجربه کند، به همین دلیل معمولا این بیماری تا یک دوره طولانی بدون هیچ علائمی دنبال می‌شود که به این مرحله از بیماری دوره نهفتگی گفته می‌شود.

وی افزود: هر چقدر که بیماری پیشرفت کند، تداخل بیشتری با دستگاه ایمنی بدن پیدا می‌کند و باعث می‌شود که افراد به عفونت‌هایی مانند عفونت‌های فرصت طلب و سرطان‌ دچار شوند، البته معمولا در افرادی که دستگاه ایمنی آن‌ها به خوبی عمل می‌کند تاثیرگذار نیست.

حاجی محمودی گفت: آزمایش اختصاصی بیماران مبتلا به ایدز از جمله آزمایش آنتی‌بادی «اچ ای وی»، آنتی‌ژن «اچ ای وی» - پی۲۴ و تست‌های کیفی و کمی برای اندازه گیری بار ویروس در تعهد سازمان بیمه سلامت است. با بررسی‌های صورت گرفته بیشترین هزینه انجام شده برای این بیماران مربوط به کلان شهرها است.

مدیرکل دفتر خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت ایران اظهار داشت: این بیماران چون با مشکلات سیستمیک شدیدی مواجه هستند، آزمایشات غیراختصاصی به وفور برای این بیماران درخواست می‌شود که عینا برای این بیماران قابل محاسبه نیست و حتی بار هزینه این آزمایشات از هزینه کل آزمایشات اختصاصی نیز بیشتر می‌شود.

پایان پیام/

https://iranpezeshknews.ir/News/1/12177
Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان