مدیرکل فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو:

بسیاری از آب معدنی‌ها، آب معدنی نیستند

بسیاری از آب معدنی‌ها، آب معدنی نیستند
تاريخ:بيست و يکم مهر 1400 ساعت 21:53   |   کد : 24899   |   مشاهده: 174
مدیرکل فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو گفت: همه به آب‌های بسته‌ بندی، آب معدنی می‌‌گویند، اما بسیاری از این‌ها آب معدنی نیست و از معادن یا چشمه‌‌ها برداشت نمی‌شود، بلکه آب شرب معمولی است که مجدد تصفیه می‌‌شود، یعنی آب معمولی را مجدد تصفیه می‌کنند تا از نظر فاکتورهای سلامتی کاملا مورد اطمینان باشد و بعد بسته ‌بندی می‌‌کنند.
به گزارش ایران پزشک، حسین عزیزی در نشست خبری که در وزارت بهداشت و به مناسبت فرارسیدن روز جهانی غذا برگزار شد، درباره پایش سلامت آب ‌های معدنی و همچنین تفاوت آن با آب آشامیدنی و درج بر روی بسته‌ بندی‌ ها، افزود: باید توجه کرد که تمام محصولاتی که به کشور وارد می ‌شود یا در داخل کشور تولید می ‌شود، از جمله آب معدنی تحت نظارت ما قرار دارند که به صورت ادواری از آنها نمونه ‌برداری شده و اگر عدم انطباق داشته باشند، بر اساس آن عدم انطباق با شرکت‌ ها برخورد می‌ شود.

وی بیان کرد: اگر جزیی باشد به آنها تذکر داده می ‌شود و اگر نیاز به تغییراتی در خط تولید و غیره باشد، انجام و نظارت می ‌شود. در حال حاضر خوشبختانه مشکلی در زمینه آب‌ های معدنی نداریم.
عزیزی ادامه داد: بر این اساس ما پیگیر بودیم که آن برندی که آب آشامیدنی است، روی آب آشامیدنی درج شود تا مصرف ‌کننده گمراه نشود و آن که از چشمه ‌ها و معادن برداشت شده، آب معدنی نوشته شود. البته هر آب معدنی هم به صرف اینکه معدنی است، ممکن است خیلی خوب نباشد و املاحش زیاد باشد و برای مصرف‌ کننده به ویژه در درازمدت مشکل ایجاد کند که به آنها اعلام می ‌کنیم که باید اصلاح کرده و املاح را تعدیل کنند که قبل از پر شدن بطری، اصلاحات انجام می ‌شود.
مدیرکل فرآورده‌های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو گفت: فعلا این موضوع رعایت می ‌شود و فکر می‌ کنم که مساله آشامیدنی و معدنی را روی برچسب ‌ها درج می ‌کنند. در عین حال ما برچسب ‌ها را هم به صورت ادواری ارزیابی می‌ کنیم و اگر برچسبی مشکل داشته باشد، به صاحب شرکت تذکر داده می ‌شود و مطابق با دستورالعمل ها با خاطیان برخورد می‌ کنیم.

پایان پیام/

https://iranpezeshknews.ir/News//24899
Share

آدرس ايميل شما:  
آدرس ايميل دريافت کنندگان