آغاز واکسیناسیون کرونا در تاجیکستان

آغاز واکسیناسیون کرونا در تاجیکستان
تاريخ:سوم فروردين 1400 ساعت 19:54   |   کد : 24229   |   مشاهده: 611
واکسیناسیون کرونا با واکسن آسترازنکا از امروز در تاجیکستان آغاز شد و بر این اساس در مرحله اول، واکسن به پزشکان و کارمندان آموزش و پرورش، افراد دارای بیماری‌های مزمن و غیرعفونی و بالای ۶۰ ساله‌ها تزریق می‌شود.
به گزارش ایران پزشک، وزیر بهداشت تاجیکستان و معاونانش از جمله اولین کسانی بودند که صبح روز سه شنبه ۲۳ مارس در بیمارستان استقلال شهر دوشنبه به آنها واکسن تزریق شد. اقدامی نمایشی برای تقویت اعتماد تاجیک‌ها به واکسن آسترازنکا.

جمال‌الدین عبدالله‌زاده وزیر بهداشت و تامین اجتماعی تاجیکستان پس از تزریق واکسن گفت: در منطقه‌های دوردست تاجیکستان بیش از سه هزار نقطه واکسیناسیون با تجهیزاتی که برای نگه داشتن واکسن آسترازنکا لازم است و متخصصانی که آن را تزریق می‌کنند، آماده هستند. فکر می‌کنم که بعد از نوروز و به فعالیت شروع کردن موسسه‌های بهداشتی، این مرکزها به کار آغاز می‌کنند.

دیروز دولت مصوبه‌ای صادر کرد که بر اساس آن همه اقشار آسیب‌پذیر این کشور باید مرحله به مرحله واکسن بگیرند و این وزارتخانه موظف شده که بعد از انجام هر مرحله واکسیناسیون از پیامد و نتایج آن دولت این کشور را مطلع کند.

تاجیکستان دو هفته پیش در چهارچوب سبد کوواکس، ۱۹۲ هزار دوز واکسن آسترازنکا دریافت کرد. قرار است تا ماه مه امسال ۴۳۲ هزار دوز دیگر از این واکسن به تاجیکستان برسد. صندوق کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف) مسئول انتقال و عرضه آن به تاجیکستان است.
اساما مکاوی هوگالی نماینده صندوق کودکان سازمان ملل متحد در تاجیکستان نیزاز اولین کسانی بود که به آنها واکسن تزریق شد.

وی بیان کرد: دلیل حضورم در این جا و انجام واکسیناسیون این است که می‌خواهم به مردم تاجیکستان و همین طور کادر درمان در این کشور اطمینان بدهم که از این واکسن نهراسند و آنها هم واکسن بزنند.

هفته‌ قبل وزارت بهداشت تاجیکستان گفته بود که در چهارچوب سبد کواکس قرار است ۲۰ درصد از جمعیت این کشور واکسن آسترازنکا بگیرد.
تاجیکستان قصد دارد واکسن‌های روسی اسپوتنیک و چینی کروناواک را هم در این کشور ثبت کند. ماهی قبل بانک جهانی برای خریداری واکسن‌های کرونا بیش از هشت و نیم میلیون دلار کمک بلاعوض به تاجیکستان اختصاص داد.

با وجود آغاز واکسیناسیون در تاجیکستان و گفته‌های مقام‌های این کشور در باره مهار کامل ویروس کرونا از حدود سه ماه پیش، پزشکان مقررات بهداشتی، به ویژه ماسک زدن و رعایت فاصله اجتماعی در اماکان عمومی را از راه‌های موثر ایمنی از این ویروس می‌دانند. مقرراتی که دست کم در روزهای جشن نوروز در تاجیکستان افراد کمتری آن را اجرا کردند.

پایان پیام/

https://iranpezeshknews.ir/News/1/24229
Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان